Դավաճանության հոդվածով արդարացված ԱԳՆ աշխատակից Աշխեն Ալեքսանյանի արարքին տրված իրավական գնահատականը փոփոխվել է և կայացվել է մեղադրական վերդիկտ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԲԴԽ մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը:
Նա հիշեցրել է, որ նիստը դռնփակ էր և Աշխեն Ալեքսանյանը գտնվում է կալանքի տակ։
«Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, 2026 թվականի մարտի 27-ին դռնփակ դատական նիստում քննելով քրեական գործն ըստ մեղադրանքի Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն), կայացրել է մեղադրական վերդիկտ, որով գտել է, որ ապացուցված է մեղադրյալ Աշխեն Ալեքսանյանի մեղավորությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) նախատեսված արարքը կատարելու մեջ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝
«Պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, որն էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին՝
պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` երեքից յոթ տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից չորս տարի ժամկետով»։
Այսպիսով, Դատարանը գտել է, որ մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանին վերագրված և Դատարանի կողմից հաստատված արարքը համապատասխանում է ոչ թե պետական դավաճանության, այլ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու հանցակազմին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Մեղադրական վերդիկտ կայացվելու պայմաններում մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, թողնվել է անփոփոխ։
Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող ԱԳՆ աշխատակից Աշխեն Ալեքսանյանն արդարացվել է: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Աբգար Պողոսյանը: Դատախազությունը հայտնել է, որ վերաքննիչ բողոք է ներկայացնելու: ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ քրեական վարույթ էր հարուցվել 2025 թվականի ամռանը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա։ Վարույթը հարուցվել էր Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով (լրտեսություն):

28 Март 2026 - 11:02 AMT
Правовая оценка действий бывшей сотрудницы МИД Армении Ашхен Алексанян, ранее оправданной по статье о государственной измене, изменена, и вынесен обвинительный приговор. Об этом сообщила пресс-секретарь Высшего судебного совета Цовинар Хачатрян на своей странице в Facebook.
Она отметила, что судебное заседание проходило в закрытом режиме, а Алексанян остается под стражей.
27 марта 2026 года уголовный суд первой инстанции города Еревана в закрытом заседании рассмотрел дело по обвинению Ашхен Алексанян по статье 418 части 1 УК РА (государственная измена) и вынес обвинительный приговор.
Суд признал доказанной вину обвиняемой не по статье о госизмене, а по статье 441 части 1 УК РА — злоупотребление должностными полномочиями или их превышение.
Согласно статье 441 части 1:
«Использование должностным лицом своих полномочий или обусловленного ими влияния вопреки интересам службы или государства, неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей либо совершение действий вне рамок полномочий, повлекших существенный вред правам и законным интересам личности, организации, общества или государства,
наказывается штрафом в размере от двадцатикратного до сорокакратного размера, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком от трех до семи лет, либо ограничением свободы на срок от одного до трех лет, либо краткосрочным лишением свободы на срок от одного до двух месяцев, либо лишением свободы на срок от одного до четырех лет».
Таким образом, суд пришел к выводу, что действия, вменяемые Алексанян, соответствуют не составу государственной измены, а злоупотреблению или превышению должностных полномочий.
В условиях вынесения обвинительного приговора мера пресечения в виде содержания под стражей оставлена без изменения.
Ранее Алексанян была оправдана по обвинению в государственной измене, сообщил ее адвокат Абгар Погосян, добавив, что прокуратура намерена подать апелляцию. Уголовное дело было возбуждено летом 2025 года на основании сообщения Службы национальной безопасности Армении по статьям о госизмене и шпионаже.