27 Մարտ 2026 - 13:38 AMT
Սիմոնյանի մասնակցությամբ միջադեպով նախաձեռնվել է քրվարույթ․ Մարգարյանին վերագրվում է խուլիգանություն
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և ակտիվիստ Միքայել Մարգարյանի վեճից հետո քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
«ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Մ.Մ.-ն, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով, ուղիղ եթերով իրականացրել է խուլիգանական գործողություններ՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից և բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք դրսևորելով հայհոյանք և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել»,– նշել են ՔԿ–ից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հաղորդման հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելը):
Ըստ լրատվամիջոցների` մարտի 27-ին խուզարկություն է իրականացվել Ալեն Սիմոնյանի հետ միջադեպի մասնակից Արսեն Վարդանյանի և Միքայել Մարգարյանի տներում։
Մարտի 26–ին Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ շենքի դիմաց քաղաքացու հետ վիճել է, և փոխադարձ հայհոյանքներ են հնչել, Դեմիրճյան փողոցից 2 անձ ներկայացվել է համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժին։

A criminal case has been launched against Mikael Margaryan, who was involved in a dispute with National Assembly Speaker Alen Simonyan, under charges of hooliganism, Armenia’s Investigative Committee said.
According to the report received from the police, Margaryan used information and communication technologies to carry out hooligan actions during a livestream, displaying clear disrespect toward society and openly disregarding moral norms by using offensive and obscene language, as reported by «Sputnik Armenia».
Based on this report, criminal proceedings have been initiated under Article 297, Part 2, Clause 3 of Armenia’s Criminal Code (hooliganism committed using information or communication technologies).
According to media reports, on March 27, searches were conducted at the homes of Arsen Vardanyan and Mikael Margaryan, who were involved in the incident with Simonyan.
On March 26, Alen Simonyan argued with a citizen outside the National Assembly building, with mutual insults exchanged. Two individuals were taken from Demirchyan Street to the Arabkir community police department.