Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը մարտի 24-ին դատարանում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ եթե ՔՊ-ն չընտրվի, «պատերազմ կլինի», ասել է, թե «նրա խոսքերն «ասնավանի» չեն»:
Ըստ նրա՝ քաղաքացին պետք է գնա և ՔՊ-ին դեմ քվեարկի, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Երիտթուրքերն էլ սկզբում խաղաղության սկզբունքով էին առաջնորդվում, և դրանից հետո Եղեռն կազմակերպեցին։ Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղությունը որտեղի՞ց պիտի գա։ Այսինք, Նիկոլ Փաշինյանը երաշխիք չի կարող հանդիսանալ։ Նրա խոսքերն «ասնավանի» չեն, քաղաքացին պետք է գնա և ՔՊ-ին դեմ քվեարկի»,-ասել է նա:
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի կալանքը 2 ամսով երկարացվել է: Այս գործով անցնում է նաև Գյումրու գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանը, որի խափանման միջոցը, այն է՝ բանտային կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով։ Նա, ինչպես նաև Վարդան Ղուկասյանը, մեղադրվում է գործարար Սևակ Գոմցյանից նրա ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու համար 4 միլիոն դրամ կաշառք պահանջելու մեջ։Գյումրու քաղաքապետը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող մեկ այլ գործով Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվել է նաև այն բանում, որ 1999-ից 2012 թվականներին Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի օտարել է հողամասեր։

Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan has criticized Prime Minister Nikol Pashinyan’s remarks on peace and elections, questioning their credibility and urging voters to oppose the ruling party.
Speaking in court on March 24, Ghukasyan responded to Pashinyan’s statement that if the Civil Contract party is not elected, “there will be war,” saying that “his words are not trustworthy.” The remarks were reported by Aysor.am.
According to Ghukasyan, citizens should go to the polls and vote against the Civil Contract party.
“The Young Turks also initially acted under the principle of peace, and then organized the Genocide. Where will Nikol Pashinyan’s peace come from? That is, Nikol Pashinyan cannot serve as a guarantor. His words are not trustworthy; citizens must go and vote against the Civil Contract party,” he said.
Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan’s detention has been extended by two months. Another defendant in the case is Gyumri’s chief architect, Henrik Gasparyan, whose pretrial detention has been replaced with house arrest. He, along with Ghukasyan, is accused of demanding a 4 million dram bribe from businessman Sevak Gomtsyan to legalize an unauthorized construction. The mayor denies the charges against him.
In another case under examination at the Anti-Corruption Court, Ghukasyan has also been charged with illegally alienating land plots during his tenure as mayor of Gyumri from 1999 to 2012.