Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ նախլին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և նրանց քաղաքական ուժերը ներկայացնում են ում ասես, բացի Հայաստանի ժողովրդից, նրանք Հայաստանի ժողովրդի հետ կապ չեն ունեցել երբեք:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ իր առաջնորդությամբ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ներքաշել է այս ավանտյուրայի մեջ»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Անդրադառնալով 2023 թվականի իրադարձություններին՝ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած նիստում վերլուծվել են մարտական գործողությունների արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ շրջանառվող պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ առկա տվյալներով՝ զենք-զինամթերքի մեծ մասը չի օգտագործվել։
«Ես չէի ուզի այդ թեմային անդրադառնալ, բայց պետք է ասեմ, որ 2023 թվականի իրադարձություններից հետո ՀՀ ԱԽ-ում նիստ է եղել, որտեղ վերլուծվել են տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքները: Շատ բան չկարողանալով բացել՝ ուզում եմ արձանագրել՝ պնդումները՝ կռվելու և այլնի մասին, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը, որովհետև մեր հետախուզության և ոչ միայն հետախուզության ունեցած տվյալներով՝ առկա զենք-զինամթերքի, ես տոկոսային ճշգրտությամբ կարող եմ գնահատել, բայց առյուծի բաժինը՝ դա կարող է լինել 80, 90 տոկոս, մնացել է ձեռք չտված»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև նշել է, որ մինչ այդ հնարավորություն էր ստեղծվել քաղաքական գործընթացների համար, սակայն որոշ շրջանակներ խոչընդոտել են դրան և իրականացրել իշխանափոխություն Ղարաբաղում։
«Դրանից առաջ մենք հնարավորություն էինք ստեղծել, որպեսզի տեղի ունենա քաղաքական գործընթաց, և Ղարաբաղի իշխող շրջանակի որոշ ներկայացուցիչներ ոչ միայն խոչընդոտեցին, այլև իրականացրին իշխանափոխություն Ղարաբաղում և Հայաստանի ԱԺ-ում շնորհավորում էին իրար: Այդ շնորհավորանքներից ընդամենը մեկ շաբաթ հետո տեղի ունեցան այն իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան։
Եթե 10 օր առաջ ասեինք, որ տեղի են ունենալու սուր իրադարձություններ, չնայած ասել էլ ենք, այդ ժամանակ ԱԺ-ում ՔՊ-ն շատ ակտիվ էր և տալիս էր գնահատականներ, թե դրա հետևանքները ինչ են լինելու, բայց ի հեճուկս այդ գնահատականների և զգուշացումների՝ մարդիկ իրար շնորհավորում էին, ասում էին՝ տեսեք՝ հիմա ինչ ենք անելու Ղարաբաղում, հաջորդիվ ինչ ենք անելու Հայաստանում: Ես ուզում եմ հաստատել դա, որ այն, ինչ նրանք արեցին Ղարաբաղում, հաջորդիվ ուզում են անել Հայաստանում։ Ընդ որում՝ նրանց մի մասը Հայաստանում իշխող շրջանակների և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ են, բառիս բուն իմաստով, փախան Ղարաբաղից, ընդ որում՝ ինձ մեղադրելով, որ սահմանները մենք փակել ենք և թույլ չենք տալիս, որ ժողովուրդը դուրս գա։
Ես նույնիսկ հիշում եմ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը (այդ ժամանակ ես Բաղրամյան 26-ում էի նստում), նրանք եկել և ինձնից պահանջում էին, որ ես սահմանը բացեմ, ես ասել եմ, որ սահմանը փակ չէ, բնականաբար, բայց նաև ուզում եմ ասել, որ Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին ես այդ ժամանակ զգուշացրել եմ, որ եթե դուրս եկաք, այլևս վերադարձի հնարավորություն չի լինելու»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով ցեղասպանության թեմային՝ վարչապետն ասել է․ «Բավական է արդեն մեր ժողովրդին սնենք նոր ցեղաասպանությունների մասին տվյալներով, և ընդհանրապես, այդ ցեղասպանությունների մրցավազքը պետք է դադարեցվի։ Երբ մեր տարածաշրջանում բոլորը բոլորին մեղադրում են ցեղասպանությունների մեջ, ցեղասպանությունների մասին խոսույթով մենք ստանում ենք ցեղասպանությունների մասին խոսույթ, վերադարձի մասին խոսույթով մենք ստանում ենք վերադարձի մասին խոսույթ, և, էլի ասում եմ՝ այդ ամեն ինչը մեկ բանի մասին է. Հայաստանի ժողովրդին, ներառյալ Ղարաբաղի ժողովրդին թույլ չտալ, որ խաղաղվեն, նրանց պահել պանդուխտի և գաղթականի կարգավիճակով՝ հույս տալով, թե հեսա մի օր ցեղասպանությունը կճանաչի միջազգային հանրությունը, հեսա մի օր Սևրի պայմանագիրը կաշխատի:
Մեր քաղաքականությունը և ռազմավարությունը հետևյալն է. մենք պետք է խաղաղվենք, ինչպես ժամանակին Չարենցն է ասել՝ կա Հայաստանի Հանրապետություն, և ուրիշ ոչինչ, ուրեմն տնավորվում ենք ՀՀ-ում, իսկ այդ միֆերը՝ կռվել են մինչև վերջ և այլն, սուտ է, չի եղել նման բան, ես ճիշտ պահի կորոշեմ և թղթերը կհրապարակեմ։ Չի եղել նման բան, փախել են, ճողոպրել են, ընդ որում՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ այն պլանի ներքո, որ այդ ճողոպրումը ներկայացվելու է որպես Հայաստանի Կառավարության դավաճանություն և դրա ծխածածկույթի ներքո ՀՀ-ում իշխանափոխություն են անելու։ Չկարողացան անել. գիտե՞ք ինչ պատճառով, որովհետև իրենք ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ Ղարաբաղի ժողովուրդը չեն: Այդ մարդիկ չեն ներկայացնում ու չեն ներկայացրել երբեք Հայաստանի և Ղարաբաղի ժողովրդին, որովհետև չեն ունեցել լեգիտիմություն։ Ժողովուրդը ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանին, ո՛չ Սերժ Սարգսյանին [չի ընտրել], Լևոն Տեր-Պետրոսյանին մի անգամ ընտրել է, դրանից հետո չի ընտրել: Նրանք երբեք Հայաստանի լեգիտիմ ղեկավար չեն եղել, Ղարաբաղի վերջին ներկայացուցիչները. դրանք լեգիտիմություն չեն ունեցել ընդհանրապես, նրանք ում ներկայացուցիչն են, ընդհանրապես ում են ներկայացրել՝ այդ հարցը պետք է պարզաբանվի: Այս օրերին այդ հարցն է պարզաբանվում: Լևոն Տեր-Պետրոսյան, Սերժ Սարգսյան, Ռոբերտ Քոչարյան և նրանց քաղաքական ուժերը ներկայացնում են ում ասես, բացի Հայաստանի ժողովրդից։ Նրանք Հայաստանի ժողովրդի հետ կապ չեն ունեցել երբեք, և Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ իր առաջնորդությամբ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ներքաշել է այս ավանտյուրայի մեջ»։

