«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, գործը կազմված է 135 հատորից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Նա նշել է, որ այդ «հատորներին» ծանոթանալու համար իրենց տրվել էր 15 ժամ:
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը 282 օր ապօրինի կալանավորված է` մեր Մայր Աթոռը պաշտպանող խոսքի համար: Իրավունքից և օրենքից դուրս այս քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվեց: Այն բաղկացած է 135 հատորից: Այդ «հատորներին» ծանոթանալու համար մեզ տրվել էր շուրջ 15 ժամ: Ի դեպ այդ գործողությամբ Քննչականը ևս ընդունեց, այս գործը Սամվել Կարապետյանին չի վերաբերում: Վստահ եղեք՝ սա ևս հաղթահարելու ենք և հաղթանակներ շատ են լինելու։ Իրավունքը պետք է գերակայի: Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին…»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի, ինչպես նաև ՀԷՑ տնօրենների քրեական վարույթի նախաքննությունը: Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան փոխանցելու համար։

28 March 2026 - 10:57 AMT
The pre-trial investigation in the criminal case involving Strong Armenia party leader Samvel Karapetyan has been completed, and the case consists of 135 volumes, lawyer Aram Vardevanyan said on his Facebook page.
He noted that the defense was given about 15 hours to review these “volumes.”
“Samvel Karapetyan, chairman of the Strong Armenia party, has been unlawfully detained for 282 days for speech defending our Mother See. The pre-trial investigation in this unlawful criminal case has been completed. It consists of 135 volumes. We were given around 15 hours to review these ‘volumes.’ By this action, the Investigative Committee itself acknowledged that this case does not concern Samvel Karapetyan. Be assured, we will overcome this as well, and there will be many victories. The rule of law must prevail. Freedom for all political prisoners…” the post said.
The Investigative Committee of Armenia reported that the pre-trial investigation into the criminal proceedings involving Samvel Karapetyan, owner of Electric Networks of Armenia, and company executives has been completed. The case has been sent to the supervising prosecutor for approval of the indictment and referral to court.