28 Մարտ 2026 - 08:40 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Փարիզում «Մեծ յոթնյակի» երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ Իրանի հետ ռազմական հակամարտությունը կարող է շարունակվել ևս 2-4 շաբաթ։ Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում նա նաև նշել է, որ Վաշինգտոնը քննարկում է Ուկրաինային նախատեսված սպառազինությունը Մերձավոր Արևելք տեղափոխելու հնարավորությունը։
Միևնույն ժամանակ Իրանի աջակցությամբ գործող Եմենի հուսիները նախազգուշացրել են, որ կմիանան Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությանը, եթե շարունակվեն ամերիկա-իսրայելական հարվածները Թեհրանի դեմ կամ եթե հակամարտությանը միանան այլ երկրներ, հայտնում է BBC-ն:
Ավելի վաղ հուսիները հարձակումներ են իրականացրել Կարմիր ծովում գտնվող նավերի վրա՝ արձագանքելով Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողություններին, որոնք սկսվել են 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո։
«Մենք հայտարարում ենք, որ մեր մատները ձգանին են՝ ուղիղ ռազմական միջամտության համար», — նշված է հայտարարության մեջ։
Առաջատար տնտեսությունների արտաքին գործերի նախարարները Իրանից պահանջել են ապաշրջափակել Հորմուզի նեղուցը՝ ընդգծելով, որ պատրաստ են ԱՄՆ-ի հետ համատեղ լուծում գտնել։
Մարկո Ռուբիոն նշել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ են աջակցել նեղուցի բացմանը, սակայն պարտադիր չէ, որ առաջնորդեն այդ գործընթացը։
Նրա խոսքով՝ հիմնական պատասխանատվությունը կրում են այն երկրները, որոնք անմիջապես շահագրգռված են նեղուցի գործունեությամբ՝ առաջին հերթին G7-ի և Ասիայի երկրները։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Իվետ Կուպերը հայտարարել է, որ Իրանը «չի կարող պատանդ պահել համաշխարհային տնտեսությունը»՝ փակելով Հորմուզի նեղուցը։ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհանն Վադեֆուլը նշել է, որ Բեռլինի և Վաշինգտոնի միջև տարաձայնություններ չկան Իրանի հարցում՝ ընդգծելով, որ Իրանը չպետք է ձեռք բերի միջուկային զենք և սպառնա տարածաշրջանին։
«Մենք արդեն զգում ենք տնտեսական հետևանքներn ամենուր, հատկապես Եվրոպայում՝ և բավական զգալi: Այդ պատճառով մենք շատ մանրամասն քննարկել ենք այս հարցերը, և այստեղ որևէ տարաձայնություն չկա։ ԱՄՆ-ի կողմից որևէ խնդրանք՝ հատկապես մեզ ուղղված ռազմական մասնակցության վերաբերյալ, չի եղել և չկա մինչև մարտական գործողությունների ավարտը»,-հավելել է Վադեֆուլը։
Ամերիկյան հետախուզությանը մոտ աղբյուրները հայտնել են, որ մոտ մեկ ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ն ոչնչացրել է Իրանի հրթիռային պաշարների մոտ մեկ երրորդը և նույնքան անօդաչու սարքեր։
Մոտ մեկ երրորդը, ըստ գնահատականների, վնասվել է կամ մնացել է ստորգետնյա թունելներում և բունկերներում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով։
Աղբյուրները նշել են, որ տվյալները մոտավոր են, սակայն դրանց ճշգրտության դեպքում Թեհրանի տրամադրության տակ մնացել է հրթիռային ներուժի մոտ մեկ երրորդը, որը շարունակում է զգալի լինել։
Ռազմական մասնագետները ընդգծել են, որ Իրանի նախապատերազմյան հրթիռային պաշարների չափը գնահատելը բարդ է արտադրության գաղտնիության պատճառով։
Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ դժվարությունը նաև կապված է այն բանի հետ, որ անհայտ է, թե որքան հրթիռ է պահվել ստորգետնյա պահեստներում մինչև պատերազմի սկիզբը։ ԱՄՆ-ը չի բացահայտում իր գնահատականները։
Իսրայելական հրամանատարության տվյալներով՝ պատերազմից առաջ Իրանը ունեցել է մոտ 2500 բալիստիկ հրթիռ, որոնք կարող են հասնել Իսրայել։ Ավելի քան 335 արձակման կայան «չեզոքացվել է», ինչը կազմում է մոտ 70%։
Այս տվյալները տարբերվում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններից, ով ասել է, որ Իրանը ունի «շատ քիչ հրթիռներ»։
