27 Մարտ 2026 - 08:11 AMT
Նախընտրական շրջանում անկասկած թիրախավորելու են արցախցիներին, հայտարարել է Արցախի պետնախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն արտահայտությանը, որ «Ղարաբաղի էլիտան փախել է, իսկ արցախցիները չեն կռվել»:
«Սկսելու են անհատապես թիրախավորել և չեմ բացառում, որ ձերբակալություններ լինեն»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նա նշել է, որ առաջիկայում հնարավոր է հայտարարվի, թե վերադարձի իրավունքի մասին խոսելը կարող է հանգեցնել պատերազմի, ինչպես նաև՝ սոցիալական խնդիրների մեղմման պատճառով Հայաստանն ունի մեծ պետական պարտք։
«Սպասելի էր։ Տարիներ շարունակ հենց իրենք էին քարոզում, որ «Արցախը տանք՝ հանգիստ ապրենք»»,- ասել է Իսկանդարյանը։
Փաշինյանն ասել է․ «Այդ միֆերը՝ կռվել են մինչև վերջ և այլն, սուտ է, չի եղել նման բան, ես ճիշտ պահի կորոշեմ և թղթերը կհրապարակեմ։ Չի եղել նման բան, փախել են, ճողոպրել են, ընդ որում՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ այն պլանի ներքո, որ այդ ճողոպրումը ներկայացվելու է որպես Հայաստանի Կառավարության դավաճանություն և դրա ծխածածկույթի ներքո ՀՀ-ում իշխանափոխություն են անելու»:

27 Март 2026 - 09:43 AMT
Государственный министр Арцаха Нжде Искандарян заявил, что в предвыборный период карабахских армян, безусловно, будут подвергать преследованию, комментируя высказывание премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что «карабахская элита бежала, а армяне Арцаха не воевали».
«Начнут индивидуально их преследовать, и я не исключаю, что могут быть аресты», — сказал он, сообщает «Пастинфо».
Он отметил, что в ближайшее время может быть заявлено, будто разговоры о праве на возвращение могут привести к войне, а также что из-за смягчения социальных проблем у Армении образовался значительный государственный долг.
«Это было ожидаемо. Годами именно они продвигали тезис о том, что «нужно отдать Арцах, чтобы жить спокойно», — заявил Искандарян.
Пашинян заявил: «Эти мифы о том, что воевали до конца и так далее, — ложь, ничего подобного не было. В нужный момент я приму решение и опубликую документы. Ничего подобного не было — они бежали, спасались, причем даже во время 44-дневной войны это происходило в рамках плана, согласно которому это бегство будет представлено как предательство правительства Армении, и под этим прикрытием в Армении попытаются осуществить смену власти».