Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի գործը քննող դատավորը կփոխվի: Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում կայացած առաջին նիստում սրբազանի պաշտպանները ներկայացրել են բացարկի միջնորդություն նախագահող դատավոր Գևորգ Մանուկյանի նկատմամբ, որը դատարանը ընդունել է։
Բացարկի հիմքում եղել են Մանուկյանի կողմից ներկայացված տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ նա 2008-ից մինչև 2020 թվականն աշխատել է Արմավիրի մարզի քննչական վարչությունում՝ զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Սույն քրեական վարույթը քննվել է նույն վարչությունում, սակայն որևէ առնչություն չեմ ունեցել վարույթի հետ։ Ինչպես նաև այս գործով իրեղեն ապացույց թմրանյութի չհայտնաբերման առիթով պաշտոնեական անփութության հետ կապված վարույթ է հարուցվել, որը հավանաբար նույն բաժնի քննիչներ են քննում։ 2020-2024 թվականներին զբաղեցրել եմ Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնը և գործի բերումով որոշակի առնչություն եմ ունեցել գործով հանրային մեղադրող Արուսյակ Բոյաջյանի հետ»,- նշել է Մանուկյանը։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանն ասել է, որ Եվրոպական դատարանի մոտեցումը կայանում էնրանում, որ եթե կան օբյեկտիվ փաստեր, որոնք կարող են կասկածի տեղիք տալ, ապա դատարանը չպետք է այդ գործը քննի, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք չենք ուզում սկսել մի վարույթ, որը հետո կարող է կասկածի տակ դրվի։ Վերը նշված հանգամանքներից ելնելով, պատվարժան դատարան, բացարկ ենք հայտնում դատավորին»,-ասել էր Սարգսյանը։
Դատավորը նիստում ասել է, որքննվող գործով թմրանյութի չհայտնաբերման փաստի առիթով պաշտոնական անփութության կապակցությամբ վարույթ է հարուցված։
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալուց հետո։ Սրբազանին մեղադրանք է ներկայացվել այն բանի համար, թե իբր նա 2018 թվականին «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժման անդամներին վարկաբեկելու նպատակով անհայտ անձին հանձնարարել է ակցիայի մասնակիցներ ուսապայուսակի մեջ մարիխուանա գցել, իբր թե այդպիսով սրբազանը կատարել է իրացման նպատակով թմրամիջոցի շրջանառություն։ Այս գործով Սրբազանին 3 ամիս կալանավորված է եղել։Այդ թմրամիջոց իրեղեն ապացույցն անհետացել է քննչական մարմնից։Դեկտեմբերի 5-ին նա կալանավորվել է։ 2026 թվականի փետրվարի 3-ին նրա կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է երկու ամսով, իսկ մարտի 5-ին սրբազանը ազատ է արձակվել։

The judge presiding over the case of Archbishop Arshak Khachatryan will be replaced after a motion for recusal was granted.
During the first hearing at the Armavir Regional Court of First Instance, the defense submitted a motion to recuse Judge Gevorg Manukyan, which the court approved.
The basis for the recusal was information provided by Manukyan himself, stating that from 2008 to 2020 he worked in the Armavir regional investigative department in various positions, according to Sputnik Armenia.
“The criminal case under review was investigated in the same department, although I had no involvement in it. Additionally, proceedings have been initiated regarding official negligence related to the disappearance of drug evidence in this case, which is likely being investigated by the same department. From 2020 to 2024, I served as a prosecutor in the Armavir regional prosecutor’s office and had some professional interaction with the public prosecutor in this case, Arusyak Boyajyan,” Manukyan said.
Defense lawyer Yerem Sargsyan noted that the European Court’s approach requires that if there are objective circumstances that may raise doubts about impartiality, the court should not examine the case, according to Panorama.am .
“We do not want to initiate proceedings that may later be called into question. Based on these circumstances, we request the recusal of the judge,” Sargsyan stated.
The judge also confirmed during the hearing that a separate proceeding has been initiated over alleged official negligence related to the disappearance of drug evidence in the case.
Archbishop Arshak Khachatryan was detained on December 4, 2025, after leaving the Investigative Committee building. He was charged over allegations that in 2018 he instructed an unidentified person to plant marijuana in the bag of participants of the “New Armenia, New Patriarch” movement, allegedly to discredit them, constituting drug trafficking with intent to distribute. The evidence in question later disappeared from the investigative body. He was held in custody for three months, his detention was extended in February 2026, and he was released on March 5.