27 Մարտ 2026 - 13:06 AMT
ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ 6 ֆինանսական կառույցների միջև ստորագրվել է սինդիկացված վարկային պայմանագիր՝ տեխնոլոգիական խոշոր նախագծի ֆինանսավորման նպատակով, հայտնել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Գործարքի շրջանակում առաջատար բանկերն ու ներդրումային կառույցները միավորվել են՝ Հրազդանում «ԱԲ գործարանի» կառուցման համար Firebird AI ընկերությանը տրամադրելու 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։
Պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը բացման խոսքում նշել եմ, որ սա ուղիղ ներդրում է ոչ միայն «Firebird AI» ընկերության, այլև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի, նորարարության, գիտության և տնտեսության զարգացման մեջ։
«Այս նախագիծը գալիս է կյանքի կոչելու 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական հուշագիրը՝ շնորհիվ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների գործուն աջակցության, ընկերության հիմնադիրների գործադրած ջանքերի, ինչպես նաև հայաստանյան ֆինանսաբանկային համայնքի ներդրումների շնորհիվ։
Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված ամերիկյան «NVIDIA» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիական լուծումների վրա»,-գրել է ԲՏԱ նախարարը։
Firebird, NVIDIA և Dell Technologies ընկերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության համագործակցության արդյունքում կառուցվող տվյալների կենտրոնը դառնալու է տարածաշրջանում ամենահզորը։

27 March 2026 - 13:23 AMT
For the first time in Armenia’s banking history, a syndicated loan agreement has been signed between six financial institutions to finance a major technology project, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said.
Under the deal, leading banks and investment institutions have joined forces to provide $300 million in financing to Firebird AI for the construction of an AI factory in Hrazdan.
In his remarks at the signing ceremony, Hayrapetyan said the project represents a direct investment not only in Firebird AI, but also in Armenia’s technology sector, innovation, science, and economic development.
“This project is set to implement the strategic memorandum signed on August 8, 2025, in Washington, thanks to the active support of the governments of Armenia and the United States, the efforts of the company’s founders, and the investments of Armenia’s financial and banking community.
The project aims to create a modern artificial intelligence data center in Armenia, based on advanced technological solutions from the U.S. company NVIDIA,” the minister wrote.
The data center, being built through cooperation between Firebird, NVIDIA, Dell Technologies, and the Armenian government, is expected to become the most powerful in the region.