27 Մարտ 2026 - 07:38 AMT
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում գտնվող պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարտի 26-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական գծով խորհրդական, հատուկ ռազմական շտաբի ղեկավար, բանակի գեներալ Վինսեն Ժիրոյի հետ, քննարկել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Պապիկյանը «Ֆրանսիայի միջազգային ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպությունում հանդիպել է պաշտպանական ոլորտի ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ֆրանսիական ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկությունների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան 2023-ին ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին պայմանագրեր են ստորագրել, որոնցով Ֆրանսիան Հայաստանին ռադարներ և հրթիռներ է տրամադրում, ինչպես նաև խորհրդատվություն բանակի բարեփոխման հարցում։

Министр обороны Армении Сурен Папикян, находящийся с официальным визитом во Франции, 26 марта встретился с военным советником президента Франции, руководителем специального военного штаба, генералом Винсеном Жиро, чтобы обсудить вопросы сотрудничества в сфере обороны.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения во Франции Арман Хачатрян.
Собеседники также затронули ряд вопросов, связанных с международной безопасностью.
Папикян также встретился с представителями французских компаний оборонной отрасли в организации «Движение предприятий Франции» (MEDEF).
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества между Министерством обороны Армении и предприятиями французского военно-промышленного комплекса.
В 2023 году Армения и Франция подписали соглашения о военном сотрудничестве, согласно которым Франция поставляет Армении радары и ракеты, а также оказывает консультативную поддержку в реформировании армии.