Իրանը հայտարարել է, որ կարող է հարվածներ հասցնել տարածաշրջանում գործող ամերիկյան և իսրայելյան համալսարաններին՝ ի պատասխան իր բուհերի վրա իրականացված հարձակումների։
Ըստ իրանական աղբյուրների, հարվածներ են հասցվել Իսֆահանի տեխնիկական համալսարանին և Թեհրանի գիտության և տեխնոլոգիաների համալսարանին։
Ըստ Fars գործակալության՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) X սոցիալական ցանցում հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ վարչակազմը ցանկանում է, որ տարածաշրջանում իր համալսարանները զերծ մնան պատասխան հարվածներից, ապա մինչև մարտի 30-ի կեսօր՝ Թեհրանի ժամանակով, պետք է դատապարտի համալսարանների ռմբակոծությունները, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Տարածաշրջանում գործող ամերիկյան համալսարանների աշխատակիցներին, դասախոսներին և ուսանողներին, ինչպես նաև հարակից տարածքների բնակիչներին խորհուրդ է տրվել պահել առնվազն մեկ կիլոմետր հեռավորություն համալսարանների տարածքներից։
Մի շարք ամերիկյան համալսարաններ մասնաճյուղեր ունեն Պարսից ծոցի երկրներում, մասնավորապես՝ Տեխասի A&M համալսարանը Քաթարում և Նյու Յորքի համալսարանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։
Միևնույն ժամանակ, Բեյրութի ամերիկյան համալսարանը անցել է հեռավար ուսուցման առաջիկա երկու օրերի համար՝ ԻՀՊԿ հայտարարությունից հետո։
«Ներկայումս մենք չունենք մեր համալսարանի, դրա մասնաշենքերի կամ բժշկական կենտրոնների հասցեին ուղղված անմիջական սպառնալիքների ապացույցներ։ Միևնույն ժամանակ, զգուշության նկատառումներից ելնելով, երկուշաբթի և երեքշաբթի օրերին կաշխատենք ամբողջությամբ առցանց ձևաչափով՝ բացառությամբ հիմնական գործառույթներ իրականացնող անձնակազմի», – հայտարարել է Լիբանանի մայրաքաղաքում գտնվող մասնավոր համալսարանի ղեկավարությունը։
«Ամերիկա-իսրայելական ագրեսիայի իրական նպատակը Իրանի դեմ մեր երկրի գիտական հիմքն ու մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելն է՝ համակարգված հարվածներ հասցնելով համալսարաններին, գիտահետազոտական կենտրոններին, պատմական հուշարձաններին և ականավոր գիտնականներին», – գրել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղաին X սոցիալական ցանցում։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից սկսել են ռազմական գործողություններ Մերձավոր Արևելքում՝ օդային հարվածներ հասցնելով Իրանին։ Թեհրանը պատասխանել է հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումներով Իսրայելի, Պարսից ծոցի մի շարք երկրների և տարածաշրջանում ամերիկյան օբյեկտների դեմ։

30 Март 2026 - 07:28 AMT
Иран заявил, что может нанести удары по действующим в регионе американским и израильским университетам в ответ на атаки по своим вузам.
По данным иранских источников, удары были нанесены по Исфаханскому технологическому университету и Университету науки и технологий Ирана в Тегеране.
Как сообщает агентство Fars, Корпус стражей исламской революции заявил в социальной сети X, что если администрация США хочет, чтобы ее университеты в регионе избежали ответных ударов, она должна до полудня 30 марта по тегеранскому времени осудить бомбардировки университетов, передает «Deutsche Welle».
Сотрудникам, преподавателям и студентам американских университетов, действующих в регионе, а также жителям прилегающих территорий рекомендовано держаться на расстоянии не менее одного километра от кампусов.
Ряд американских университетов имеют филиалы в странах Персидского залива, в частности Техасский университет A&M в Катаре и Нью-Йоркский университет в Объединенных Арабских Эмиратах.
В то же время Американский университет Бейрута после заявления КСИР перешел на дистанционное обучение на ближайшие два дня.
«В настоящее время у нас нет доказательств прямых угроз в адрес нашего университета, его кампусов или медицинских центров. Вместе с тем, из соображений предосторожности в понедельник и вторник мы будем работать полностью в онлайн-формате, за исключением сотрудников, выполняющих ключевые функции», — заявило руководство частного университета в столице Ливана.
«Истинная цель американо-израильской агрессии — уничтожить научную базу и культурное наследие нашей страны путем систематических ударов по университетам, научно-исследовательским центрам, историческим памятникам и выдающимся ученым», — написал официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи в социальной сети X.
США и Израиль с 28 февраля ведут военные действия на Ближнем Востоке, нанося авиаудары по Ирану. Тегеран ответил ракетными ударами и атаками беспилотников по Израилю, ряду стран Персидского залива и американским объектам в регионе.