Արցախից բռնի տեղահանվածների միայն 10%-ն է կարողացել Հայաստանում բնակարան գնել պետական բնակապահովման ծրագրով, իսկ մոտ 25,000 մարդ արտագաղթել է ՀՀ-ից։ Այդ մասին հայտնել է Արցախի պետնախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը՝ անդրադառնալով 2023 թվականից ի վեր ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված ծրագրերի արդյունքներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մարտի 18-ին անցկացված «Ներառական զարգացում, ձեռքբերումներ և անելիքներ» համաժողովի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2023 թվականից սկսած պետական բյուջեից տարբեր ծրագրերի միջոցով մոտ 145 միլիարդ դրամ է ուղղվել ԼՂ-ից տեղահանվածների կարիքների ապահովմանը։
Իսկանդարյանը նշել է, որ 2023 թվականի բռնի տեղահանումից հետո ՀՀ կառավարությունը որևէ ձևաչափով չի համագործակցել Արցախի իշխանությունների հետ՝ տեղահանվածների խնդիրները մեղմելու նպատակով։
«Առաջին իսկ օրվանից մենք ասել ենք, որ բնակապահովման ծրագրում բազմաթիվ են խնդիրները։ Բոլորիս համար էլ պարզ է, որ Հայաստանում չկա մի բնակավայր, որտեղ 2-3 հոգանոց ընտանիքները կարողանան իրենց հասանելիք 5 կամ 10 միլիոն դրամով բնակարան ձեռք բերել։ Պետք է շեշտել, որ տվյալ բնակավայրում քաղաքացին պետք է նաև աշխատանքով ապահովվի։ Երբ մենք խոսում ենք արցախցիներին նույն համայնքում, համատեղ բնակեցնելու ծրագրի մասին, նրանք պնդում են, որ ուժ է գեներացվում»,– ասել է նա։
Արցախի բնակիչների համար կառավարությունը նաև ձեռնարկատիրական գործունեության խթանման ծրագրեր է իրականացրել։
Նժդեհ Իսկանդարյանի գնահատմամբ՝ այդ ծրագրերը գործնականում հասանելի և կիրառելի չեն եղել արցախցիների համար։
«Թող իրենք տվյալներ հրապարակեն, մենք էլ կփորձենք պարզել, թե քանի արցախցի է կարողացել է մինչ օրս կառավարության կողմից հատկացված միջոցներով Հայաստանում բիզնես սկսել։ Համենայնդեպս, իմ շրջապատում նման մարդ չկա»,– նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցին, Իսկանդարյանի դիտարկմամբ՝ խնդիրը հիմնականում հուզական բնույթ է կրում։ Ոմանք կարծում են, որ արդեն իսկ հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացիներ, քանի որ ունեն նույն անձնագիրը, մյուսները մտահոգվում են, որ այդ քայլով կարող են կորցնել իրենց կապը Արցախի հետ և բռնի տեղահանվածի կարգավիճակը։ Իսկանդարյանի համոզմամբ՝ ՀՀ իշխանությունը, հայտարարելով Արցախի հարցը փակված և չշեշտելով վերադարձի իրավունքը, փաստացի սպասարկում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ փետրվարի 1-ի դրությամբ բնակարանի գնման վկայագիր է ստացել 4404 ընտանիք, որոնցից մոտ 2000-ն արդեն ձեռք է բերել բնակարան։

26 Март 2026 - 09:33 AMT
Только 10% вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха смогли приобрести жилье в Армении в рамках государственной программы, тогда как около 25 000 человек эмигрировали из страны, заявил госминистр Арцаха Нжде Искандарян, сообщает «Sputnik Армения».
Комментируя результаты программ, реализованных правительством Армении с 2023 года, Искандарян отметил, что значительная часть переселенцев не смогла воспользоваться государственными инициативами.
18 марта на форуме «Инклюзивное развитие, достижения и задачи» премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 2023 года из государственного бюджета было направлено около 145 миллиардов драмов на обеспечение потребностей переселенцев из Нагорного Карабаха.
По словам Искандаряна, после вынужденного переселения в 2023 году правительство Армении ни в каком формате не сотрудничало с властями Арцаха для смягчения проблем переселенцев.
«С самого первого дня мы говорили, что в программе обеспечения жильем существует множество проблем. Всем очевидно, что в Армении нет населенного пункта, где семьи из 2–3 человек могли бы приобрести жилье за 5–10 миллионов драмов. Следует подчеркнуть, что в выбранном населенном пункте гражданин также должен быть обеспечен работой. Когда мы говорим о программе совместного проживания арцахцев в одной общине, нам отвечают, что это создает силу», — отметил он.
Правительство также реализовало программы по стимулированию предпринимательской деятельности для жителей Арцаха.
Однако, по оценке Искандаряна, эти программы на практике не были доступными и применимыми для переселенцев.
«Пусть они опубликуют данные, и мы попробуем выяснить, сколько арцахцев смогли начать бизнес в Армении за счет выделенных средств. По крайней мере, в моем окружении таких людей нет», — добавил он.
Говоря о получении гражданства Армении, Искандарян отметил, что вопрос носит в основном эмоциональный характер. Одни считают, что уже являются гражданами, так как имеют тот же паспорт, другие опасаются, что этим шагом могут потерять связь с Арцахом и статус вынужденно перемещенных лиц. По его мнению, заявляя о закрытии вопроса Арцаха и не подчеркивая право на возвращение, власти Армении фактически обслуживают интересы Азербайджана и Турции.
Согласно данным, опубликованным министром труда и социальных вопросов Арсеном Торосяном, по состоянию на 1 февраля сертификаты на приобретение жилья получили 4404 семьи, из которых около 2000 уже приобрели жилье.