26 Մարտ 2026 - 07:07 AMT
ՀՀ ԱԳՆ-ն «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Ղազարյանի տոմսերի չեղարկման հարցով դիմելու է ռուս գործընկերներին։ Այդ մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Պատգամավորը հայտարարել է, որ դիվանագիտական այցով մարտի 26–27–ը պետք է լիներ Աշխաբադում` մասնակցելու միջխորհրդարանական երկխոսությանը, սակայն ռուսական ավիաընկերությունը չեղարկել է տոմսերը, թեև մուտք չէր գործելու Ռուսաստանի Դաշնության տարածք, այլ գնալու էր տարանցիկ ուղով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Միրզոյանը նախ ընդգծել է, որ պաշտոնապես դիմելու են ռուսական կողմին՝ դիվանագիտական ուղիներով պարզաբանումներ ստանալու նպատակով և առաջարկելու են վերանայել դիրքորոշումը։
Այնուհետև նախարարը հայտարարեց, որ առաջին անգամ չէ, որ ՌԴ–ի այս կամ այն պաշտոնյաների կողմից լսում են ՀՀ–ն ներկայացնող պաշտոնյաների մուտքն արգելափակելու մասին հայտարարություններ։
«Այսպիսի դեպքերը ցավալի են, սակայն երբ ասում են` ՀՀ–ի դեմ խառը կամ խառնածին հիբրիդային գործողությունների մի մասը գալիս է նաև Ռուսաստանից, տարակուսած նայում են ու ասում, որ սխալ է նման բան ասել։ Երբ խոսում ենք հիբրիդային գործողությունների մասին, պետք չէ անպայման պատկերացնել երկրի բարձրագույն ղեկավարի կողմից համակարգվող կոնկրետ գործողություններ… Ռուսական մեդիայից էլ ենք լսում ՀՀ օրինական ընտրված կառավարության և վարչապետի հասցեին անհարիր արտահայտություններ, այս կամ այն օղակի պաշտոնյաների կողմից, և հիմա էլ այս դեպքը»,– հայտարարել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ նման իրավիճակները չեն նպաստում Ռուսաստան–Հայաստան բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը։

Министерство иностранных дел Армении намерено обратиться к российским партнерам по вопросу отмены билетов депутата фракции «Гражданский договор» Марии Газярян.
Об этом в ходе правительственного часа в Национальном собрании заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
Депутат сообщила, что 26–27 марта должна была находиться в Ашхабаде с дипломатическим визитом для участия в межпарламентском диалоге, однако российская авиакомпания отменила ее билеты, несмотря на то, что она не собиралась въезжать на территорию Российской Федерации, а планировала следовать транзитом, сообщает «Sputnik Армения».
Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона официально обратится к российской стороне по дипломатическим каналам для получения разъяснений и предложит пересмотреть позицию.
Министр также отметил, что это не первый случай, когда от различных российских должностных лиц звучат заявления о блокировании въезда для представителей Армении.
«Подобные случаи вызывают сожаление, однако, когда говорится, что часть гибридных действий против Армении исходит также из России, на это смотрят с недоумением и утверждают, что так говорить неправильно. Говоря о гибридных действиях, не следует обязательно представлять конкретные операции, координируемые высшим руководством страны… Мы также слышим из российских медиа неприемлемые высказывания в адрес законно избранного правительства Армении и премьер-министра, звучащие со стороны отдельных должностных лиц, и теперь еще и этот случай», — заявил Мирзоян.
Он добавил, что подобные ситуации не способствуют развитию дружественных отношений между Россией и Арменией.