28 Մարտ 2026 - 06:32 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և մի խումբ անձանց միջև միջադեպի առիթով քննվող վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է ակտիվիստ Միքայել Մարգարյանը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
Միքայել Մարգարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելը):
Միքայել Մարգարյանի որդին՝ Յուրի Մարգարյանը հոր ձերբակալման մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում:
«Մեր տուն եկան մեծ թվով մարդիկ՝ սպեցնազից, քաղաքացիական հագուստով անձինք և ոստիկաններ (մոտ 15-20 հոգի)։ Առանց որևէ հստակ բացատրության, թեև ներկայացրեցին կալանքի թուղթ, նրանք բռնի կերպով ձերբակալեցին իմ հորը՝ չթողնելով, որ նա կամավոր դուրս գա։ Դա կատարվեց, քրոջս, տատիկիս ու իմ աչքի առաջ, ուղղակի վերցրեցին տարն, նաև՝ փաստաբանի ներկայությամբ։ Իրավիճակը մեզ համար լիովին անհասկանալի է։ Ոչ մի բացատրություն չի տրվել»,-ասել է նա:
Նա խնդրել է ՄԻՊ-ին արձագանքել այս իրավիճակին:
Միքայել Մարգարյանը, ինչպես նաև Արսեն Վարդանյանը, մարտի 26-ին ևս ձերբակալվել էին Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ հայտնի միջադեպից հետո, սակայն հետագայում ազատ էին արձակվել:
Մարտի 26–ին Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ շենքի դիմաց քաղաքացու հետ վիճել է, և փոխադարձ հայհոյանքներ են հնչել, Դեմիրճյան փողոցից 2 անձ ներկայացվել է համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժին։
ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Մ.Մ.-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով, ուղիղ եթերով՝ 2026 թվականի մարտի 26-ին Երևան քաղաքի Դեմիրճյան փողոցի 1/1 հասցեի մոտ իրականացրել է խուլիգանական գործողություններ, մասնավորապես՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից և բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք դրսևորելով հայհոյանք և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել:

28 Март 2026 - 07:23 AMT
В рамках производства, расследуемого по факту инцидента между председателем Национального собрания Аленом Симоняном и группой лиц, задержан активист Микаел Маргарян. Об этом сообщили в Следственном комитете, передает «Арменпресс».
В отношении Микаела Маргаряна возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса (хулиганство, совершенное с использованием информационных или коммуникационных технологий).
Сын Микаела Маргаряна, Юрий Маргарян, сообщил о задержании отца в прямом эфире в Facebook.
«К нам домой пришло большое количество людей — спецназ, лица в гражданской одежде и полицейские, около 15-20 человек. Без какого-либо внятного объяснения, хотя они и предъявили документ о задержании, они силой задержали моего отца, не позволив ему выйти добровольно. Это произошло на глазах у моей сестры, моей бабушки и у меня; его просто увели, причем в присутствии адвоката. Ситуация для нас совершенно непонятна. Никаких объяснений дано не было», — сказал он.
Он попросил Защитника прав человека отреагировать на эту ситуацию.
Микаел Маргарян, как и Арсен Варданян, уже был задержан 26 марта после известного инцидента с участием Алена Симоняна, однако позднее они были освобождены.
26 марта Ален Симонян поспорил с гражданином перед зданием Национального собрания, прозвучали взаимные оскорбления, после чего с улицы Демирчяна в отдел общинной полиции Арабкира были доставлены 2 человека.
Согласно сообщению, полученному из полиции МВД, М.М., используя информационные и коммуникационные технологии, в прямом эфире 26 марта 2026 года возле адреса: город Ереван, улица Демирчяна, 1/1, совершил хулиганские действия, в частности, проявив явное неуважение к обществу и открытое пренебрежение моральными нормами, допустил ругань и непристойные выражения.