«Եթե Իրանը գործում է խելամիտ, ապա նա պահպանել է իր հնարավորությունների մի մասը՝ նրանք չեն օգտագործում ունեցած ամբողջը։ Նրանք սպասում են», — հայտարարել է կոնգրեսական Սեթ Մոլթոնը։
Միևնույն ժամանակ Պենտագոնը հայտարարել է, որ Իրանի հրթիռային և անօդաչու հարձակումները նվազել են մոտ 90%-ով։ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը նշել է, որ վնասվել կամ ոչնչացվել է ավելի քան 66% ռազմական արտադրական օբյեկտների։
Փարիզի Sciences Po համալսարանի փորձագետ Նիկոլ Գրաևսկին նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը կարող է գերագնահատել հարվածների արդյունավետությունը։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ Իրանի ստորգետնյա թունելների լայն ցանցը դժվարացնում է գնահատականները։
«Իրանն ահռելի երկիր է։ Եվ, ինչպես ՀԱՄԱՍ-ը իր թունելներով, նրանք ուղղել են ցանկացած օգնություն թունելների և հրթիռների կառուցմանը: Բայց մենք համակարգված, անխնա և գերազանց ուժով հետապնդում ենք նրանց, և արդյունքները խոսում են ինքնին»,-ասել է նա:
Մարտի 27-ին Պարսից ծոցի մի շարք երկրներ հայտնել են Իրանի կողմից հրթիռային հարձակումների մասին։ Սաուդյան Արաբիան հայտնել է, որ Էր-Ռիադի ուղղությամբ արձակվել է վեց հրթիռ, որոնցից երկուսը խոցվել է։
Քուվեյթը հայտնել է Շուվայխ նավահանգստի վրա հարձակման մասին՝ նշելով նյութական վնաս։ ԱՄԷ-ն հայտնել է, որ խոցել է վեց հրթիռ և ինը անօդաչու սարք։ Բահրեյնը հայտարարել է, որ խոցել է 362 անօդաչու սարք և 154 հրթիռ։
Իրանի ԻՀՊԿ-ն նախազգուշացրել է տարածաշրջանի բնակիչներին լքել ամերիկյան զորքերի տեղակայման վայրերը։
Իսրայելի բանակը հայտնել է, որ Իրանը իրականացրել է նոր հարձակումներ, իսկ Լիբանանից շարունակվում են «Հեզբոլլահի» հարվածները։
Իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածները վնասել են միջուկային օբյեկտներ։
«Ռադիացիոն վտանգ չի նկատվում, քանի որ օբյեկտում հայտարարված միջուկային նյութեր չեն հայտնաբերվել», — հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ն։
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սպասում է Իրանի արձագանքին առաջարկված 15 կետանոց կարգավորման ծրագրին, որը, ինչպես նշվել է, կարող է վերացնել Մերձավոր Արևելքում հակամարտության հիմնական խոչընդոտները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք դիտարկման փուլում ունենք 15 կետից բաղկացած համաձայնագիր, որն արդեն որոշ ժամանակ գտնվում է Իրանի մոտ։ Մենք սպասում ենք նրանց պատասխանին։ Սա կլուծի բոլոր խնդիրները», — հայտարարել է նա Մայամիում կայացած ֆորումում։
Նրա խոսքով՝ հիմնական խոչընդոտների շարքում առանձնացել են ուրանի հարստացման և Իրանում հարստացված միջուկային վառելիքի պաշարների հետ կապված հարցերը։
Ուիթքոֆն ասել է, որ ԱՄՆ-ն ակնկալում է կազմակերպել Իրանի հետ բանակցությունների հերթական փուլը այս շաբաթվա վերջում։
«Մենք կարծում ենք, որ այս շաբաթ հանդիպումներ կկայանան։ Մենք, անկասկած, հույս ունենք», — ասել է Ուիթքոֆը Մայամիում անցկացված ֆորումում՝ խոսելով Իրանի հետ բանակցությունների մասին։

Госсекретарь США Марко Рубио на встрече глав МИД стран «Большой семерки» в Париже заявил, что военный конфликт с Ираном может продолжаться еще 2–4 недели. После встречи он также отметил, что Вашингтон рассматривает возможность перенаправления вооружений, предназначенных для Украины, на Ближний Восток.
Одновременно поддерживаемые Ираном йеменские хуситы предупредили, что присоединятся к конфликту на Ближнем Востоке, если продолжатся удары США и Израиля по Тегерану или если к противостоянию подключатся другие страны, сообщает BBC.
«Мы заявляем, что наши пальцы на спусковом крючке — для прямого военного вмешательства», — говорится в заявлении.
