25 Մարտ 2026 - 10:37 AMT
ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Սահմանադրական դատարանի դատավորների վարձատրությունը բարձրացնելու մասիննախագիծը: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է ՍԴ նախագահի, փոխնախագահի և ՍԴ դատավորների համար օրենքով սահմանել հավելավճար դատավորի պաշտոնում աշխատանքային ստաժի համար:
ՍԴ դատավորների՝ 12-ամյա պաշտոնավարման ժամկետը հաշվի առնելով՝ աշխատանքային ստաժի հավելավճարը կհաշվարկվի առավելագույնը 11 տարվա համար և կսահմանվի աճողական կարգով՝ սկսած պաշտոնավարման 2-րդ տարվանից, 2-րդ տարում՝ 20 տոկոս, 3-րդում՝ 35 տոկոս, 4-րդ տարվանից՝ յուրաքանչյուր հաջորդ տարում նախորդ տարվա չափից 10 տոկոսով ավելի, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Քննարկման ժամանակ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ասել է, որ անհրաժեշտ է վերանայել վարձատրության համակարգը՝ հաշվի առնելով, որ այն լիարժեք չի համապատասխանում դատավորների բարձր իրավական կարգավիճակին, լիազորությունների ծավալին և պատասխանատվության մակարդակին։
«Նախագծի անցումային դրույթների ուժով հավելավճարի հաշվարկման համար հաշվի են առնվելու օրենքն ուժի մեջ մտնելու դրությամբ ՍԴ դատավորի պաշտոնում աշխատած լրիվ տարիները, այսինքն՝ մեկնակետը ՍԴ դատարանի նախագահի, փոխնախագահի, դատավորի պաշտոնը ստանձնելու պահն է»,- ասել է նա։
Նախարարը նաև նշել է, որ 2026 թվականի համար ՍԴ նախագահի, փոխնախագահի և յոթ դատավորների դեպքում հավելավճարների վճարման համար նախատեսվել է մոտ 46 մլն 775 հազար 40 դրամ ծախս՝ հիմնված նրանց պաշտոնավարման ստաժի վրա։
«Հավելավճարի հաշվարկման կարգի հետ կապված, 4-րդ տարվանից սկսած՝ յուրաքանչյուր տարվա համար 10 տոկոս է հաշվարկվելու: Կարող եմ տարեկան կտրվածքով ասել, որ, օրինակ, ՍԴ դատավորի պարագայում ամսական հարկված 1 մլն 284 հազար 384 դրամի աշխատավարձ է տարեկան 15 մլն 412 հազար 608 դրամը, առաջարկվող լրացման ուժով հավելավճարն ապրիլից կկազմի 150-510 հազար դրամ՝ կախված ստաժի քանակից»,-ասել է Գալյանը:

25 Март 2026 - 11:33 AMT
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении законопроект о повышении оплаты труда судей Конституционного суда за счет введения надбавок за стаж.
Документ предусматривает установление дополнительных выплат председателю, заместителю председателя и судьям Конституционного суда в зависимости от стажа работы в должности.
С учетом 12-летнего срока полномочий судей КС надбавка будет рассчитываться максимум за 11 лет и устанавливаться по нарастающей: со второго года — 20%, с третьего — 35%, а начиная с четвертого года — ежегодное увеличение на 10% по сравнению с предыдущим уровнем, сообщает «1lurer.am ».
В ходе обсуждения министр юстиции Србуи Галян отметила, что действующая система оплаты труда не в полной мере соответствует высокому правовому статусу судей, объему их полномочий и уровню ответственности, и требует пересмотра.
«Переходными положениями проекта предусмотрено, что при расчете надбавки будут учитываться полные годы, отработанные на должности судьи Конституционного суда на момент вступления закона в силу. Отправной точкой является дата назначения на должность председателя, заместителя председателя или судьи», — заявила она.
Министр также сообщила, что на 2026 год для выплаты надбавок председателю, заместителю председателя и семи судьям КС предусмотрено около 46 млн 775 тыс. 40 драмов с учетом их стажа.
По ее словам, начиная с четвертого года, надбавка будет увеличиваться на 10% ежегодно. В частности, при ежемесячной заработной плате судьи КС после уплаты налогов в размере 1 284 384 драмов (15 412 608 драмов в год) дополнительная выплата с апреля составит от 150 тыс. до 510 тыс. драмов в зависимости от стажа.