27 Մարտ 2026 - 07:38 AMT
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում գտնվող պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարտի 26-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական գծով խորհրդական, հատուկ ռազմական շտաբի ղեկավար, բանակի գեներալ Վինսեն Ժիրոյի հետ, քննարկել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Պապիկյանը «Ֆրանսիայի միջազգային ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպությունում հանդիպել է պաշտպանական ոլորտի ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ֆրանսիական ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկությունների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան 2023-ին ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին պայմանագրեր են ստորագրել, որոնցով Ֆրանսիան Հայաստանին ռադարներ և հրթիռներ է տրամադրում, ինչպես նաև խորհրդատվություն բանակի բարեփոխման հարցում։

27 March 2026 - 08:57 AMT
Armenian Defense Minister Suren Papikyan, on an official visit to France, met on March 26 with General Vincent Girard, military adviser to the French president and head of the special military staff, to discuss cooperation in the defense sector.
The meeting was attended by Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France, Arman Khachatryan.
The sides addressed a number of issues related to international security.
Papikyan also met representatives of French defense companies at the Movement of the Enterprises of France (MEDEF).
During the meeting, issues concerning cooperation between Armenia’s Ministry of Defense and enterprises of the French military-industrial sector were discussed.
In 2023, Armenia and France signed agreements on military cooperation, under which France supplies Armenia with radars and missiles, and provides advisory support for army reforms.