Գործող իշխանությունն ու նրա առաջնորդը «լեգիտիմացնում են Արցախի էթնիկ զտումը, որը, ինքնին ցեղասպանություն է», հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ԱԺ-ում:
Նա հիշեցրել է, որ դեռ 2023 թվականին ընդունված որոշմամբ իշխանությունները ձևակերպել են, թե Հայաստանը իր պաշտպանության ներքո է վերցրել «էթնիկ զտման ենթարկված արցախցիներին», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ես ձեզ ուզում եմ հիշեցնել Արցախի նախագահ Շահրամանյանի բացահայտումը և հրապարակային հայտարարությունը, որ վերջին հայտարարությունը համաձայնեցվել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ»,-ասել է նա:
Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հակադարձել է այդ պնդմանը՝ նշելով․ «Ստում է, ես ներկա եմ եղել բոլոր զրույցներին, չի եղել նման բան,»
Գալստյանը շարունակել է՝ օնդելով, որ Շահրամանյանը հայտարարել է, որ այդ փաստաթղթի վրա աշխատել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
Մարտի 26-ին Փաշինյանը հայտարարել է՝ Արցախի լուծարման որոշումն ընդունվել է առանց իր մասնակցության։
«Ինչ վերաբերում է վերջին որոշմանը՝ ձեզ հայտնի անձը վերջին որոշումը կայացրել է ինքնուրույն։ Չգիտեմ՝ ում հետ է խորհրդակցել, ինձ հետ այդ թեմայով խոսել է, ես հարց եմ տվել՝ ՀՀ-ն ի՞նչ կապ, ի՞նչ դեր ունի այդ ամենում, ասել է՝ ոչ մի, ես էլ ասել եմ՝ այդ դեպքում դուք որոշեք, ինչ որոշում ուզում եք՝ կայացրեք»,-ասել է նա:

Депутат фракции «Армения» Лилит Галстян заявила в Национальном собрании, что действующая власть и ее лидер «легитимируют этническую чистку в Нагорном Карабахе», которая, по ее словам, является геноцидом.
Она напомнила, что еще в 2023 году было принято решение, в котором власти сформулировали, что Армения взяла под свою защиту «подвергшихся этнической чистке арцахцев», сообщает «Aysor.am ».
«Я хочу напомнить вам о раскрытии и публичном заявлении президента Арцаха Самвела Шахраманяна, что последнее заявление было согласовано с Николом Пашиняном», — сказала она.
Ведущий заседание вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян опроверг это утверждение, заявив: «Это ложь. Я присутствовал на всех обсуждениях, такого не было».
Галстян продолжила, настаивая на том, что Шахраманян заявлял, что над этим документом также работал Никол Пашинян.
26 марта Пашинян заявил, что решение о ликвидации Нагорного Карабаха было принято без его участия.
«Что касается последнего решения, известное вам лицо приняло его самостоятельно. Не знаю, с кем он советовался; он говорил со мной на эту тему, я задал вопрос — какую роль во всем этом играет Армения. Он ответил — никакой, и я сказал: в таком случае вы сами решайте, принимайте любое решение», — заявил он.