Министры иностранных дел ведущих экономик призвали Иран разблокировать Ормузский пролив, подчеркнув готовность совместно с США найти решение.
Рубио отметил, что США готовы содействовать открытию пролива, однако не обязательно будут возглавлять этот процесс.
По его словам, основная ответственность лежит на странах, непосредственно заинтересованных в функционировании пролива, прежде всего государствах G7 и Азии. Глава МИД Великобритании Иветт Купер заявила, что Иран «не может держать мировую экономику в заложниках», перекрывая Ормузский пролив. Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль подчеркнул отсутствие разногласий между Берлином и Вашингтоном по иранскому вопросу, отметив, что Иран не должен обладать ядерным оружием и угрожать региону.
«Мы уже ощущаем экономические последствия повсюду, особенно в Европе — и довольно существенно. Именно поэтому мы подробно обсудили эти вопросы, и здесь нет никаких разногласий. Со стороны США не поступало и не поступает никаких просьб, в частности о военном участии, до завершения боевых действий», — добавил Вадефуль.
Источники, близкие к американской разведке, сообщили, что примерно за месяц США уничтожили около трети ракетных запасов Ирана и аналогичную долю беспилотников.
Еще около трети, по оценкам, повреждено или остается в подземных тоннелях и бункерах после ударов США и Израиля.
По словам источников, данные являются приблизительными, однако даже в этом случае у Тегерана сохраняется около трети ракетного потенциала, что остается значительной силой.
Военные эксперты подчеркнули, что оценить довоенные запасы ракет Ирана сложно из-за секретности производства.
Один из источников отметил, что трудности также связаны с неизвестным количеством ракет, хранившихся в подземных хранилищах до начала войны. США не раскрывают собственные оценки.
По данным израильского командования, до войны у Ирана было около 2500 баллистических ракет, способных достигать Израиля. Более 335 пусковых установок были «нейтрализованы», что составляет около 70%.
Эти данные отличаются от заявлений президента США Дональда Трампа, который утверждал, что у Ирана «очень мало ракет».
«Если Иран действует разумно, он сохранил часть своих возможностей — они не используют все, что у них есть. Они выжидают», — заявил конгрессмен Сет Моултон.
В то же время Пентагон сообщил, что ракетные и беспилотные атаки Ирана сократились примерно на 90%. Центральное командование США заявило, что более 66% объектов военного производства повреждены или уничтожены.
Эксперт Парижского университета Sciences Po Николь Граевски отметил, что администрация США может переоценивать эффективность ударов.
Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что широкая сеть подземных тоннелей в Иране затрудняет оценку ущерба.
«Иран — огромная страна. И, как ХАМАС со своими тоннелями, они направили ресурсы на строительство тоннелей и ракет. Но мы системно, безжалостно и с подавляющей силой преследуем их, и результаты говорят сами за себя», — сказал он.
27 марта ряд стран Персидского залива сообщил о ракетных атаках со стороны Ирана. Саудовская Аравия заявила, что по направлению Эр-Рияда было выпущено шесть ракет, две из которых были перехвачены.
Кувейт сообщил об атаке на порт Шувайх с материальным ущербом. ОАЭ заявили о перехвате шести ракет и девяти беспилотников. Бахрейн сообщил о перехвате 362 беспилотников и 154 ракет.
Корпус стражей исламской революции Ирана предупредил жителей региона покинуть районы размещения американских войск.
Армия Израиля заявила о новых атаках со стороны Ирана, при этом из Ливана продолжаются удары «Хезболлы».
Иранские СМИ сообщили, что удары США и Израиля повредили ядерные объекты.
«Радиационной угрозы не наблюдается, поскольку на объекте не обнаружено заявленных ядерных материалов», — заявило МАГАТЭ.
Спецпосланник президента США Стив Уиткофф заявил, что Вашингтон ожидает ответа Ирана на предложенный 15-пунктный план урегулирования, который может устранить ключевые препятствия на пути к разрешению конфликта на Ближнем Востоке, сообщает «РИА Новости».
«У нас есть соглашение из 15 пунктов, которое уже некоторое время находится у Ирана. Мы ждем их ответа. Это решит все проблемы», — заявил он на форуме в Майами.
По его словам, ключевые разногласия касаются обогащения урана и запасов обогащенного ядерного топлива в Иране.
Уиткофф добавил, что США рассчитывают провести очередной раунд переговоров с Ираном уже в конце недели.
«Мы считаем, что на этой неделе состоятся встречи. Мы, безусловно, на это надеемся», — сказал он.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены американские военные базы.