26 Մարտ 2026 - 14:57 AMT
Փետրվարի 28-ից ի վեր Հայաստան վերադառնալու աջակցության խնդրանքով Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն դիմել է 10 քաղաքացի, որոնցից 8-ը վերադարձել է: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
Մարտի 25-ին դեսպանության կողմից կազմակերպված հատուկ ավտոբուսային տեղափոխմամբ 8 քաղաքացի տեղափոխվել է Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաք, որտեղից նրանք շարունակել են ուղին դեպի Երևան՝ օդային ուղիղ չվերթով։
Երկու ՀՀ քաղաքացի էլ հայտնել է, որ Հայաստան կվերադառնա ավելի ուշ՝ իրենց պայմանագրային պարտավորությունները ավարտելուց հետո։
«Իսրայել-Եգիպտոս սահմանային Տաբայի անցակետում ՀՀ քաղաքացիներին դիմավորել են Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանը և հյուպատոսը, նրանց ուղեկցել Շարմ Էլ-Շեյխի միջազգային օդակայան՝ ցուցաբերելով անհրաժեշտ աջակցություն: Քաղաքացիները մարտի 26-ի առավոտյան Շարմ Էլ-Շեյխ-Երևան չվերթով մեկնել են Հայաստան»,- նշել է ԱԳՆ խոսնակը։

С 28 февраля в посольство Армении в Израиле с просьбой о содействии возвращению обратились 10 граждан, из которых восемь уже вернулись. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
25 марта восемь граждан были перевезены специальным автобусом, организованным посольством, в египетский город Шарм-эш-Шейх, откуда продолжили путь в Ереван прямым авиарейсом.
Двое граждан Армении сообщили, что вернутся на родину позднее, после выполнения своих контрактных обязательств.
«На пограничном пункте Таба на границе Израиля и Египта граждан Армении встретили посол и консул Армении в Египте, сопроводили их до международного аэропорта Шарм-эш-Шейха, оказав необходимую помощь. Утром 26 марта граждане вылетели в Армению рейсом Шарм-эш-Шейх — Ереван», — отметила пресс-секретарь МИД.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Иран в ответ открыл огонь по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены военные базы США.