25 Մարտ 2026 - 09:34 AMT
«Միասնության թևերի» իշխանության գալու դեպքում բանակը պետք է ֆինանսավորվի ՀՆԱ-ի առնվազն 8%-ով, այսինքն՝ բանակի բյուջեն կավելանա 1 մլրդ դոլարով, հայտարարել է քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը:
Նա ներկայացրել է լուծումներ, որոնք կբերեն իրական խաղաղություն, և դրա համար հաստատել են 6 քայլ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ Թաթոյանի՝ առաջին քայլը կլինի այն, որ իրենց պաշտոնավարման առաջին իսկ օրը ստեղծվելու է հատուկ ռազմական բարեփոխումների հանձնաժողով, որը կլինի վարչապետին առընթեր և կունենա 6 ամսվա մանդատ։
«Հանձնաժողովը կներկայացնի հստակ ծրագիր և կունենա նաև ընթացիկ վերահսկողության ծրագիր»,- ասել է նա։
2-րդ կետով՝ հանձնաժողովին կտրվեն հստակ ժամկետներ և հաշվետվողություն։
«Որպեսզի ցույց տրվի, որ ունենք զսպման կարողություններ պաշտոնավարման առաջին տարիների ավարտին, ինչպես հասնել ռազմական հավասարակշռության մեր հարևանի հետ մեր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ավարտին»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ այս համատեքստում գլխավոր հարցերից է լինելու՝ ինչպես բարեփոխել և արդիականացնել բանակը։
3-րդ կետը, ըստ ծրագրի, վերաբերում է պետական ներդրումներին՝ անվտանգության բնագավառում։
«Մինչև այս հանձնաժողովի կողմից ծրագրի ներկայացումը անհապաղ փոփոխություն կարվի օրենքում և կամրագրվի, որ բանակի ֆինանսավորումը և պաշտպանական ծախսերի ֆինանսավորումը չի կարող լինել ՀՆԱ-ի 8 տոկոսից ցածր։ Այսինքն՝ բանակի բյուջեն կավելանա 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարով։ Դրանից բացի՝ այս գումարից կես մլրդ դոլար կուղղվի ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը՝ տեղական կազմակերպությունների զարգացմանը խթանելու նպատակով»,- նշել է Թաթոյանը:
Քայլ 5-րդը կլինի ճշմարտությունը և պատասխանատվությունը․«Մենք իշխանության գալուց անմիջապես հետո հրապարակելու ենք երկու կարևոր զեկույցներ՝ 2016-ի քառօրյա պատերազմի վերաբերյալ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը, որը այդպես էլ չհրապարակվեց, նաև 2020-ի 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ զեկույցը։ Ակնհայտ է, որ հատկապես այդ զեկույցը չհրապարակելով՝ իշխանությունները փորձում են թաքցնել իրենց անհաջողությունները»։
6-րդ կետը վերաբերում է «խելամիտ սահմաններին և թվային պաշտպանությանը»։
«Զարկ ենք տալու ժամանակակից բանակի կառուցմանը՝ մարդկային ներուժի հնարավորինս նվազ ներգրավմամբ, բայց լիարժեք սարքավորումների օգտագործմամբ։ Կարևոր է բանակի հետախուզական կարողությունների զարգացումը»,- ասել է նա:
Թաթոյանը նաև ասել է, որ Ադրբեջանը նախատեսել էր 2025-ի մարտին հարձակում գործել ՀՀ-ի վրա:
«Այս կառավարության հետ համագործակցող Ներսես Կոպալյանը EVN-ի հետ հարցազրույցում հատուկ ընդգծել էր, որ մարտի սկզբին ԱՄՆ հետախուզությունն ուներ հիմնավոր տվյալներ, որ Ադրբեջանը պատրաստվում էր հարձակում գործել ՀՀ-ի նկատմամբ, մասնավորապես՝ Սյունիքի նկատմամբ։ Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի միջնորդությունը և նրանց ներկայացրած TRIPP-ը պարզապես փրկեց այս իրավիճակը, մեր երկրին և ՔՊ-ին»,- ասել է Թաթոյանը և նշեց, որ ԱՄՆ-ն թույլ չտվեց Ադրբեջանին հարձակվել ՀՀ-ի վրա։
Թաթոյանն ակնհայտ է համարում՝ Նիկոլ Փաշինյանը և ՔՊ-ն չեն հասկանում, որ Ադրբեջանի պես պետությանը զիջելու դեպքում միայն նոր ագրեսիաներ ես հրավիրում:
«Այդ պետությունը դիտարկում է պատերազմները որպես իշխանությունը պահելու գործիք, որի հետևից գնում է այս իշխանությունը։ Զիջումները միայն բերելու են պատերազմ, և դրա լավագույն ապացույցը 2020-2024-ին իրենց բոլոր զիջումներով հանդերձ՝ նույն իրական սպառնալիքն էր»,-ասել է նա:
Նա մեկ օրինակ բերեց, որ Սահմանադրական հանրաքվեն և փոփոխությունները Նիկոլ Փաշինյանն անում է Ադրբեջանի պարտադրանքով:
«Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այդ զիջումը անում է այս ձախողված քաղաքականության պատճառով»,-նշել է նա:
Թաթթյանը նաև ասել է, որ ՀՀ ադրբեջանական ներխուժումների մասին իր ներկայացրած փաստերը ճիշտ էին և դա հաստատվեց անկախ լրատվամիջոցների հետաքննություններով:
«Դրանով մենք ապացուցեցինք, որ Նիկոլ Փաշինյանը և ՔՊ-ն ստում են և գաղտնի են պահել մեզանից այս ներխուժումը»,- ասել է նա։
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանն 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է «Միասնության թևեր» նախաձեռնությամբ, որի անդամ է նաև ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը։

25 Март 2026 - 10:54 AMT
Бывший защитник прав человека Арман Татоян представил шестишаговый план, направленный на достижение «реального мира», включая существенное увеличение финансирования обороны.
