ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի խնդրանքով որոշում է կայացրել ժամանակավորապես դադարեցնել այդ երկրի էներգետիկ օբյեկտների դեմ հարվածները։
«Իրանի կառավարության խնդրանքի համաձայն՝ սույն հայտարարությամբ տեղեկացնում եմ, որ 10-ը օրով դադարեցնում եմ էներգետիկ օբյեկտների ոչնչացման փուլը՝ մինչև 2026 թվականի ապրիլի 6-ը, արևելյան ժամանակով ժամը 20:00 (մոսկովյան ժամանակով՝ 03:00)։ Բանակցությունները շարունակվում են և, հակառակ կեղծ լուրերի ու այլոց սխալ պնդումների, ընթանում են շատ հաջող», — գրել է նա Truth Social-ում։
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Իրանն արդեն հաղթել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ հակամարտությունում:
Նա նշել է, որ երկարատև դիմակայության պայմաններում երկիրը կարողացել է պահել իր դիրքերը և ցույց տալ դիմադրողականություն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես կարծում եմ, որ մենք արդեն հաղթել ենք այս դաժան պատերազմում»,- հայտարարել է Բաղային Zeteo պորտալին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչ դիրքում է այժմ գտնվում Իրանն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ հակամարտության ընթացքում։
Բաղային պարզաբանել է, որ ԱՄՆ-ն մի քանի տասնամյակ գտնվում է Իրանի հետ առճակատման մեջ և այդ ընթացքում փորձարկել է տարբեր մեթոդներ, սակայն իրանցիները ցույց են տվել, որ վճռական են պաշտպանելու իրենց երկիրը։
Իրանի իշխանությունները ներկայացրել են Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում ԱՄՆ զինծառայողների կորուստների գնահատականը։ ԻԻՀ զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբոլֆազլ Շեքարչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ բանակի կորուստները կազմել են մոտավորապես 600-800 զոհ, իսկ ընդհանուր կորուստները՝ ներառյալ վիրավորները, հասել են մի քանի հազարի։
Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել է ոչնչացնել երկրի բոլոր էլեկտրակայանները, եթե Թեհրանը 48 ժամվա ընթացքում լիովին չբացի Հորմուզի նեղուցը։ Իրանը իր հերթին զգուշացրել էր պատասխան հարվածների մասին՝ ուղղված Մերձավոր Արևելքում այն ընկերություններին, որտեղ առկա են ամերիկյան շահեր, ինչպես նաև այն երկրների էներգետիկ ենթակառուցվածքներին, որտեղ տեղակայված են ԱՄՆ ռազմակայաններ։
Հաջորդ օրը Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել է, որ կողմերը, ըստ իր գնահատման, հասել են հրադադարի պայմանավորվածության, ինչից հետո հանձնարարվել է հինգ օրով դադարեցնել հարվածները Իրանի էներգետիկ օբյեկտների նկատմամբ։ Սակայն Թեհրանում հայտարարել են, որ նման բանակցություններ տեղի չեն ունեցել։
Նախորդ օրը The New York Times-ը հաղորդել է, որ ԱՄՆ-ն Իրանին է փոխանցել է 15 կետից բաղկացած առաջարկների փաթեթ։ Դրանց թվում ընդգրկվել են՝ միջուկային ծրագրից հրաժարում, այլ երկրներում պրոքսի խմբերի աջակցությունից հրաժարում, Հորմուզի նեղուցի բացում, ինչպես նաև հրթիռների քանակի և թռիչքի հեռահարության սահմանափակում։ Փոխարենը Վաշինգտոնը առաջարկել է պատժամիջոցների վերացում և խաղաղ ատոմային էներգետիկայի զարգացման աջակցություն, մասնավորապես «Բուշեր» ԱԷԿ-ի շրջանակում։
Press TV հեռուստաալիքը փոխանցել է, որ Թեհրանը չի ընդունել Վաշինգտոնի առաջարկները և ներկայացրել է սեփական պայմանները հակամարտության կարգավորման համար։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից սկսել են հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանին։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմական օբյեկտներին։

27 Март 2026 - 09:51 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что по просьбе Ирана принял решение временно приостановить удары по энергетическим объектам страны.
«По просьбе правительства Ирана настоящим объявляю о приостановке на 10 дней этапа уничтожения энергетических объектов — до 6 апреля 2026 года, 20:00 по восточному времени (03:00 по московскому времени). Переговоры продолжаются и, вопреки фейковым новостям и ошибочным утверждениям, проходят очень успешно», — написал он в Truth Social.
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что Иран уже одержал победу в противостоянии с США и Израилем.
По его словам, в условиях длительного давления стране удалось сохранить свои позиции и продемонстрировать устойчивость, сообщает «РИА Новости».
«Я думаю, что мы уже победили в этой жестокой войне», — заявил Багаи в интервью порталу Zeteo, отвечая на вопрос о текущем положении Ирана в конфликте с США и Израилем.
Багаи отметил, что США на протяжении нескольких десятилетий находятся в противостоянии с Ираном и за это время использовали различные методы, однако иранцы продемонстрировали решимость защищать свою страну.
Власти Ирана также представили оценку потерь американских военных в ходе конфликта на Ближнем Востоке. Официальный представитель вооруженных сил Абольфазл Шекарчи заявил, что потери армии США составили около 600–800 погибших, а общее число потерь, включая раненых, достигло нескольких тысяч.
Ранее Трамп пригрозил уничтожить все электростанции страны, если Тегеран в течение 48 часов полностью не откроет Ормузский пролив. В ответ Иран предупредил о возможных ответных ударах по компаниям с американскими интересами на Ближнем Востоке, а также по энергетической инфраструктуре стран, где размещены базы США.
На следующий день глава Белого дома заявил, что стороны, по его оценке, достигли договоренности о прекращении огня, после чего было поручено на пять дней остановить удары по энергетическим объектам Ирана. Однако в Тегеране заявили, что таких переговоров не было.
Ранее «The New York Times» сообщила, что США передали Ирану пакет из 15 предложений. Среди них — отказ от ядерной программы, прекращение поддержки прокси-групп за рубежом, открытие Ормузского пролива, а также ограничение количества и дальности ракет. Взамен Вашингтон предложил снятие санкций и поддержку развития мирной атомной энергетики, в частности в рамках АЭС «Бушер».
Телеканал Press TV сообщил, что Тегеран не принял предложения Вашингтона и представил собственные условия урегулирования конфликта.
США и Израиль начали наносить удары по объектам на территории Ирана, включая Тегеран, с 28 февраля. Иран ответил ударами по территории Израиля, а также по военным объектам США на Ближнем Востоке.