Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ նախլին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և նրանց քաղաքական ուժերը ներկայացնում են ում ասես, բացի Հայաստանի ժողովրդից, նրանք Հայաստանի ժողովրդի հետ կապ չեն ունեցել երբեք:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ իր առաջնորդությամբ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ներքաշել է այս ավանտյուրայի մեջ»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Անդրադառնալով 2023 թվականի իրադարձություններին՝ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած նիստում վերլուծվել են մարտական գործողությունների արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ շրջանառվող պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ առկա տվյալներով՝ զենք-զինամթերքի մեծ մասը չի օգտագործվել։
«Ես չէի ուզի այդ թեմային անդրադառնալ, բայց պետք է ասեմ, որ 2023 թվականի իրադարձություններից հետո ՀՀ ԱԽ-ում նիստ է եղել, որտեղ վերլուծվել են տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքները: Շատ բան չկարողանալով բացել՝ ուզում եմ արձանագրել՝ պնդումները՝ կռվելու և այլնի մասին, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը, որովհետև մեր հետախուզության և ոչ միայն հետախուզության ունեցած տվյալներով՝ առկա զենք-զինամթերքի, ես տոկոսային ճշգրտությամբ կարող եմ գնահատել, բայց առյուծի բաժինը՝ դա կարող է լինել 80, 90 տոկոս, մնացել է ձեռք չտված»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև նշել է, որ մինչ այդ հնարավորություն էր ստեղծվել քաղաքական գործընթացների համար, սակայն որոշ շրջանակներ խոչընդոտել են դրան և իրականացրել իշխանափոխություն Ղարաբաղում։
«Դրանից առաջ մենք հնարավորություն էինք ստեղծել, որպեսզի տեղի ունենա քաղաքական գործընթաց, և Ղարաբաղի իշխող շրջանակի որոշ ներկայացուցիչներ ոչ միայն խոչընդոտեցին, այլև իրականացրին իշխանափոխություն Ղարաբաղում և Հայաստանի ԱԺ-ում շնորհավորում էին իրար: Այդ շնորհավորանքներից ընդամենը մեկ շաբաթ հետո տեղի ունեցան այն իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան։
Եթե 10 օր առաջ ասեինք, որ տեղի են ունենալու սուր իրադարձություններ, չնայած ասել էլ ենք, այդ ժամանակ ԱԺ-ում ՔՊ-ն շատ ակտիվ էր և տալիս էր գնահատականներ, թե դրա հետևանքները ինչ են լինելու, բայց ի հեճուկս այդ գնահատականների և զգուշացումների՝ մարդիկ իրար շնորհավորում էին, ասում էին՝ տեսեք՝ հիմա ինչ ենք անելու Ղարաբաղում, հաջորդիվ ինչ ենք անելու Հայաստանում: Ես ուզում եմ հաստատել դա, որ այն, ինչ նրանք արեցին Ղարաբաղում, հաջորդիվ ուզում են անել Հայաստանում։ Ընդ որում՝ նրանց մի մասը Հայաստանում իշխող շրջանակների և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ են, բառիս բուն իմաստով, փախան Ղարաբաղից, ընդ որում՝ ինձ մեղադրելով, որ սահմանները մենք փակել ենք և թույլ չենք տալիս, որ ժողովուրդը դուրս գա։
