27 Մարտ 2026 - 13:33 AMT
Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող ԱԳՆ աշխատակից Աշխեն Ալեքսանյանն արդարացվել է: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Աբգար Պողոսյանը:
«Հանիրավի հանրային պարսավանք, լուսանկարների տարածում, անմեղության կանխավարկածի խախտում, իրականության հետ կապ չունեցող տեղեկությունների շրջանառություն։
Այսպիսով՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի Քրեական Դատարանը (նախագահող՝ ԱՆԻ ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ) ՀՀ ԱԳՆ աշխատակից՝ Աշխեն Ալեքսանյանի վարույթով հրապարակեց վերդիկտ, ըստ որի Ալեքսանյանն իրեն մեղսագրվող ՀՀ Քր. Օր.-ի 418-րդ հոդվածով, (ազատազրկում՝ 15-20 տարի կամ ցմահ) այլ կերպ ասած՝ պետական դավաճանության մեղադրանքով Ալեքսանյանն արդարացվեց:
Ըստ դատարանի՝ վերջինիս գործողություններում առկա էր ՀՀ Քր Օր.-ի 441-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարք (առավելագույնը՝ 4 տարի ազատազրկում)։ Պաշտպանական կողմը ևս կբողոքարկի դատավճիռը վերաքննիչ քրեական դատարանում»,-գրել է նա:
Դատախազությունը հայտնել է, որ վերաքննիչ բողոք է ներկայացնելու, հայտնում է Aysor.am-ը:
Փաստաբանն ասել է, որ առաջադրված մեղադրանքը փոխվել է, և գործողությունները որակվում են որպես պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում։
ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ քրեական վարույթ էր հարուցվել 2025 թվականի ամռանը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա։ Վարույթը հարուցվել էր Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով (լրտեսություն):

27 March 2026 - 14:19 AMT
“The unjust public condemnation, the circulation of photos, violations of the presumption of innocence, and the spread of information unrelated to reality.
Thus, the Yerevan Court of General Jurisdiction (presided over by Ani Danielyan) announced a verdict in the case of MFA employee Ashkhen Aleksanyan, acquitting her of charges under Article 418 of the Criminal Code (high treason), which carries a sentence of 15–20 years or life imprisonment.
According to the court, her actions instead fall under Article 441, Part 1 of the Criminal Code (maximum penalty of up to four years in prison). The defense will also appeal the verdict to the Criminal Court of Appeal,” he wrote.
The Prosecutor’s Office said it will file an appeal, according to «Aysor.am ».
The lawyer added that the charges have been reclassified and now concern abuse of official authority.
Criminal proceedings against the Foreign Ministry employee were initiated in the summer of 2025 based on information received from Armenia’s National Security Service. The case was originally opened under Article 418 (high treason) and Article 424 (espionage) of the Criminal Code.