ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ արգելք չի սահմանվել, այդ թվում Ադրբեջանի քաղաքացիական օդանավերի համար, հայտարարել է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման և տարանցիկ չվերթների իրականացման շուրջ «անհիմն շահարկումները և ապատեղեկատվության տարածումը»:
«Ղեկավարվելով Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի b) ենթակետի դրույթներով, առ այն, որ քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) որևէ անդամ պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ երկրի, այդ թվում ադրբեջանական քաղաքացիական օդանավերի համար, ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ արգելք չի սահմանել։
Համաձայն ՀՀ օրենսդրության, ինչպես նաև միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ ՀՀ օդային տարածքով յուրաքանչյուր քաղաքացիական առևտրային միջազգային տարանցիկ թռիչք իրականացվում է ըստ ավիաընկերության կողմից ներկայացված թռիչքային պլանի, և Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) անդամ պետությունների միջև որևէ պայմանավորվածության անհրաժեշտություն չկա։
ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ սահմանափակման կիրառման դեպքում այդ մասին տեղեկատվությունը հրապարակվում է սահմանված հաղորդագրությունների միջոցով (NOTAM): ՀՀ օդային տարածքով իրականացվող ցանկացած միջազգային տարանցիկ թռիչքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը (վերը նշված թռիչքային պլանը) քաղաքացիական ավիացիայի օդային երթևեկության սպասարկման մարմնի կողմից տրամադրվում է ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչություններին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

26 March 2026 - 09:38 AMT
Armenia has not imposed any restrictions on the use of its airspace, including for Azerbaijani civilian aircraft, the Civil Aviation Committee said, dismissing what it described as unfounded speculation and misinformation.
The statement emphasized that, under subparagraph (b) of Article 9 of the Chicago Convention on International Civil Aviation, no member state of the International Civil Aviation Organization (ICAO) may apply discriminatory measures regarding the use of its airspace. Accordingly, Armenia has not imposed any bans on any country, including Azerbaijan.
In line with Armenian legislation and internationally accepted procedures, every international commercial transit flight through Armenia’s airspace is carried out based on a flight plan submitted by the airline, and no additional agreements between ICAO member states are required.
The committee added that if any restrictions on the use of Armenian airspace are introduced, information about them is published through official notices (NOTAM). Data on all international transit flights through Armenian airspace is provided by the air traffic service authority to relevant Armenian agencies.