Ես նույնիսկ հիշում եմ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը (այդ ժամանակ ես Բաղրամյան 26-ում էի նստում), նրանք եկել և ինձնից պահանջում էին, որ ես սահմանը բացեմ, ես ասել եմ, որ սահմանը փակ չէ, բնականաբար, բայց նաև ուզում եմ ասել, որ Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին ես այդ ժամանակ զգուշացրել եմ, որ եթե դուրս եկաք, այլևս վերադարձի հնարավորություն չի լինելու»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով ցեղասպանության թեմային՝ վարչապետն ասել է․ «Բավական է արդեն մեր ժողովրդին սնենք նոր ցեղաասպանությունների մասին տվյալներով, և ընդհանրապես, այդ ցեղասպանությունների մրցավազքը պետք է դադարեցվի։ Երբ մեր տարածաշրջանում բոլորը բոլորին մեղադրում են ցեղասպանությունների մեջ, ցեղասպանությունների մասին խոսույթով մենք ստանում ենք ցեղասպանությունների մասին խոսույթ, վերադարձի մասին խոսույթով մենք ստանում ենք վերադարձի մասին խոսույթ, և, էլի ասում եմ՝ այդ ամեն ինչը մեկ բանի մասին է. Հայաստանի ժողովրդին, ներառյալ Ղարաբաղի ժողովրդին թույլ չտալ, որ խաղաղվեն, նրանց պահել պանդուխտի և գաղթականի կարգավիճակով՝ հույս տալով, թե հեսա մի օր ցեղասպանությունը կճանաչի միջազգային հանրությունը, հեսա մի օր Սևրի պայմանագիրը կաշխատի:
Մեր քաղաքականությունը և ռազմավարությունը հետևյալն է. մենք պետք է խաղաղվենք, ինչպես ժամանակին Չարենցն է ասել՝ կա Հայաստանի Հանրապետություն, և ուրիշ ոչինչ, ուրեմն տնավորվում ենք ՀՀ-ում, իսկ այդ միֆերը՝ կռվել են մինչև վերջ և այլն, սուտ է, չի եղել նման բան, ես ճիշտ պահի կորոշեմ և թղթերը կհրապարակեմ։ Չի եղել նման բան, փախել են, ճողոպրել են, ընդ որում՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ այն պլանի ներքո, որ այդ ճողոպրումը ներկայացվելու է որպես Հայաստանի Կառավարության դավաճանություն և դրա ծխածածկույթի ներքո ՀՀ-ում իշխանափոխություն են անելու։ Չկարողացան անել. գիտե՞ք ինչ պատճառով, որովհետև իրենք ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ Ղարաբաղի ժողովուրդը չեն: Այդ մարդիկ չեն ներկայացնում ու չեն ներկայացրել երբեք Հայաստանի և Ղարաբաղի ժողովրդին, որովհետև չեն ունեցել լեգիտիմություն։ Ժողովուրդը ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանին, ո՛չ Սերժ Սարգսյանին [չի ընտրել], Լևոն Տեր-Պետրոսյանին մի անգամ ընտրել է, դրանից հետո չի ընտրել: Նրանք երբեք Հայաստանի լեգիտիմ ղեկավար չեն եղել, Ղարաբաղի վերջին ներկայացուցիչները. դրանք լեգիտիմություն չեն ունեցել ընդհանրապես, նրանք ում ներկայացուցիչն են, ընդհանրապես ում են ներկայացրել՝ այդ հարցը պետք է պարզաբանվի: Այս օրերին այդ հարցն է պարզաբանվում: Լևոն Տեր-Պետրոսյան, Սերժ Սարգսյան, Ռոբերտ Քոչարյան և նրանց քաղաքական ուժերը ներկայացնում են ում ասես, բացի Հայաստանի ժողովրդից։ Նրանք Հայաստանի ժողովրդի հետ կապ չեն ունեցել երբեք, և Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ իր առաջնորդությամբ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ներքաշել է այս ավանտյուրայի մեջ»։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что бывшие президенты и их силы не представляли народ и не имели с ним связи.
Премьер-министр Никол Пашинян после заседания правительства в беседе с журналистами заявил, что бывшие президенты Армении Левон Тер-Петросян, Серж Саргсян и Роберт Кочарян и их политические силы представляют кого угодно, но не народ Армении, и никогда не имели с ним связи.
«Левон Тер-Петросян — это тот, кто своим руководством втянул Армению и армянский народ в эту авантюру», — сказал он, сообщает «1lurer.am ».
