Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի գործը քննող դատավորը կփոխվի: Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում կայացած առաջին նիստում սրբազանի պաշտպանները ներկայացրել են բացարկի միջնորդություն նախագահող դատավոր Գևորգ Մանուկյանի նկատմամբ, որը դատարանը ընդունել է։
Բացարկի հիմքում եղել են Մանուկյանի կողմից ներկայացված տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ նա 2008-ից մինչև 2020 թվականն աշխատել է Արմավիրի մարզի քննչական վարչությունում՝ զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Սույն քրեական վարույթը քննվել է նույն վարչությունում, սակայն որևէ առնչություն չեմ ունեցել վարույթի հետ։ Ինչպես նաև այս գործով իրեղեն ապացույց թմրանյութի չհայտնաբերման առիթով պաշտոնեական անփութության հետ կապված վարույթ է հարուցվել, որը հավանաբար նույն բաժնի քննիչներ են քննում։ 2020-2024 թվականներին զբաղեցրել եմ Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնը և գործի բերումով որոշակի առնչություն եմ ունեցել գործով հանրային մեղադրող Արուսյակ Բոյաջյանի հետ»,- նշել է Մանուկյանը։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանն ասել է, որ Եվրոպական դատարանի մոտեցումը կայանում էնրանում, որ եթե կան օբյեկտիվ փաստեր, որոնք կարող են կասկածի տեղիք տալ, ապա դատարանը չպետք է այդ գործը քննի, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք չենք ուզում սկսել մի վարույթ, որը հետո կարող է կասկածի տակ դրվի։ Վերը նշված հանգամանքներից ելնելով, պատվարժան դատարան, բացարկ ենք հայտնում դատավորին»,-ասել էր Սարգսյանը։
Դատավորը նիստում ասել է, որքննվող գործով թմրանյութի չհայտնաբերման փաստի առիթով պաշտոնական անփութության կապակցությամբ վարույթ է հարուցված։
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալուց հետո։ Սրբազանին մեղադրանք է ներկայացվել այն բանի համար, թե իբր նա 2018 թվականին «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժման անդամներին վարկաբեկելու նպատակով անհայտ անձին հանձնարարել է ակցիայի մասնակիցներ ուսապայուսակի մեջ մարիխուանա գցել, իբր թե այդպիսով սրբազանը կատարել է իրացման նպատակով թմրամիջոցի շրջանառություն։ Այս գործով Սրբազանին 3 ամիս կալանավորված է եղել։Այդ թմրամիջոց իրեղեն ապացույցն անհետացել է քննչական մարմնից։Դեկտեմբերի 5-ին նա կալանավորվել է։ 2026 թվականի փետրվարի 3-ին նրա կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է երկու ամսով, իսկ մարտի 5-ին սրբազանը ազատ է արձակվել։

Судья, рассматривающий дело архиепископа Аршака Хачатряна, будет заменен после удовлетворения ходатайства об отводе.
На первом заседании в суде общей юрисдикции первой инстанции Армавирской области защита заявила отвод председательствующему судье Геворгу Манукяну, который был удовлетворен.
Основанием для отвода стали сведения, представленные самим судьей, согласно которым с 2008 по 2020 год он работал в следственном управлении Армавирской области, сообщает «Sputnik Армения».
«Данное уголовное производство расследовалось в том же управлении, однако я не имел к нему отношения. Кроме того, в связи с фактом невыявления наркотического вещества по делу возбуждено производство по факту служебной халатности, которое, вероятно, расследуют следователи того же подразделения. В 2020–2024 годах я занимал должность прокурора прокуратуры Армавирской области и имел определенные служебные контакты с государственным обвинителем по делу Арусик Бояджян», — отметил Манукян.
Адвокат Ерем Саргсян заявил, что подход Европейского суда заключается в том, что при наличии объективных обстоятельств, вызывающих сомнения, суд не должен рассматривать дело, сообщает «Panorama.am ».
«Мы не хотим начинать процесс, который впоследствии может быть поставлен под сомнение. Исходя из указанных обстоятельств, заявляем отвод судье», — сказал он.
Судья также сообщил, что по факту невыявления наркотического вещества в рамках данного дела возбуждено отдельное производство по признакам служебной халатности.
Архиепископ Аршак Хачатрян был задержан 4 декабря 2025 года после выхода из здания Следственного комитета. Ему предъявлено обвинение в том, что в 2018 году он якобы поручил неизвестному лицу подбросить марихуану в рюкзак участников движения «Новая Армения, новый патриарх» с целью их дискредитации, что квалифицируется как незаконный оборот наркотиков с целью сбыта. Вещественное доказательство по делу впоследствии исчезло из следственного органа. Он находился под стражей три месяца, срок ареста был продлен в феврале 2026 года, а 5 марта он был освобожден.