26 March 2026 - 12:08 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan says former presidents and their allies do not represent the public and criticizes their past leadership decisions.
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that former Presidents — Levon Ter-Petrosyan, Serzh Sargsyan и Robert Kocharyan — and their political forces do not represent the people of Armenia and have never had a connection with the Armenian people.
“Levon Ter-Petrosyan is the one who dragged the Armenian people in this adventure,” he said, as reported by 1lurer.am .
Referring to the events of 2023, Pashinyan said that a session of Armenia’s Security Council analyzed the outcomes of military operations. According to him, circulating claims do not correspond to reality, as available data indicate that most of the weapons and ammunition were not used.
“I would prefer not to address this topic, but I must note that after the events of 2023, a Security Council meeting analyzed the results of military actions. Without disclosing much, I want to state that claims about fighting and so on, to put it mildly, do not correspond to reality, because according to our intelligence and other data, the lion’s share — possibly 80–90 percent — of available weapons and ammunition remained unused,” he said.
He also noted that prior to those developments, there had been an opportunity for political processes, but certain groups obstructed them and carried out a change of power in Nagorno-Karabakh.
“Before that, we had created an opportunity for a political process, but some representatives of the ruling circles in Karabakh not only obstructed it but carried out a change of power there, and in Armenia’s National Assembly they congratulated each other. Just a week after those congratulations, the events that followed took place.
If 10 days earlier we had said that sharp developments would occur — and we did say it — at that time the Civil Contract faction in parliament was actively giving assessments of what the consequences would be. But despite those assessments and warnings, people were congratulating each other, saying, ‘Look what we will now do in Karabakh, and what we will do next in Armenia.’ I want to confirm that what they did in Karabakh, they intend to do next in Armenia. Moreover, some of them — representatives of ruling circles and political forces — literally fled from Karabakh, while accusing me of closing the borders and not allowing people to leave.
I even recall a meeting with civil society representatives (I was at Baghramyan 26 at the time), when they came and demanded that I open the border. I said the border was not closed, of course, but I also warned Karabakh representatives that if they left, there would be no opportunity to return,” he said.
Addressing the topic of genocide, the prime minister stated: “It is time to stop feeding our people with narratives about new genocides, and in general, this race of genocides must end. When everyone in our region accuses everyone of genocide, through genocide rhetoric we receive more genocide rhetoric; through return rhetoric we receive more return rhetoric. All of this is about one thing — not allowing the people of Armenia, including the people of Karabakh, to achieve peace, keeping them in the status of migrants and refugees, giving hope that one day the international community will recognize the genocide, that one day the Treaty of Sèvres will work.
Our policy and strategy are the following: we must make peace. As Charents once said, there is the Republic of Armenia and nothing else — therefore we must settle in the Republic of Armenia. And those myths — that they fought to the end and so on — are lies; nothing like that happened. At the right time I will decide and publish the documents. That did not happen; they fled, escaped — including during the 44-day war — under a plan to present that escape as a betrayal by the Armenian government and, under that cover, to carry out a change of power in Armenia. They failed. Do you know why? Because they are neither the people of Armenia nor the people of Karabakh.
Those individuals have never represented the people of Armenia or Karabakh because they lacked legitimacy. The people did not elect Robert Kocharyan or Serzh Sargsyan; they elected Levon Ter-Petrosyan once and did not elect him again. They have never been legitimate leaders of Armenia. The last representatives of Karabakh also had no legitimacy at all. Whom they represent must be clarified — and that is what is being clarified now. Levon Ter-Petrosyan, Serzh Sargsyan, Robert Kocharyan and their political forces represent anyone but the people of Armenia. They have never had any connection with the Armenian people, and it was Levon Ter-Petrosyan who, through his leadership, dragged Armenia and its people into this adventure.”