Ընդդիմության առաջարկած քաղաքականությունը 100%-ով կհանգեցնի պատերազմի, հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը րագրողների հետ ճեպազրույցում: Նա պատասխանել է այն քննադատությանը, թե իշխանությունները ընտրություններից առաջ հասարակությանը սպառնում են պատերազմով։
«Եկեք նախ անալիզի ենթարկենք՝ ինչ է նշանակում սպառնալիք։ Երբ ինչ-որ մեկն ասում է՝ եթե դու չանես սա, ես կանեմ մի բան, որը քո համար վատ կլինի։ Երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե որդեգրի այն քաղաքականությունը, որն ընդդիմադիրները առաջարկում են, դա անխուսափելիորեն բերելու է պատերազմի, այստեղ սպառնալիքի որևէ աղերս չկա»,- նշել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ռուբինյանի խոսքով՝ ներկայում պատերազմի հավանականությունը հավասար է զրոյի, քանի որ Հայաստանը վարում է այն քաղաքականությունը, որը վարում է։
«Եթե ընդդիմությունը գա իշխանության և սկսի վարել այն քաղաքականությունը, որի մասին հայտարարում է, դա բերելու է ակնհայտ և 100 տոկոսանոց պատերազմի»,- ասել է Ռուբինյանը։
ԱԺ փոխնախագահը նաև հիշեցրել է, որ նախկինում նույն շրջանակները քննադատել են իշխանություններին՝ պատերազմական ռիսկերը չբարձրաձայնելու համար։
«Այդ նույն մարդիկ ասում էին՝ ինչո՞ւ չեք ներկայացնում իրականությունը, հիմա ասում են՝ ինչո՞ւ եք ասում»,- ընդգծել է նա։
Ռուբինյանի գնահատմամբ՝ առաջիկա ընտրությունները վերաբերվել են ոչ միայն քաղաքական ուժերի ընտրությանը, այլ նաև նրանց առաջարկած քաղաքականություններին։
Ռուբինյանը նշել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հանդես է գալիս գործող խաղաղության պահպանման դիրքորոշմամբ, մինչդեռ ընդդիմադիր ուժերը, ըստ նրա, առաջարկում են վերանայել այդ քաղաքականությունը։
«Եթե վերանայվեն խաղաղության պայմանագրի, վաշինգտոնյան հռչակագրի, TRIPP-ի մասին համաձայնության և սահմանազատման կանոնակարգի կոմպոնենտները, դա բերելու է պատերազմի»,- հայտարարել է նա։

25 Март 2026 - 12:52 AMT
Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил, что предлагаемая оппозицией политика «на 100% приведет к войне», отвергнув обвинения в том, что власти запугивают общество перед выборами.
В беседе с журналистами он прокомментировал критику о том, что власти предупреждают о рисках войны в предвыборный период.
«Давайте сначала проанализируем, что такое угроза. Когда кто-то говорит: если ты не сделаешь это, я сделаю что-то плохое для тебя. Когда мы говорим, что если Республика Армения примет политику, предлагаемую оппозицией, это неизбежно приведет к войне, здесь нет никакой угрозы», — сказал он, сообщает «Арменпресс».
По словам Рубиняна, в настоящее время вероятность войны равна нулю благодаря проводимой политике.
«Если оппозиция придет к власти и начнет реализовывать ту политику, о которой она заявляет, это приведет к очевидной и стопроцентной войне», — отметил он.
Вице-спикер также напомнил, что ранее те же круги критиковали власти за то, что они не озвучивают риски войны.
«Те же самые люди говорили: почему вы не представляете реальность, а теперь спрашивают: почему вы это говорите», — подчеркнул он.
По его оценке, предстоящие выборы касаются не только выбора политических сил, но и их политических курсов.
Он отметил, что партия «Гражданский договор» выступает за сохранение текущей мирной политики, тогда как оппозиционные силы, по его словам, предлагают ее пересмотр.
«Если будут пересмотрены компоненты мирного соглашения, вашингтонской декларации, договоренности TRIPP и регламента по делимитации границы, это приведет к войне», — заявил Рубинян.