ԱՄՆ-ն Իրանին է փոխանցել Մերձավոր Արևելքում պատերազմը դադարեցնելու 15 կետից բաղկացած ծրագիր՝ ակտիվացնելով դիվանագիտական գործընթացը։ Այդ մասին հայտնել է The New York Times-ը, հղում անելով երկու իրազեկ պաշտոնյաների:
Նշվում է, որ փաստաթուղթն Իրանի ղեկավարությանը փոխանցվել է Պակիստանի միջոցով։
Իսրայելական N12 հեռուստաալիքի տվյալներով՝ առաջարկը ներառում է, մասնավորապես, Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծման ծրագրի դադարեցում և հարստացված ուրանի պաշարների փոխանցում Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությանը (ՄԱԳԱՏԷ), գրում է Deutsche Welle-ն:
Axios-ը, հղում անելով աղբյուրին, գրել է, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիտկոֆը Դոնալդ Թրամփին հայտնել է, թե Իրանը համաձայնել է ծրագրի մի շարք առանցքային դրույթների, այդ թվում՝ բարձր հարստացված ուրանի պաշարների փոխանցմանը։ Միևնույն ժամանակ, Թեհրանի պաշտոնական արձագանքը դեռևս անհայտ է։ Անորոշ է նաև Իսրայելի դիրքորոշումը, որը ԱՄՆ-ի հետ արդեն չորս շաբաթ շարունակ հարվածներ է հասցնում Իրանին։
Թրամփը մարտի 23-ին հայտարարել էր «արդյունավետ բանակցությունների» մասին Իրանի ղեկավարության հետ։ Նա նաև հանձնարարել է հինգ օրով դադարեցնել Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարվածները։ Իրանի իշխանությունները հերքել են բանակցությունների փաստը՝ պնդելով, որ դրանք «չեն եղել և չկան»։
Միաժամանակ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 24-ին տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և Միջազգային ծովային կազմակերպությանը, որ «ոչ թշնամական նավերը» կարող են անցնել Հորմուզի նեղուցով, եթե նախապես համաձայնեցնեն իրենց գործողությունները Թեհրանի հետ։
«Ոչ թշնամական նավերը, այդ թվում՝ այլ պետություններին պատկանող կամ դրանց հետ կապված, կարող են՝ պայմանով, որ չեն մասնակցում Իրանի դեմ ագրեսիայի գործողություններին և չեն աջակցում դրանց, ինչպես նաև ամբողջությամբ պահպանում են հայտարարագրված անվտանգության կանոնները, ստանալ Հորմուզի նեղուցով անվտանգ անցնելու իրավունք», – նշված է փաստաթղթում, որը մեջբերել է Reuters գործակալությունը։
Ներկայումս նեղուցով իրականացվող փոխադրումները, որոնց միջոցով տեղափոխվում է աշխարհի նավթի և հեղուկացված բնական գազի մոտ 20 տոկոսը, գրեթե ամբողջությամբ դադարեցվել են Մերձավոր Արևելքում շարունակվող պատերազմի պայմաններում։

25 Март 2026 - 09:06 AMT
США передали Ирану план из 15 пунктов, направленный на прекращение войны на Ближнем Востоке, активизировав дипломатические усилия.
Как сообщает «The New York Times» со ссылкой на двух осведомленных чиновников, документ был передан руководству Ирана через Пакистан.
По данным израильского телеканала N12, предложение, в частности, предусматривает прекращение Ираном программы создания ядерного оружия и передачу запасов обогащенного урана Международному агентству по атомной энергии (МАГАТЭ), пишет «Deutsche Welle».
Axios со ссылкой на источник сообщил, что специальный представитель президента США Стивен Уиткофф проинформировал Дональда Трампа о согласии Ирана с рядом ключевых положений плана, включая передачу высокообогащенного урана. При этом официальная реакция Тегерана пока неизвестна. Неясной остается и позиция Израиля, который уже четыре недели наносит удары по Ирану совместно с США.
23 марта Дональд Трамп заявил о «эффективных переговорах» с руководством Ирана и распорядился на пять дней приостановить удары по энергетической инфраструктуре страны. Иранские власти опровергли факт переговоров, заявив, что они «не проводились и не проводятся».
В то же время 24 марта МИД Ирана уведомил Совет Безопасности ООН и Международную морскую организацию о том, что «не враждебные суда» могут проходить через Ормузский пролив при условии предварительного согласования действий с Тегераном.
«Не враждебные суда, в том числе принадлежащие другим государствам или связанные с ними, при условии, что они не участвуют в агрессии против Ирана и не поддерживают ее, а также полностью соблюдают заявленные правила безопасности, могут получить право на безопасный проход через Ормузский пролив», — говорится в документе, который приводит агентство «Reuters».
В настоящее время перевозки через пролив, через который проходит около 20% мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, практически полностью остановлены на фоне продолжающейся войны на Ближнем Востоке.