25 Մարտ 2026 - 09:42 AMT
Պետության և համայնքների սեփականությունը հանդիսացող հողամասերը սեփականության իրավունքով այլևս չեն կարող անհատույց տրամադրվել ՀԱԵ-ին՝ եկեղեցիների և եկեղեցապատկան կառույցների շինարարության և դրանց սպասարկման համար: Ազգային ժողովն ընդունել է օրենսդրական փոփոխությունը:
Օրենքի փոփոխությունների նախագիծը, որը ներկայացվել է ՏԿԵ նախարարության կողմից, ընդունվել է ամբողջությամբ՝ 67 կողմ, 26 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով, հայտնում է Factor.am-ը:
Քննարկման ընթացքում Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը նշել է, որ այս փոփոխությունները ուղղված չեն եկեղեցու դեմ, այլ նպատակ ունեն կարգավորել հողային հարաբերությունները։
Ըստ կառավարության՝ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է պետական և համայնքային գույքի նպատակային ու արդյունավետ օգտագործման քաղաքականությամբ, և այդ փոփոխությունները պետք է դիտարկել հենց այդ համատեքստում։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող եպիսկոպոսներ և արքեպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միանալ ՀԱԵ բարեփոխմանը: Փաշինյանն ընթերցել է հայտարարությունը ֆեյսբուքյան եթերում, որից հետո հայտարարությանը միացած եպիսկոպոսներն ու արքեպիսկոպոսները ստորագրել են այն: Փաշինյանը հայտնել է, որ ձևավորվում է համակարգող խորհուրդ, որի վրա դրված են Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման կազմակերպման պարտականությունները։ Այդ խորհուրդը կարող է համալրվել միայն միաձայն որոշմամբ։

Armenia’s National Assembly has approved legislative changes prohibiting the free transfer of state- and community-owned land to the Armenian Apostolic Church.
Under the amendments to the Land Code, such land plots can no longer be granted free of charge to the Church for the construction and maintenance of churches and related structures.
The draft law, submitted by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, was adopted in full with 67 votes in favor, 26 against, and 3 abstentions, according to Factor.am .
During the discussions, Vahe Ghalumyan, head of the National Assembly Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture, and Environmental Protection, stated that the changes are not aimed against the Church but are intended to regulate land relations.
According to the government, the initiative is driven by a policy of ensuring the targeted and efficient use of state and community property, and the amendments should be viewed in that context.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan, along with bishops and archbishops calling for the resignation of the Catholicos, issued a statement urging support for reforms within the Armenian Apostolic Church. Pashinyan read the statement during a Facebook live broadcast, after which participating bishops and archbishops signed it. He also announced the formation of a coordinating council tasked with organizing reforms within the Church, with membership decisions to be made unanimously.