Գործարար, բարերար և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ վարչապետ դառնալու դեպքում, գալիք սեպտեմբերը և դրան հաջորդող յուրաքանչյուր ամիս խաղաղ է լինելու։ Նրա ուղերձը հրապարակվել է ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում:
Նա հորդորել է թույլ չտալ, «որ մարդիկ, որոնք ապացուցել են, որ ի վիճակի չեն պաշտպանել ՀՀ-ն, կրկին սպառնան պատերազմով»:
«Մեր ազգին անհրաժեշտ է միասնություն և հույս։ Ցավալի է, թե ինչպես է երկրի գլխին ժամանակավորապես կանգնած մեկը վախ և պառակտում սերմանում՝ իշխանությունը պահելու նպատակով։
Հունիսին նա պարտվելու է, որովհետև մարդիկ հոգնել են պառակտումներից և վախի մթնոլորտից։ Ես ձեզ խոստանում եմ, որ որպես վարչապետ՝ կմիավորեմ երկիրը և այն կդարձնեմ ուժեղ՝ ուժեղ տնտեսությամբ և ուժեղ խաղաղությամբ։
Խոստումն է, որ ինձ հետ՝ որպես վարչապետ, գալիք սեպտեմբերը և դրան հաջորդող յուրաքանչյուր ամիս խաղաղ է լինելու։ Մենք կանենք ավելին. մենք կսահմանենք ցածր հարկեր բիզնեսի համար, կստեղծենք նոր աշխատատեղեր մարդկանց համար և կբարելավենք կյանքի որակը»,-նշել է նա:
Կարապետյանը հավելել է, որ կունենանք ավելի ուժեղ դիվանագիտություն և ավելի ուժեղ պաշտպանություն, որոնք կերաշխավորեն խաղաղությունը՝ գործով, ոչ թե խոսքով։
«Ինչ վերաբերում է երկարատև խաղաղության հասնելու հարցին՝
- Երկրի հեռացող իշխանությունը խոստացավ խաղաղություն, բայց բերեց երեք պատերազմ, որոնցում պարտվեց։ Ինչո՞ւ որևէ մեկը պետք է վստահի նրանց, այդքան ձախողումներից հետո։
- Երկրի հեռացող ղեկավարությունը պառակտում է մեր ազգը և խոսքի պատերազմ է վարում իր ժողովրդի դեմ։ Եթե նրանք երկրի ներսում հակամարտություն են բերում, ինչո՞ւ որևէ մեկը պետք է վստահի նրանց Հայաստանի անվտանգությունը պահելու հարցում։
- Հայաստանն այսօր ունի ժամանակավոր խաղաղություն։ Այն ժամանակավոր է, որովհետև դա թույլ խաղաղություն է՝ առանց մի քանի երաշխավորների, թույլ սահմաններով և թույլ պաշտպանությամբ։
Որպես վարչապետ՝ ես կապահովեմ ուժեղ և երկարատև խաղաղություն։ Այդ խաղաղությունը հիմնված կլինի ուժեղ դիվանագիտության, անվտանգության մի քանի երաշխավորների, ուժեղ պաշտպանության վրա` ուժեղ սահմաններով եւ 10,000 անօդաչու թռչող սարքերով, պաշտպանված երկնքով և արդիականացված, պրոֆեսիոնալ վերազինված բանակով։
Ուժեղ խաղաղությունը հիմնված է նաև ուժեղ տնտեսության վրա՝ նոր գործարաններով, 300,000 նոր աշխատատեղերով և բիզնեսի ու գյուղատնտեսության համար նոր հնարավորություններով։ Այսօրվա աշխարհում ուժեղ տնտեսությունն ուժեղացնում է դիվանագիտությունը և պաշտպանությունը։
Երկրի հեռացող ղեկավարությունը փորձում է ձեզ համոզել, թե դա անհնար է, և որ խաղաղության միակ ճանապարհը թուլությունն է և մեր հակառակորդների պահանջներին ենթարկվելը։ Նրանք փորձում են մեզ հավաստիացնել, որ, եթե հրաժարվենք մեր հայկական խորհրդանիշներից, մեր օրինական շահերից, ապա կունենանք խաղաղություն։ Սա մեծ սուտ է։
Մեր ազգային հերոս Գարեգին Նժդեհն ասում էր․«Վախկոտ լինել, վախկոտ մնալ և միաժամանակ երազել անկախ հայրենիքի մասին՝ մի՞թե դա ծիծաղելի չէ։ Մի՞թե ծիծաղելի չէ ոչխար լինել և գայլից բողոքել։ Դարձար ոչխար՝ մի՛ զարմացիր գայլի գալստից։ Խաղաղությունն ու անկախությունը պատկանում են քաջերին, որովհետև քաջերն են քայլում Աստծո ճանապարհով»։ Այս խոսքերը հայերն իրենց սրտում են պահում։ Ցավալի է տեսնել, որ իշխանությունը գործում է Գարեգին Նժդեհի այս խոսքերին հակառակ։ Նրանք երեք անգամ կորցրել են խաղաղությունը և մինչ օրս չեն ցանկանում դասեր քաղել իրենց սխալներից։
Ես կոչ եմ անում բոլոր հայերին՝ չվախենալ։ Թույլ մի՛ տվեք, որ նույն մարդիկ, ովքեր արդեն ապացուցել են, որ ի վիճակի չեն պաշտպանել Հայաստանը, ձեզ կրկին սպառնան պատերազմով։
