28 Մարտ 2026 - 06:32 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և մի խումբ անձանց միջև միջադեպի առիթով քննվող վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է ակտիվիստ Միքայել Մարգարյանը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
Միքայել Մարգարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելը):
Միքայել Մարգարյանի որդին՝ Յուրի Մարգարյանը հոր ձերբակալման մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում:
«Մեր տուն եկան մեծ թվով մարդիկ՝ սպեցնազից, քաղաքացիական հագուստով անձինք և ոստիկաններ (մոտ 15-20 հոգի)։ Առանց որևէ հստակ բացատրության, թեև ներկայացրեցին կալանքի թուղթ, նրանք բռնի կերպով ձերբակալեցին իմ հորը՝ չթողնելով, որ նա կամավոր դուրս գա։ Դա կատարվեց, քրոջս, տատիկիս ու իմ աչքի առաջ, ուղղակի վերցրեցին տարն, նաև՝ փաստաբանի ներկայությամբ։ Իրավիճակը մեզ համար լիովին անհասկանալի է։ Ոչ մի բացատրություն չի տրվել»,-ասել է նա:
Նա խնդրել է ՄԻՊ-ին արձագանքել այս իրավիճակին:
Միքայել Մարգարյանը, ինչպես նաև Արսեն Վարդանյանը, մարտի 26-ին ևս ձերբակալվել էին Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ հայտնի միջադեպից հետո, սակայն հետագայում ազատ էին արձակվել:
Մարտի 26–ին Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ շենքի դիմաց քաղաքացու հետ վիճել է, և փոխադարձ հայհոյանքներ են հնչել, Դեմիրճյան փողոցից 2 անձ ներկայացվել է համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժին։
ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Մ.Մ.-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով, ուղիղ եթերով՝ 2026 թվականի մարտի 26-ին Երևան քաղաքի Դեմիրճյան փողոցի 1/1 հասցեի մոտ իրականացրել է խուլիգանական գործողություններ, մասնավորապես՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից և բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք դրսևորելով հայհոյանք և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել:

28 March 2026 - 07:23 AMT
Activist Mikayel Margaryan has been detained within the criminal proceedings being examined over an incident involving National Assembly Speaker Alen Simonyan and a group of individuals, Armenpress reports, citing the Investigative Committee.
Public criminal prosecution has been initiated against Mikael Margaryan under Article 297, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code (committing hooliganism using information or communication technologies).
Mikael Margaryan’s son, Yuri Margaryan, reported his father’s arrest during a Facebook livestream.
“A large number of people came to our home — special forces officers, people in civilian clothes, and police officers, around 15 to 20 people. Without any clear explanation, although they presented an arrest document, they forcibly detained my father, not allowing him to leave voluntarily. This was done in front of my sister, my grandmother, and me; they simply took him away, also in the presence of a lawyer. The situation is completely incomprehensible to us. No explanation was given,” he said.
He asked the Human Rights Defender to respond to the situation.
Mikael Margaryan, as well as Arsen Vardanyan, had also been detained on March 26 after the well-known incident involving Alen Simonyan, but were later released.
On March 26, Alen Simonyan argued with a citizen in front of the National Assembly building, and the two exchanged insults. Two people were taken from Demirchyan Street to the Arabkir division of the community police.
According to a report received from the Ministry of Internal Affairs police, M.M., using information and communication technologies, carried out hooligan actions near 1/1 Demirchyan Street in Yerevan on March 26, 2026, during a livestream, specifically by displaying overt disrespect toward society and clear contempt for moral norms, and by shouting profanity and obscene expressions.