27 Մարտ 2026 - 13:38 AMT
Սիմոնյանի մասնակցությամբ միջադեպով նախաձեռնվել է քրվարույթ․ Մարգարյանին վերագրվում է խուլիգանություն
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և ակտիվիստ Միքայել Մարգարյանի վեճից հետո քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
«ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Մ.Մ.-ն, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով, ուղիղ եթերով իրականացրել է խուլիգանական գործողություններ՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից և բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք դրսևորելով հայհոյանք և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել»,– նշել են ՔԿ–ից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հաղորդման հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելը):
Ըստ լրատվամիջոցների` մարտի 27-ին խուզարկություն է իրականացվել Ալեն Սիմոնյանի հետ միջադեպի մասնակից Արսեն Վարդանյանի և Միքայել Մարգարյանի տներում։
Մարտի 26–ին Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ շենքի դիմաց քաղաքացու հետ վիճել է, և փոխադարձ հայհոյանքներ են հնչել, Դեմիրճյան փողոցից 2 անձ ներկայացվել է համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժին։

27 Март 2026 - 14:23 AMT
В отношении Микаела Маргаряна, вступившего в конфликт с председателем Национального собрания Аленом Симоняном, возбуждено уголовное дело по статье о хулиганстве, сообщили в Следственном комитете Армении.
Согласно сообщению, полученному от полиции, Маргарян, используя информационно-коммуникационные технологии, в ходе прямого эфира совершил хулиганские действия, проявив явное неуважение к обществу и пренебрежение моральными нормами, употребляя нецензурные выражения, сообщает «Sputnik Армения».
На основании данного сообщения возбуждено уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса Армении (хулиганство с использованием информационных или коммуникационных технологий).
По данным СМИ, 27 марта были проведены обыски в домах Арсена Варданяна и Микаела Маргаряна, участвовавших в инциденте с Симоняном.
26 марта Ален Симонян вступил в словесную перепалку с гражданином у здания Национального собрания, в ходе которой прозвучали взаимные оскорбления. С улицы Демирчяна двое человек были доставлены в отдел полиции района Арабкир.