25 Մարտ 2026 - 07:54 AMT
Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է Պետական վերահսկողական ծառայության նախկին ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի վերաբերյալ կայացված արդարացման դատավճիռը։ Այդ մասին հայտնել են դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Ավելի վաղ Երևանի քրեական դատարանի դատավոր Դավիթ Բալայանը արդարացրել է Սանասարյանին, որը մեղադրվում էր պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման մեջ։
Ըստ մեղադրանքի՝ Սանասարյանը, հանդիսանալով Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, ունենալով ծառայության անմիջական ղեկավարումն իրականացնելու, ծառայության աշխատակիցներին նշանակելու և ազատելու, կարգապահական տույժի ենթարկելու, վերահսկվող օբյեկտներում ուսումնասիրություններ իրականացնելու հանձնարարագրեր տալու, վերահսկվող օբյեկտներից ծառայության գործառույթներին առնչվող տեղեկություններ և փաստաթղթեր պահանջելու լիազորություններ, խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչպես նաև չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները: Սանասարյանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում մեղադրանքը, և որ իր նկատմամբ հաշվեհարդար է իրականացվում։
Դատարանում քննվող գործով մեղադրյալ են եղել նաև ՊՎԾ գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ադյանը, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գևորգ Խաչատրյանը և «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի փաստացի կառավարումն իրականանցող Տարոն Ավետիսյանը, սակայն նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դատաքննության ընթացքում դադարեցվել է՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու, այսինքն՝ ոչ արդարացնող հիմքով:

25 Март 2026 - 09:01 AMT
Генеральная прокуратура Армении обжаловала оправдательный приговор, вынесенный в отношении бывшего руководителя Государственной контрольной службы Давита Санасаряна.
Об этом сообщили в прокуратуре, передает «Factor.am ».
Ранее судья Ереванского уголовного суда Давит Балаян оправдал Санасаряна, который обвинялся в злоупотреблении должностными полномочиями.
Согласно обвинению, Санасарян, занимая должность руководителя Государственной контрольной службы, обладал широкими полномочиями, включая непосредственное руководство службой, назначение и освобождение сотрудников, применение дисциплинарных взысканий, выдачу поручений на проведение проверок в подконтрольных объектах, а также требование информации и документов, относящихся к функциям службы. По версии следствия, действуя в интересах группы лиц, он использовал свое служебное положение вопреки интересам службы и не исполнял должностные обязанности.
Санасарян неоднократно заявлял, что не признает предъявленные обвинения и считает дело в отношении себя расправой.
По делу в качестве обвиняемых проходили также исполняющий обязанности начальника управления контроля закупочных процессов ПВC Самвел Адян, главный специалист того же управления Геворг Хачатрян и фактический управляющий ООО «Зорашен» Тарон Аветисян. Однако уголовное преследование в отношении них в ходе судебного разбирательства было прекращено в связи с истечением сроков давности привлечения к уголовной ответственности, то есть по нереабилитирующему основанию.