27 Մարտ 2026 - 10:41 AMT
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հիմնավոր է համարում անհետ կորածների հարազատների պահանջը՝ հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։ Այդ մասին հայտարարել է խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ խմբակցությունը պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը․ հայտնում է Արմենպրեսը:
Աբրահամյանը նշել է, որ անհետ կորածների ծնողները, ընտանիքի անդամները և տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները բարձրացրել են զեկույցի հանրայնացման հարցը։
«Գլխավոր պահանջը հետևյալն է․ մարդիկ պահանջում են հանրայնացնել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը»,- նշել է նա։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ պատերազմից հետո իշխանությունները խոստացել են զեկույցի միջոցով ներկայացնել պատերազմի հանգամանքները, պատասխանատուներին և տարբեր դրվագների գնահատականները, այդ թվում՝ կապված զոհերի, գերիների և անհետ կորածների հետ։ Նրա խոսքով՝ թեև զեկույցը պատրաստվել է, սակայն ներկայում այն ստացել է արխիվացված կարգավիճակ, իսկ դրա իրավական կարգավիճակի շուրջ նույնիսկ իշխանության ներսում առաջացել են հակասություններ։
Աբրահամյանը նաև ընդգծել է, որ իրենց խմբակցությունը սկզբից ունեցել է կասկածներ հանձնաժողովի օբյեկտիվության վերաբերյալ՝ նշելով, որ պատերազմի ընթացքում պատասխանատվություն կրած պաշտոնյաները չեն կարող ապահովել լիարժեք անաչառ քննություն։
Պատգամավորը հայտնել է, որ ծանոթացել է զեկույցին, սակայն դրա բովանդակությունը գաղտնի է և չի կարող ամբողջությամբ հրապարակվել։
«Յուրաքանչյուր պարագայում կա իշխանությունների խոստումը, որ այդ զեկույցը պետք է բավարարի թեմայի հիմնական շահառուներին, բայց, ըստ էության, իշխանությունները իրենց խոստումը չեն կատարել»,- նշել է նա։
Աբրահամյանը վերահաստատել է, որ իրենց խմբակցությունը աջակցելու է զեկույցի հրապարակման պահանջին։
«Մեր խմբակցության մոտեցումը այս մասով շատ հստակ է․ մենք օբյեկտիվ ենք համարում այդ պահանջը և հնարավորությունների չափով սատարելու ենք այդ նախաձեռնության արդարացի հանգուցալուծմանը»,- եզրափակել է պատգամավորը։
Հանրային–քաղաքական գործիչներն ու 44–օրյա պատերազմի ժամանակ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները պահանջում են հրապարակել պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։ Նրանք ամեն օր 15:00-ին հավաքվում են ԱԺ մոտ:
44-օրյա պատերազմում զոհված Արման Ղուկասյանի եղբայր և անհետ կորած զինծառայող Սարգիս Ղուկասյանի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանն ասել է․ «Այսքան տարի սպասել ենք եզրակացությանը, քանի որ մեզ խոստացել էին եզրակացությունը լինելու դեպքում իմանալու ենք բոլոր մեղավորների անուններն, ու նրանք էլ ստանալու են իրենց պատիժը։ Մեկ էլ իմանում ենք՝ զեկույցն արխիվացվել է, գաղտնիացվել։ Դա ի՞նչ է նշանակում»:

27 March 2026 - 13:02 AMT
The National Assembly’s “I Have Honor” faction considers justified the demand by families of the missing to publish the report of the parliamentary investigative commission examining the circumstances of the 44-day war, faction secretary Tigran Abrahamyan said.
According to him, the faction is ready to support the initiative, «Armenpress» reports.
Abrahamyan noted that parents and relatives of the missing, as well as representatives of various civil society organizations, have raised the issue of making the report public.
“The main demand is this: people are calling for the publication of the report of the parliamentary investigative commission studying the circumstances of the 44-day war,” he said.
The MP recalled that after the war, the authorities had promised that the report would present the circumstances of the war, identify those responsible, and provide assessments of various episodes, including those related to the fallen, prisoners of war, and the missing. He added that although the report has been prepared, it currently holds archived status, and even within the authorities there are disagreements over its legal standing.
Abrahamyan also stressed that his faction had doubts from the outset about the commission’s objectivity, noting that officials who bore responsibility during the war could not ensure a fully impartial investigation.
The MP said he has reviewed the report, but its contents are classified and cannot be fully disclosed.
“In any case, there was a promise by the authorities that the report would satisfy the main stakeholders on this issue, but in reality, that promise has not been fulfilled,” he said.
Abrahamyan reaffirmed that their faction will support the demand to publish the report.
“Our faction’s position on this issue is very clear: we consider this demand justified and will support a fair resolution of this initiative to the extent possible,” he concluded.
Public and political figures, along with relatives of soldiers missing since the 44-day war, are demanding the publication of the investigative commission’s report. They gather daily at 15:00 near the National Assembly.
Arsen Ghukasyan, uncle of missing serviceman Sargis Ghukasyan and brother of fallen soldier Arman Ghukasyan, said: “We waited all these years for the conclusion because we were promised that once it was ready, we would know all those responsible and they would be punished. Then we find out the report has been archived and classified. What does that mean?”