27 Մարտ 2026 - 06:26 AMT
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որին Եվրոպական միությունը ներկայացնելու են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Հայաստանը ներկայացնելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Գագաթնաժողովին ընդառաջ նախագահներ Կոշտան և ֆոն դեր Լայենը նաև մասնակցելու են 2026թ. մայիսի 4-ին Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում վերաբերող հարցերը: Առաջնորդները նաև կքննարկեն Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, փոխկապակցվածության և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները:
Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» վրա, որն ուժի մեջ է մտել 2021 թվականին, և «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի վրա, որն ընդունվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլյանման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ 2025թ. դեկտեմբերին կայացած ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստում:

27 March 2026 - 07:40 AMT
Armenia will host its first summit with the European Union in Yerevan on May 4 and 5, 2026, with Prime Minister Nikol Pashinyan representing the Armenian side.
The European Union will be represented by European Council President António Costa and European Commission President Ursula von der Leyen.
Ahead of the summit, Costa and von der Leyen will also take part in the eighth summit of the European Political Community, scheduled to be held in Yerevan on May 4, 2026, Armenia’s Foreign Ministry said.
The Armenia-EU summit will focus on strengthening bilateral relations, particularly in the areas of the economy, energy, transport, digital cooperation and people-to-people contacts. The leaders will also discuss progress toward ensuring peace, security, connectivity and prosperity in the South Caucasus, as well as current global challenges.
EU relations with Armenia are based on the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which entered into force in 2021, and on the “Armenia-EU Partnership Strategic Agenda” document, adopted at the December 2025 meeting of the Armenia-EU Partnership Council attended by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas, and EU Commissioner for Enlargement Marta Kos.