27 Մարտ 2026 - 08:51 AMT
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավար Ռոմիկ Մխիթարյանը դատական հայց է ներկայացրել քաղաքացիական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի դեմ։ Հայցի հիմքում դրվել են բլոգերի ֆեյսբուքյան էջում փետրվարի 24-ին և 25-ին հրապարակված երկու տեսանյութերը, որոնցում Չախոյանը անդրադարձել է Եռաբլուր զինվորական պանթեոնի մուտքի մոտ իրականացված ճանապարհաշինական աշխատանքների որակին, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ուղղակի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավար Ռոմիկ Մխիթարյանը էս ճանապարհը նորոգելու ժամանակ հազար անգամ, եթե ոչ հարյուր հազար անգամ եկել ա ստեղ, տեսանյութեր էր հրապարակում, որ ինքը տեսեք ինչ հզոր ղեկավար ա…եսիմ ինչ ձևերով նկարներ էին անում՝ մենք ենք, հզոր ենք, մենք էս ենք սարքում, մենք էն ենք սարքում։ Ռոմիկ Մխիթարյան, է՞ս ա ձեր սարքածը։ Էսի, Ռոմիկ Մխիթարյան, ձեր կառավարման պատկերն ա, անկեղծ։ Էսի նույն Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի էն տերասային նստարաններն ա…
Ուղղակի սա խայտառակություն ա, ու էս խայտառակությունը ոչ մի սահման չունի, անսահման ա։ Մարդիկ որ ամոթ ունենային, սենց աշխատանքներ չէին անի ու չէին գա փիառվելու…»,- նշել է Չախոյանը իր փետրվարի 24-ի տեսանյութում։
Տեսանյութին արձագանքել է Ռոմիկ Մխիթարյանը՝ նշելով, որ բարեկարգման աշխատանքները դեռ ավարտված չեն, և հավելել է, որ պատրաստվում է դիմել դատարան։
Ի պատասխան՝ քաղաքացիական ակտիվիստը նոր տեսանյութ է հրապարակել, որը ևս ներառվել է հայցի հիմքում:
«Ստացվում է՝ Ռոմիկ Մխիթարյանի անցած տարվա դեկտեմբեր ամսվա հայտարարությամբ Եռաբլուրի ճանապարհի կառուցման աշխատանքները ավարտվել էին, սակայն իմ հրապարակած տեսանյութից հետո Ռոմիկ Մխիթարյանի նոր հայտարարությամբ դուրս է գալիս, որ Եռաբլուրի ճանապարհի կառուցման աշխատանքները չէին ավարտվել։ Ռոմիկ Մխիթարյանի այդ երկու մեկը մյուսին հակասող հայտարարությունների օբյեկտիվ և տրամաբանական պատճառը տեսնում եմ միայն մեկ բանի համար, որ իրենք իրենց ձախողումը քողարկելու համար, այսպես ասած, կռուտիտ են լինում»,-ասել էր Չախոյանը:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հենց այս երկու տեսանյութերում հնչեցված արտահայտություններն են պատճառ դարձել, որ վարչական շրջանի ղեկավարը դիմել է դատարան։ Հայցի եզրափակիչ մասում նշվել է, որ հրապարակումները հանդիսանում են զրպարտություն և վիրավորանք, որոնց հետևանքով պատասխանող Արթուր Չախոյանը վնաս է հասցրել հայցվոր Ռոմիկ Մխիթարյանի՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով պաշտպանվող պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավին:
«Դատարանից խնդրում եմ պարտավորեցնել Արթուր Չախոյանին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Ռոմիկ Մխիթարյանից և վճարել 1,5 մլն դրամ՝ որպես փոխհատուցում և ևս 1,5 մլն դրամ՝ որպես զրպարտության համար փոխհատուցում»,- ասվում է հայցադիմումում։
Հայցադիմումը դատարան է մուտքագրվել մարտի 24-ին և մակագրվել է Երևանի քաղաքացիական դատարանի դատավոր Մարիաննա Ստեփանյանին։

27 Март 2026 - 09:44 AMT
Глава административного района Малатия-Себастия в Ереване Ромик Мхитарян подал иск против гражданского активиста Артура Чахояна. Основанием стали два видеоролика, опубликованные на странице блогера в Facebook 24 и 25 февраля, в которых Чахоян затронул качество дорожных работ у входа в военный пантеон «Ераблур», сообщает Factor.am ».
«Просто глава административного района Малатия-Себастия Ромик Мхитарян во время ремонта этой дороги тысячу раз, если не сто тысяч раз, приходил сюда, публиковал видео, показывая, какой он “мощный” руководитель… делали фото в разных форматах — “это мы, мы сильные, мы это строим, мы то строим”. Ромик Мхитарян, это то, что вы построили? Это и есть картина вашего управления, честно. Это те же самые террасные скамейки Малатия-Себастии…
Это просто позор, и этот позор не имеет границ, он безграничен. Если бы у людей была совесть, они бы не делали такую работу и не приходили бы пиариться…», — заявил Чахоян в видео от 24 февраля.
Мхитарян отреагировал на ролик, отметив, что работы по благоустройству еще не завершены, и добавил, что намерен обратиться в суд.
В ответ активист опубликовал новое видео, которое также включено в основание иска.
«Получается, что согласно заявлению Ромика Мхитаряна в декабре прошлого года строительство дороги к Ераблуру было завершено. Однако после моего видео новое заявление Мхитаряна говорит о том, что работы не были завершены. Объективную и логическую причину этих двух противоречащих друг другу заявлений я вижу только в одном — попытке скрыть свой провал», — заявил Чахоян.
Согласно представленным данным, именно высказывания в этих двух видеороликах стали причиной обращения главы района в суд. В иске отмечается, что публикации являются клеветой и оскорблением, в результате чего ответчик Артур Чахоян нанес ущерб чести, достоинству и деловой репутации истца Ромика Мхитаряна, защищаемым Конституцией Армении, законами и Европейской конвенцией по правам человека.
«Прошу суд обязать Артура Чахояна публично извиниться перед Ромиком Мхитаряном и выплатить 1,5 млн драмов в качестве компенсации, а также еще 1,5 млн драмов за клевету», — говорится в исковом заявлении.