27 Մարտ 2026 - 11:33 AMT
Քաղաքական միավորի կողմից կազմակերպված սադրանք էր, հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով միջադեպին, երբ, արձագանքելով իրեն հայհոյած քաղաքացուն, նա նույն կերպ է պատասխանել։
«Գիտեմ, թե որտեղից է ուղղորդված»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա` հավելելով, որ որևիցե մեկը թող չխաբնվի իրենց դաստիարակությանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Սա քաղաքական միավորի կողմից կազմակերպված սադրանք էր»,- ընդգծել է նա։
Սիմոնյանը նշել է, որ եթե իրավապահ մարմինները իր գործողությունների մեջ որևէ խախտում արձանագրեն, ապա վստահ է, որ համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն։
«Իսկ եթե գտնեն այն կողմի մարդկանց գործողությունների մեջ բան կա՝ իրենք կգործեն»,- նշել է ԱԺ նախագահը։
ՔՊ-ական, ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչպես է գնահատում Ալեն Սիմոնյանի պահվածքը՝ քաղաքացուն հայհոյելու միջադեպը, և արդյոք չի դատապարտում, ասել է, որ որևէ մեկին չի դատապարտում:
«Ես ոչ մեկին չեմ դատապարտում, բայց հայհոյանքն արքայությունից է գալիս՝ մեծերն են ասում»,- ասել է նա։
Փոխադարձ հայհոյանքներից հետո ոստիկանությունը բերման էր ենթարկել երկու քաղաքացու՝ ակտիվիստ Միքայել Մարգարյանին և Արսեն Վարդանյանին, ով «Համահայկական ճակատ» կուսակցության անդամ է: Միքայել Մարգարյանն ասել է, որ իրենց բերման էին ենթարկել ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու համար, հայտնում է «Ազատությունը»:

27 Март 2026 - 13:13 AMT
Председатель Национального собрания Ален Симонян заявил, что инцидент, в ходе которого он ответил оскорблением на оскорбление со стороны гражданина, был провокацией, организованной политической силой.
«Я знаю, откуда это было направлено», — сказал он журналистам, добавив, что никто не должен обманываться относительно их воспитания, сообщает «Aysor.am ».
«Это была провокация, организованная политическим объединением», — подчеркнул он.
Симонян отметил, что если правоохранительные органы выявят нарушения в его действиях, будут предприняты соответствующие меры.
«А если найдут нарушения в действиях другой стороны, то они также будут действовать», — добавил спикер.
Член фракции «Гражданский договор», председатель правления Союза добровольцев «Еркрапа» Сасун Микаелян, отвечая на вопрос журналиста о том, как он оценивает поведение Симоняна и осуждает ли его, заявил, что никого не осуждает.
«Я никого не осуждаю, но ругань идет от аристократии — так говорят старшие», — отметил он.
После взаимных оскорблений полиция задержала двух человек — активиста Микаела Маргаряна и Арсена Варданяна, члена партии «Всеармянский фронт». Маргарян сообщил, что их доставили в отделение за неповиновение законному требованию сотрудника полиции, сообщает «Азатутюн».