Ես ձեզ մեկ բան եմ խոստանում․ միասին մենք կկերտենք երկարատև և ուժեղ խաղաղություն՝ բաց ճակատով»,-ասվում է Կարապետյանի ուղերձում:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ եթե ՔՊ-ն ընտրությունների արդյունքում մեծամասնություն չձևավորի, ապա սեպտեմբերին պատերազմ կլինի։

28 Март 2026 - 07:33 AMT
Предприниматель, меценат и лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявил, что в случае избрания премьер-министром предстоящий сентябрь и каждый следующий месяц будут мирными. Его обращение опубликовано на официальной странице в Facebook, сообщает «Sputnik Армения».
Он призвал не допустить, «чтобы люди, доказавшие, что не способны защитить Армению, вновь угрожали войной».
«Нашему народу необходимы единство и надежда. Прискорбно, что человек, временно стоящий во главе страны, сеет страх и раскол ради удержания власти.
В июне он проиграет, потому что люди устали от разделения и атмосферы страха. Я обещаю, что в качестве премьер-министра объединю страну и сделаю ее сильной — с сильной экономикой и прочным миром.
Я обещаю, что со мной в должности премьер-министра предстоящий сентябрь и каждый следующий месяц будут мирными. Мы сделаем больше: установим низкие налоги для бизнеса, создадим новые рабочие места и повысим качество жизни», — заявил он.
Карапетян добавил, что у Армении будет более сильная дипломатия и более надежная оборона, которые обеспечат мир не словами, а делом.
«Что касается достижения долгосрочного мира:
Уходящая власть обещала мир, но принесла три войны, в которых потерпела поражение. Почему кто-либо должен им доверять после стольких неудач?
Руководство страны раскалывает нацию и ведет словесную войну против собственного народа. Если они вносят конфликт внутри страны, почему им доверять безопасность Армении?
Сегодня в Армении временный мир. Он временный, потому что слаб — без нескольких гарантов, со слабыми границами и слабой обороной.
В качестве премьер-министра я обеспечу прочный и долгосрочный мир. Он будет основан на сильной дипломатии, нескольких гарантах безопасности, мощной обороне — с укрепленными границами, 10 000 беспилотников, защищенным небом и модернизированной профессиональной армией.
Прочный мир основан и на сильной экономике — с новыми заводами, 300 000 новыми рабочими местами и новыми возможностями для бизнеса и сельского хозяйства. В современном мире сильная экономика укрепляет дипломатию и оборону.
Уходящая власть пытается убедить вас, что это невозможно, и что единственный путь к миру — это слабость и подчинение требованиям противников. Нас пытаются убедить, что, отказавшись от наших армянских символов и законных интересов, мы получим мир. Это большая ложь.
Наш национальный герой Гарегин Нжде говорил: «Быть трусом, оставаться трусом и одновременно мечтать о независимой родине — разве это не смешно? Разве не смешно быть овцой и жаловаться на волка? Стал овцой — не удивляйся приходу волка. Мир и независимость принадлежат храбрым, потому что храбрые идут путем Бога». Эти слова живут в сердцах армян. Печально видеть, что власть действует вопреки этим словам. Они трижды потеряли мир и до сих пор не хотят извлечь уроки из своих ошибок.
Я призываю всех армян не бояться. Не позволяйте тем же людям, которые уже доказали свою неспособность защитить Армению, вновь угрожать вам войной.
Я обещаю одно: вместе мы построим прочный и долгосрочный мир с достоинством», — говорится в обращении Карапетяна.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что если партия «Гражданский договор» не сформирует большинство по итогам выборов, в сентябре будет война.