25 Մարտ 2026 - 10:21 AMT
Ազգային ժողովի՝ մարտի 25-ի նիստին ընդունվեցին առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ քննարկված մի շարք նախագծեր, ինչպես նաև համաձայնագրեր վավերացնելու նախագծեր:
Ընդունվել է «Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների՝ մյուս կողմից, միջև տնտեսական գործընկերության մասին» համաձայնագրի վավերացման նախագիծը, որը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսին, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ըստ դրա՝ 2023 թվականի տվյալներով ՀՀ-ից ԱՄԷ արտահանվող 270 ապրանքատեսակից 217-ի համար համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո սահմանվել է մուտքի արտոնյալ ռեժիմ։ Արդյունքում հայկական արտահանողները ստացել են մոտ 500 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով ուղղակի սուբսիդավորում։
Երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված նախաձեռնություններից մեկը վերաբերվել է մոպեդների, տրիցիկլների և կվադրիցիկլների պարտադիր ապահովագրությանը։ Հիմնավորվել է, որ տրանսպորտային միջոցների թվի աճին զուգահեռ անհրաժեշտ է ապահովել նաև դրանց օգտագործումից բխող պատասխանատվության ապահովագրումը։
Նույն ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է նաև մեկանգամյա պոլիէթիլենային արտադրանքի օգտագործման աստիճանական սահմանափակման և արգելման վերաբերյալ նախագիծը։
Խորհրդարանը նաև վավերացրել է «Խոշոր կատվազգիների հարցերով միջազգային դաշինքի վերաբերյալ» շրջանակային համաձայնագիրը, որի նպատակն է զարգացնել միջազգային համագործակցությունը և կանխել խոշոր կատվազգիների պոպուլյացիայի նվազումը։ Նշվել է, որ Հայաստանի համար այն ունի նաև անմիջական նշանակություն՝ հաշվի առնելով Կովկասյան ընձառյուծի կարևոր դերը երկրի կենսաբազմազանության մեջ։

На заседании 25 марта Национальное собрание Армении приняло в первом и втором чтениях, а также в целом ряд экономических, экологических и правовых инициатив.
В частности, был ратифицирован «Соглашение об экономическом партнерстве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Объединенными Арабскими Эмиратами — с другой», подписанное в июне 2025 года, сообщает «1lurer.am ».
Согласно документу, для 217 из 270 товаров, экспортируемых из Армении в ОАЭ, после вступления соглашения в силу установлен преференциальный режим. В результате армянские экспортеры получили около 500 тысяч долларов США прямых субсидий.
Одной из инициатив, принятой во втором чтении, стало введение обязательного страхования для мопедов, трициклов и квадрициклов. Обоснованием послужил рост числа таких транспортных средств и необходимость обеспечения ответственности при их эксплуатации.
Также парламент принял законопроект о поэтапном ограничении и последующем запрете использования одноразовых полиэтиленовых изделий.
Кроме того, был ратифицирован Рамочный договор о Международном альянсе по крупным кошкам, направленный на развитие международного сотрудничества и предотвращение сокращения популяции крупных кошачьих. Отмечено, что для Армении соглашение имеет особое значение с учетом роли кавказского леопарда в биоразнообразии страны.