27 Մարտ 2026 - 08:11 AMT
Նախընտրական շրջանում անկասկած թիրախավորելու են արցախցիներին, հայտարարել է Արցախի պետնախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն արտահայտությանը, որ «Ղարաբաղի էլիտան փախել է, իսկ արցախցիները չեն կռվել»:
«Սկսելու են անհատապես թիրախավորել և չեմ բացառում, որ ձերբակալություններ լինեն»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նա նշել է, որ առաջիկայում հնարավոր է հայտարարվի, թե վերադարձի իրավունքի մասին խոսելը կարող է հանգեցնել պատերազմի, ինչպես նաև՝ սոցիալական խնդիրների մեղմման պատճառով Հայաստանն ունի մեծ պետական պարտք։
«Սպասելի էր։ Տարիներ շարունակ հենց իրենք էին քարոզում, որ «Արցախը տանք՝ հանգիստ ապրենք»»,- ասել է Իսկանդարյանը։
Փաշինյանն ասել է․ «Այդ միֆերը՝ կռվել են մինչև վերջ և այլն, սուտ է, չի եղել նման բան, ես ճիշտ պահի կորոշեմ և թղթերը կհրապարակեմ։ Չի եղել նման բան, փախել են, ճողոպրել են, ընդ որում՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ այն պլանի ներքո, որ այդ ճողոպրումը ներկայացվելու է որպես Հայաստանի Կառավարության դավաճանություն և դրա ծխածածկույթի ներքո ՀՀ-ում իշխանափոխություն են անելու»:

27 March 2026 - 09:43 AMT
Artsakh State Minister Nzhdeh Iskandaryan said that during the pre-election period, Karabakh Armenians will undoubtedly be targeted, commenting on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that “the Karabakh elite fled, while the Armenians of Artsakh did not fight.”
“They will begin targeting individuals, and I do not rule out that arrests may occur,” he said, as reported by Pastinfo.
He noted that in the near future, it may be claimed that discussing the right of return could lead to war, and that due to efforts to ease social issues, Armenia has accumulated significant public debt.
“It was expected. For years, they themselves promoted the idea that ‘we should give up Artsakh to live peacefully,’” Iskandaryan said.
Pashinyan stated: “Those myths about fighting to the end and so on are false, nothing like that happened. At the right time I will decide and publish the documents. Nothing like that happened — they fled, escaped, and even during the 44-day war it was under a plan that this escape would be presented as a betrayal by the Armenian government, and under that cover they would carry out a change of power in Armenia.”