ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ արգելք չի սահմանվել, այդ թվում Ադրբեջանի քաղաքացիական օդանավերի համար, հայտարարել է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման և տարանցիկ չվերթների իրականացման շուրջ «անհիմն շահարկումները և ապատեղեկատվության տարածումը»:
«Ղեկավարվելով Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի b) ենթակետի դրույթներով, առ այն, որ քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) որևէ անդամ պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ երկրի, այդ թվում ադրբեջանական քաղաքացիական օդանավերի համար, ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ արգելք չի սահմանել։
Համաձայն ՀՀ օրենսդրության, ինչպես նաև միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ ՀՀ օդային տարածքով յուրաքանչյուր քաղաքացիական առևտրային միջազգային տարանցիկ թռիչք իրականացվում է ըստ ավիաընկերության կողմից ներկայացված թռիչքային պլանի, և Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) անդամ պետությունների միջև որևէ պայմանավորվածության անհրաժեշտություն չկա։
ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ սահմանափակման կիրառման դեպքում այդ մասին տեղեկատվությունը հրապարակվում է սահմանված հաղորդագրությունների միջոցով (NOTAM): ՀՀ օդային տարածքով իրականացվող ցանկացած միջազգային տարանցիկ թռիչքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը (վերը նշված թռիչքային պլանը) քաղաքացիական ավիացիայի օդային երթևեկության սպասարկման մարմնի կողմից տրամադրվում է ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչություններին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Армения не вводила никаких ограничений на использование своего воздушного пространства, в том числе для гражданских воздушных судов Азербайджана, заявил Комитет гражданской авиации, отвергнув «необоснованные спекуляции и распространение дезинформации».
В заявлении подчеркивается, что в соответствии с подпунктом b статьи 9 Чикагской конвенции о международной гражданской авиации ни одно государство — член Международной организации гражданской авиации (ICAO) не может применять дискриминационные меры в отношении использования своего воздушного пространства. Соответственно, Республика Армения не устанавливала запретов ни для одной страны, включая Азербайджан.
Согласно законодательству Армении, а также международно принятым процедурам, каждый международный коммерческий транзитный рейс через воздушное пространство страны осуществляется на основании полетного плана, представленного авиакомпанией, и не требует дополнительных соглашений между государствами — членами ICAO.
Комитет добавил, что в случае введения каких-либо ограничений информация об этом публикуется через установленные уведомления (NOTAM). Данные о всех международных транзитных рейсах через воздушное пространство Армении предоставляются органом обслуживания воздушного движения заинтересованным ведомствам страны.