27 Մարտ 2026 - 13:06 AMT
ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ 6 ֆինանսական կառույցների միջև ստորագրվել է սինդիկացված վարկային պայմանագիր՝ տեխնոլոգիական խոշոր նախագծի ֆինանսավորման նպատակով, հայտնել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Գործարքի շրջանակում առաջատար բանկերն ու ներդրումային կառույցները միավորվել են՝ Հրազդանում «ԱԲ գործարանի» կառուցման համար Firebird AI ընկերությանը տրամադրելու 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։
Պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը բացման խոսքում նշել եմ, որ սա ուղիղ ներդրում է ոչ միայն «Firebird AI» ընկերության, այլև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի, նորարարության, գիտության և տնտեսության զարգացման մեջ։
«Այս նախագիծը գալիս է կյանքի կոչելու 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական հուշագիրը՝ շնորհիվ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների գործուն աջակցության, ընկերության հիմնադիրների գործադրած ջանքերի, ինչպես նաև հայաստանյան ֆինանսաբանկային համայնքի ներդրումների շնորհիվ։
Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված ամերիկյան «NVIDIA» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիական լուծումների վրա»,-գրել է ԲՏԱ նախարարը։
Firebird, NVIDIA և Dell Technologies ընկերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության համագործակցության արդյունքում կառուցվող տվյալների կենտրոնը դառնալու է տարածաշրջանում ամենահզորը։

27 Март 2026 - 13:24 AMT
Впервые в истории банковской системы Армении между шестью финансовыми структурами подписан договор синдицированного кредита для финансирования крупного технологического проекта, сообщил министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян.
В рамках сделки ведущие банки и инвестиционные структуры объединились, чтобы предоставить компании Firebird AI финансирование в размере 300 млн долларов США на строительство «ИИ-фабрики» в Раздане.
Выступая на церемонии подписания, Айрапетян отметил, что данный проект является прямой инвестицией не только в компанию Firebird AI, но и в развитие технологической сферы, инноваций, науки и экономики Армении.
«Этот проект призван реализовать стратегический меморандум, подписанный 8 августа 2025 года в Вашингтоне, благодаря активной поддержке правительств Армении и США, усилиям основателей компании, а также инвестициям финансово-банковского сообщества Армении.
Проект направлен на создание в Армении современного центра обработки данных в сфере искусственного интеллекта, основанного на передовых технологических решениях американской компании NVIDIA», — написал министр.
Центр обработки данных, создаваемый при сотрудничестве компаний Firebird, NVIDIA, Dell Technologies и правительства Армении, станет самым мощным в регионе.