25 Մարտ 2026 - 09:42 AMT
Պետության և համայնքների սեփականությունը հանդիսացող հողամասերը սեփականության իրավունքով այլևս չեն կարող անհատույց տրամադրվել ՀԱԵ-ին՝ եկեղեցիների և եկեղեցապատկան կառույցների շինարարության և դրանց սպասարկման համար: Ազգային ժողովն ընդունել է օրենսդրական փոփոխությունը:
Օրենքի փոփոխությունների նախագիծը, որը ներկայացվել է ՏԿԵ նախարարության կողմից, ընդունվել է ամբողջությամբ՝ 67 կողմ, 26 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով, հայտնում է Factor.am-ը:
Քննարկման ընթացքում Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը նշել է, որ այս փոփոխությունները ուղղված չեն եկեղեցու դեմ, այլ նպատակ ունեն կարգավորել հողային հարաբերությունները։
Ըստ կառավարության՝ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է պետական և համայնքային գույքի նպատակային ու արդյունավետ օգտագործման քաղաքականությամբ, և այդ փոփոխությունները պետք է դիտարկել հենց այդ համատեքստում։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող եպիսկոպոսներ և արքեպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միանալ ՀԱԵ բարեփոխմանը: Փաշինյանն ընթերցել է հայտարարությունը ֆեյսբուքյան եթերում, որից հետո հայտարարությանը միացած եպիսկոպոսներն ու արքեպիսկոպոսները ստորագրել են այն: Փաշինյանը հայտնել է, որ ձևավորվում է համակարգող խորհուրդ, որի վրա դրված են Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման կազմակերպման պարտականությունները։ Այդ խորհուրդը կարող է համալրվել միայն միաձայն որոշմամբ։

Национальное собрание Армении приняло изменения в Земельный кодекс, запрещающие безвозмездную передачу земель, находящихся в государственной и муниципальной собственности, Армянской апостольской церкви.
Согласно поправкам, такие участки больше не могут передаваться церкви бесплатно для строительства и обслуживания храмов и связанных с ними объектов.
Законопроект, представленный Министерством территориального управления и инфраструктур, был принят полностью — 67 голосами «за», 26 «против» и 3 воздержавшимися, сообщает «Factor.am ».
В ходе обсуждения председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды Ваге Галумян отметил, что данные изменения не направлены против церкви, а призваны урегулировать земельные отношения.
По данным правительства, необходимость инициативы обусловлена политикой целевого и эффективного использования государственного и муниципального имущества, и изменения следует рассматривать именно в этом контексте.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян совместно с епископами и архиепископами, выступившими с требованием отставки католикоса, распространили заявление с призывом поддержать реформы в Армянской апостольской церкви. Пашинян зачитал его в прямом эфире в Facebook, после чего присоединившиеся епископы и архиепископы подписали документ. Он также сообщил о создании координационного совета, которому поручено организовать процесс реформирования церкви; решения о его составе будут приниматься единогласно.