27 Մարտ 2026 - 10:41 AMT
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հիմնավոր է համարում անհետ կորածների հարազատների պահանջը՝ հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։ Այդ մասին հայտարարել է խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ խմբակցությունը պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը․ հայտնում է Արմենպրեսը:
Աբրահամյանը նշել է, որ անհետ կորածների ծնողները, ընտանիքի անդամները և տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները բարձրացրել են զեկույցի հանրայնացման հարցը։
«Գլխավոր պահանջը հետևյալն է․ մարդիկ պահանջում են հանրայնացնել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը»,- նշել է նա։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ պատերազմից հետո իշխանությունները խոստացել են զեկույցի միջոցով ներկայացնել պատերազմի հանգամանքները, պատասխանատուներին և տարբեր դրվագների գնահատականները, այդ թվում՝ կապված զոհերի, գերիների և անհետ կորածների հետ։ Նրա խոսքով՝ թեև զեկույցը պատրաստվել է, սակայն ներկայում այն ստացել է արխիվացված կարգավիճակ, իսկ դրա իրավական կարգավիճակի շուրջ նույնիսկ իշխանության ներսում առաջացել են հակասություններ։
Աբրահամյանը նաև ընդգծել է, որ իրենց խմբակցությունը սկզբից ունեցել է կասկածներ հանձնաժողովի օբյեկտիվության վերաբերյալ՝ նշելով, որ պատերազմի ընթացքում պատասխանատվություն կրած պաշտոնյաները չեն կարող ապահովել լիարժեք անաչառ քննություն։
Պատգամավորը հայտնել է, որ ծանոթացել է զեկույցին, սակայն դրա բովանդակությունը գաղտնի է և չի կարող ամբողջությամբ հրապարակվել։
«Յուրաքանչյուր պարագայում կա իշխանությունների խոստումը, որ այդ զեկույցը պետք է բավարարի թեմայի հիմնական շահառուներին, բայց, ըստ էության, իշխանությունները իրենց խոստումը չեն կատարել»,- նշել է նա։
Աբրահամյանը վերահաստատել է, որ իրենց խմբակցությունը աջակցելու է զեկույցի հրապարակման պահանջին։
«Մեր խմբակցության մոտեցումը այս մասով շատ հստակ է․ մենք օբյեկտիվ ենք համարում այդ պահանջը և հնարավորությունների չափով սատարելու ենք այդ նախաձեռնության արդարացի հանգուցալուծմանը»,- եզրափակել է պատգամավորը։
Հանրային–քաղաքական գործիչներն ու 44–օրյա պատերազմի ժամանակ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները պահանջում են հրապարակել պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։ Նրանք ամեն օր 15:00-ին հավաքվում են ԱԺ մոտ:
44-օրյա պատերազմում զոհված Արման Ղուկասյանի եղբայր և անհետ կորած զինծառայող Սարգիս Ղուկասյանի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանն ասել է․ «Այսքան տարի սպասել ենք եզրակացությանը, քանի որ մեզ խոստացել էին եզրակացությունը լինելու դեպքում իմանալու ենք բոլոր մեղավորների անուններն, ու նրանք էլ ստանալու են իրենց պատիժը։ Մեկ էլ իմանում ենք՝ զեկույցն արխիվացվել է, գաղտնիացվել։ Դա ի՞նչ է նշանակում»:

27 Март 2026 - 13:03 AMT
Фракция Национального собрания «Честь имею» считает обоснованным требование родственников пропавших без вести опубликовать отчет парламентской следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны. Об этом заявил секретарь фракции Тигран Абрамян.
По его словам, фракция готова поддержать эту инициативу, сообщает «Арменпресс».
Абрамян отметил, что родители и родственники пропавших без вести, а также представители различных общественных организаций поднимают вопрос о публикации отчета.
«Основное требование следующее: люди требуют обнародовать отчет парламентской следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны», — заявил он.
Депутат напомнил, что после войны власти обещали представить через этот отчет обстоятельства войны, назвать ответственных и дать оценки различным эпизодам, включая вопросы, связанные с погибшими, пленными и пропавшими без вести. По его словам, хотя отчет был подготовлен, в настоящее время он имеет статус архивного документа, а вокруг его правового статуса возникли разногласия даже внутри власти.
Абрамян также подчеркнул, что у их фракции с самого начала были сомнения в объективности комиссии, отметив, что должностные лица, несущие ответственность за события войны, не могут обеспечить полностью беспристрастное расследование.
Депутат сообщил, что ознакомился с отчетом, однако его содержание засекречено и не может быть полностью раскрыто.
«В любом случае было обещание властей, что этот отчет должен удовлетворить основных заинтересованных сторон, но фактически это обещание не выполнено», — отметил он.
Абрамян подтвердил, что их фракция будет поддерживать требование о публикации отчета.
«Позиция нашей фракции в этом вопросе очень четкая: мы считаем это требование обоснованным и в меру возможностей будем содействовать справедливому разрешению этой инициативы», — заключил депутат.
Общественные и политические деятели, а также родственники военнослужащих, пропавших без вести во время 44-дневной войны, требуют публикации отчета следственной комиссии. Они ежедневно собираются у здания Национального собрания в 15:00.
Арсен Гукасян, дядя пропавшего без вести военнослужащего Саркиса Гукасяна и брат погибшего Армана Гукасяна, заявил: «Мы столько лет ждали заключения, потому что нам обещали, что после его публикации мы узнаем всех виновных, и они понесут наказание. И вдруг выясняется, что отчет архивирован и засекречен. Что это значит?»