Говоря о событиях 2023 года, Пашинян отметил, что на заседании Совета безопасности Армении были проанализированы итоги боевых действий. По его словам, распространяемые утверждения не соответствуют действительности, поскольку имеющиеся данные показывают, что значительная часть вооружений не была использована.
«Я не хотел бы обращаться к этой теме, но должен отметить, что после событий 2023 года состоялось заседание Совета безопасности, где были проанализированы результаты боевых действий. Не раскрывая многого, хочу зафиксировать, что утверждения о том, что велись бои и прочее, мягко говоря, не соответствуют реальности, потому что, по данным нашей разведки и не только, львиная доля — это может быть 80–90 процентов — имеющегося оружия и боеприпасов осталась неиспользованной», — сказал он.
Он также отметил, что до этого была создана возможность для политических процессов, однако отдельные круги не только препятствовали им, но и осуществили смену власти в Нагорном Карабахе.
«До этого мы создали возможность для политического процесса, однако некоторые представители правящих кругов Карабаха не только препятствовали, но и осуществили смену власти, а в Национальном собрании Армении поздравляли друг друга. Уже через неделю после этих поздравлений произошли те события, которые произошли.
Если бы за 10 дней до этого мы сказали, что произойдут острые события — хотя мы и говорили — тогда фракция «Гражданский договор» активно давала оценки их возможным последствиям. Но, несмотря на эти предупреждения, люди поздравляли друг друга, говоря: «Смотрите, что мы сейчас сделаем в Карабахе и что сделаем дальше в Армении». Хочу подтвердить, что то, что они сделали в Карабахе, они намерены сделать и в Армении. Причем часть из них — представители правящих кругов и политических сил — в буквальном смысле бежали из Карабаха, обвиняя меня в том, что мы закрыли границы и не позволяем людям выехать.
Я даже помню встречу с представителями гражданского общества (тогда я находился в Баграмяне 26), когда они пришли и требовали открыть границу. Я сказал, что граница не закрыта, разумеется, но также предупредил представителей Карабаха, что если они уедут, возможности вернуться уже не будет», — отметил он.
Касаясь темы геноцида, премьер заявил: «Пора прекратить кормить наш народ данными о новых геноцидах, и вообще эта гонка геноцидов должна быть остановлена. Когда в нашем регионе все обвиняют друг друга в геноциде, через риторику геноцида мы получаем ту же риторику; через риторику возвращения — такую же риторику возвращения. Все это об одном — не позволить народу Армении, включая народ Карабаха, достичь мира, удерживая их в статусе беженцев и переселенцев, давая надежду, что когда-нибудь международное сообщество признает геноцид, что когда-нибудь заработает Севрский договор.
Наша политика и стратегия таковы: мы должны достичь мира. Как когда-то сказал Чаренц, есть Республика Армения и ничего больше — значит, нужно обустраиваться в Республике Армения. А эти мифы — что якобы сражались до конца и так далее — ложь, ничего подобного не было. В нужный момент я приму решение и опубликую документы. Этого не было — они бежали, спасались, в том числе во время 44-дневной войны, по плану представить это бегство как предательство правительства Армении и под этим прикрытием осуществить смену власти в стране. У них не получилось. Знаете почему? Потому что они не являются ни народом Армении, ни народом Карабаха.
Эти люди никогда не представляли народ Армении и Карабаха, потому что не имели легитимности. Народ не избирал ни Роберта Кочаряна, ни Сержа Саргсяна; Левона Тер-Петросяна избрал один раз, после чего не избирал. Они никогда не были легитимными руководителями Армении. Последние представители Карабаха также не имели легитимности вообще. Кого они представляют — этот вопрос должен быть прояснен, и именно это сейчас и происходит. Левон Тер-Петросян, Серж Саргсян, Роберт Кочарян и их политические силы представляют кого угодно, кроме народа Армении. Они никогда не имели связи с народом Армении, и именно Левон Тер-Петросян своим руководством втянул Армению и армянский народ в эту авантюру».