Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը մարտի 24-ին դատարանում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ եթե ՔՊ-ն չընտրվի, «պատերազմ կլինի», ասել է, թե «նրա խոսքերն «ասնավանի» չեն»:
Ըստ նրա՝ քաղաքացին պետք է գնա և ՔՊ-ին դեմ քվեարկի, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Երիտթուրքերն էլ սկզբում խաղաղության սկզբունքով էին առաջնորդվում, և դրանից հետո Եղեռն կազմակերպեցին։ Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղությունը որտեղի՞ց պիտի գա։ Այսինք, Նիկոլ Փաշինյանը երաշխիք չի կարող հանդիսանալ։ Նրա խոսքերն «ասնավանի» չեն, քաղաքացին պետք է գնա և ՔՊ-ին դեմ քվեարկի»,-ասել է նա:
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի կալանքը 2 ամսով երկարացվել է: Այս գործով անցնում է նաև Գյումրու գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանը, որի խափանման միջոցը, այն է՝ բանտային կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով։ Նա, ինչպես նաև Վարդան Ղուկասյանը, մեղադրվում է գործարար Սևակ Գոմցյանից նրա ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու համար 4 միլիոն դրամ կաշառք պահանջելու մեջ։Գյումրու քաղաքապետը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող մեկ այլ գործով Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվել է նաև այն բանում, որ 1999-ից 2012 թվականներին Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի օտարել է հողամասեր։

25 Март 2026 - 07:56 AMT
Мэр Гюмри Вардан Гукасян раскритиковал высказывания премьер-министра Никола Пашиняна о мире и выборах, поставив под сомнение их достоверность и призвав граждан голосовать против правящей силы.
Выступая в суде 24 марта, Гукасян, комментируя заявление Пашиняна о том, что в случае не избрания партии «Гражданский договор» «будет война», заявил, что «его слова не заслуживают доверия». Об этом сообщает «Aysor.am».
По его словам, граждане должны прийти на выборы и проголосовать против партии «Гражданский договор».
«Младотурки также изначально руководствовались принципом мира, а затем организовали Геноцид. Откуда должна взяться мирная политика Никола Пашиняна? То есть он не может выступать гарантом. Его слова не заслуживают доверия, граждане должны пойти и проголосовать против партии «Гражданский договор», — заявил он.
Срок ареста мэра Гюмри Вардана Гукасяна продлен на два месяца. По этому делу проходит также главный архитектор Гюмри Генрик Гаспарян, мера пресечения которому изменена с заключения под стражу на домашний арест. Он, как и Гукасян, обвиняется в вымогательстве взятки в размере 4 миллионов драмов у предпринимателя Севака Гомцяна за узаконивание самовольной постройки. Мэр не признает предъявленные ему обвинения.
В рамках другого дела, рассматриваемого в Антикоррупционном суде, Гукасян также обвиняется в незаконном отчуждении земельных участков в период пребывания в должности мэра Гюмри в 1999–2012 годах.