Выступая в качестве руководителя политической инициативы «Крылья единства», Татоян заявил, что финансирование армии должно составлять не менее 8% ВВП, что увеличит оборонный бюджет примерно на 1 млрд долларов, сообщает «Aysor.am ».
По его словам, первым шагом станет создание в первый же день пребывания у власти специальной комиссии по военным реформам при премьер-министре с мандатом на шесть месяцев.
«Комиссия представит четкую программу и будет иметь механизм текущего контроля», — отметил он.
Второй пункт предусматривает установление четких сроков и подотчетности для комиссии.
Как отметил Татоян, цель заключается в демонстрации возможностей сдерживания в первые годы правления и достижении военного баланса с соседями к концу первого срока, при этом ключевым вопросом станет реформирование и модернизация армии.
Третий пункт касается государственных инвестиций в сферу безопасности.
«До представления программы комиссией будут внесены срочные изменения в закон, закрепляющие, что финансирование армии и оборонных расходов не может быть ниже 8% ВВП. Это увеличит бюджет армии на 1 млрд долларов. Кроме того, 500 млн долларов из этой суммы будут направлены на развитие военно-промышленного комплекса и поддержку местных организаций», — заявил он.
Пятый шаг касается правды и ответственности.
«Сразу после прихода к власти мы опубликуем два важных доклада: отчет следственной комиссии Национального собрания по апрельской четырехдневной войне 2016 года, который так и не был опубликован, а также отчет по 44-дневной войне 2020 года. Очевидно, что, не публикуя особенно последний отчет, власти пытаются скрыть свои неудачи», — сказал Татоян.
Шестой пункт касается «умных границ и цифровой обороны».
«Мы будем способствовать созданию современной армии с минимальным использованием человеческого ресурса, но с полноценным применением оборудования. Важно развитие разведывательных возможностей армии», — отметил он.
Татоян также заявил, что Азербайджан планировал осуществить нападение на Армению в марте 2025 года.
Он сослался на слова Нерсеса Копаляна в интервью «EVN», согласно которым разведка США в начале марта располагала достоверными данными о подготовке атаки Азербайджана, в частности на Сюник. По словам Татояна, посредничество США и инициатива TRIPP предотвратили эскалацию.
Татоян считает, что Никол Пашинян и партия «Гражданский договор» не понимают, что уступки Азербайджану лишь провоцируют новую агрессию.
«Это государство рассматривает войны как инструмент удержания власти, и эта власть следует тем же путем. Уступки приведут только к войне, и лучшим доказательством этого является то, что, несмотря на все уступки в 2020–2024 годах, угроза сохранялась», — заявил он.
Он также утверждает, что предлагаемые конституционные изменения осуществляются под давлением Азербайджана.
«Очевидно, что Никол Пашинян идет на эту уступку вследствие провальной политики», — добавил Татоян.
Татоян также заявил, что представленные им ранее факты о вторжениях Азербайджана в Армению подтвердились расследованиями независимых СМИ.
«Тем самым мы доказали, что Никол Пашинян и партия «Гражданский договор» лгут и скрывали от нас эти вторжения», — подчеркнул он.
Бывший омбудсмен Арман Татоян примет участие в парламентских выборах 2026 года с инициативой «Крылья единства», в которую также входит бывший глава Комитета государственных доходов Давит Ананян.