27 Մարտ 2026 - 06:26 AMT
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որին Եվրոպական միությունը ներկայացնելու են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Հայաստանը ներկայացնելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Գագաթնաժողովին ընդառաջ նախագահներ Կոշտան և ֆոն դեր Լայենը նաև մասնակցելու են 2026թ. մայիսի 4-ին Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում վերաբերող հարցերը: Առաջնորդները նաև կքննարկեն Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, փոխկապակցվածության և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները:
Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» վրա, որն ուժի մեջ է մտել 2021 թվականին, և «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի վրա, որն ընդունվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլյանման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ 2025թ. դեկտեմբերին կայացած ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստում:

Первый саммит Армении и Европейского союза пройдет в Ереване 4 и 5 мая 2026 года, при этом армянскую сторону на встрече представит премьер-министр Никол Пашинян.
От Европейского союза в саммите примут участие председатель Европейского совета Антониу Кошта и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
Накануне саммита председатели Кошта и фон дер Ляйен также примут участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване 4 мая 2026 года, сообщает «МИД Армении».
В центре саммита Армения-ЕС будут вопросы укрепления двусторонних отношений, в частности в сферах экономики, энергетики, транспорта, цифрового взаимодействия и контактов между людьми. Лидеры также обсудят прогресс в обеспечении мира, безопасности, взаимосвязанности и процветания на Южном Кавказе, а также текущие глобальные вызовы.
Отношения ЕС с Арменией основаны на Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, вступившем в силу в 2021 году, а также на документе «Стратегическая повестка партнерства Армения-ЕС», принятом на заседании Совета партнерства Армения-ЕС, состоявшемся в декабре 2025 года при участии министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас и комиссара ЕС по вопросам расширения Марты Кос.