27 Մարտ 2026 - 07:47 AMT
Ադրբեջանը դադարեցրել է ՄԻԵԴ որոշումների կատարման հարցում համագործակցությունը՝ ստեղծելով խնդիրներ վերահսկողության գործընթացում։ Այդ մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 2025 թվականի տարեկան զեկույցը, որտեղ գնահատել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռների կատարման ընթացքը անդամ պետությունների կողմից։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանը վերջին անգամ տվյալներ է փոխանցել կոմիտեին 2025 թվականի մարտի 18-ին։ Արձանագրվել է, որ 2024 թվականին գրանցված դրական միտումից հետո, 2025 թվականի վերջում փոխհատուցման չկատարված վճարումների դեպքերը 1002-ից հասել են 1066-ի, հայտնում է Factor.am-ը:
Մասնավորապես ավելացել է այն դեպքերի թիվը, երբ վճարումները հետաձգվել են վեց ամսից ավելի՝ կազմելով 691։ 2024 թվականին այս ցուցանիշը եղել է 634։ Միևնույն ժամանակ ընդգծվել է, որ ընդհանուր առմամբ անդամ պետությունների մեծ մասը փոխհատուցումները կատարել է ժամանակին։ Հիմնական ուշացնող երկրների թվում առանձնացվել են Ուկրաինան և Ադրբեջանը։ Եթե Ուկրաինայում խնդիրները պայմանավորված են պատերազմով, ապա Ադրբեջանի դեպքում նշվել է, որ իշխանությունները դադարեցրել են համագործակցությունը Կոմիտեի հետ և 2025 թվականին դադարել են տեղեկատվություն տրամադրել։
2025 թվականին Նախարարների կոմիտեն ստացել է Ադրբեջանի դեմ 75 գործ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահպանման վերահսկման նպատակով։ 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 62, իսկ 2023 թվականին՝ 84։
Զեկույցում ընդգծվել է, որ համակարգը կարող է արդյունավետ գործել միայն պետությունների ակտիվ ներգրավմամբ, սակայն 2025 թվականին դա չի ապահովվել բոլոր երկրների դեպքում։ Ադրբեջանը այդ տարում ընդամենը երկու անգամ է տեղեկատվություն ներկայացրել Կոմիտեին, որոնցից վերջինը եղել է մարտի 18-ին։ Դրանից հետո երկիրը դադարեցրել է համագործակցությունը ՄԻԵԴ վճիռների կատարման հարցում։ Այս իրավիճակը գնահատվել է որպես լուրջ ծանրաբեռնվածություն մոնիթորինգի մեխանիզմի համար։
Վիճակագրական տվյալներով՝ Կոմիտեի կողմից վերանայման ենթակա գործերի 10 տոկոսը (397) վերաբերում է Ադրբեջանին։ Մինչև 2025 թվականի ավարտը փոխհատուցման վճարումների վերաբերյալ տվյալներ են սպասվել 169 գործերի մասով, որոնցից 112-ը ուշացել են ավելի քան վեց ամիս։ Կոմիտեի որոշումները վերահաստատել են Եվրոպական կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածով նախատեսված Ադրբեջանի պարտավորությունները՝ ամբողջությամբ, արդյունավետ և անհապաղ կատարել ՄԻԵԴ որոշումները։ Նախարարների կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին վերականգնել բարձր մակարդակի երկխոսությունը և ափսոսանք է հայտնել երկարատև լռության ու առաջընթացի բացակայության համար։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2024 թվականի ապրիլին հայտարարել էր, որ կարող է չընդունել ՄԻԵԴ որոշումները՝ դա հիմնավորելով դատավորների ընտրությանը երկրի չմասնակցելով։
2025 թվականի հունվարին Euronews-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ երկիրը դադարեցրել է համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ի և Եվրախորհրդարանի հետ և համագործակցում է միայն Եվրահանձնաժողովի հետ։ Պաշտոնական Բաքուն մերժել է մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային քննադատությունը՝ այն որակելով որպես կողմնակալ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանները նշել են, որ Ադրբեջանում առկա է մոտ 340 քաղբանտարկյալ։

Азербайджан прекратил сотрудничество по исполнению решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), что создает проблемы для процесса мониторинга. Об этом говорится в ежегодном отчете Комитета министров Совета Европы за 2025 год, в котором оценивается выполнение государствами-членами постановлений ЕСПЧ.
В документе отмечается, что Азербайджан в последний раз представил данные Комитету 18 марта 2025 года. Зафиксировано, что после положительной динамики в 2024 году к концу 2025 года число невыплаченных компенсаций выросло с 1002 до 1066, сообщает «Factor.am ».
В частности, увеличилось число случаев, когда выплаты откладывались более чем на шесть месяцев, составив 691 против 634 в 2024 году. При этом подчеркнуто, что в целом большинство государств-членов выплачивали компенсации своевременно. Среди основных стран с задержками выделены Украина и Азербайджан. Если в Украине проблемы обусловлены войной, то в случае Азербайджана указано, что власти прекратили сотрудничество с Комитетом и в 2025 году перестали предоставлять информацию.
В 2025 году Комитет министров получил 75 дел против Азербайджана в целях контроля за соблюдением Европейской конвенции по правам человека. В 2024 году этот показатель составил 62, а в 2023 году — 84.
В отчете подчеркивается, что система может эффективно функционировать только при активном участии государств, однако в 2025 году это было обеспечено не во всех странах. Азербайджан представил информацию Комитету лишь дважды за год, последний раз — 18 марта. После этого страна прекратила сотрудничество по исполнению решений ЕСПЧ. Эта ситуация оценена как серьезная нагрузка на механизм мониторинга.
Согласно статистике, 10 процентов (397) дел, находящихся на рассмотрении Комитета, относятся к Азербайджану. До конца 2025 года ожидались данные о выплате компенсаций по 169 делам, из которых по 112 выплаты задержаны более чем на шесть месяцев. Решения Комитета подтвердили обязательства Азербайджана по статье 46 Европейской конвенции — полностью, эффективно и без промедления исполнять решения ЕСПЧ. Комитет министров призвал власти Азербайджана восстановить диалог на высоком уровне и выразил сожаление по поводу длительного молчания и отсутствия прогресса.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в апреле 2024 года заявил, что может не признавать решения ЕСПЧ, объяснив это неучастием страны в выборе судей.
В интервью «Euronews» в январе 2025 года президент Азербайджана заявил, что страна прекратила сотрудничество с ПАСЕ и Европарламентом и взаимодействует только с Еврокомиссией. Официальный Баку отверг международную критику в сфере прав человека как предвзятую, тогда как правозащитники отмечают наличие около 340 политических заключенных в стране.