30 Մարտ 2026 - 11:42 AMT
Telegram մեսենջերը անցած հանգստյան օրերին արգելափակել է ավելի քան 150 հազար խումբ և ալիք, ինչի մասին են վկայում մեսենջերի վիճակագրական տվյալները:
Տվյալների համաձայն՝ մարտի 28-ի և 29-ի արդյունքներով ընդհանուր առմամբ արգելափակվել է 150, 286 խումբ և ալիք։ Նախորդ շաբաթվա ընթացքում մեսենջերը փակել է 562,286 նմանատիպ համայնք, ընդ որում առավել մեծ թվով արգելափակումներ գրանցվել են չորեքշաբթի օրը՝ 96,854։ Տարվա սկզբից ի վեր արգելափակումների ընդհանուր թիվը հասել է 11,174,972-ի, որոնցից 48,110-ը վերաբերել է «ահաբեկչության հետ կապված» խմբերին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Telegram-ը նշել է, որ դեռ 2015 թվականից մոդերացիան ներառել է օգտատերերի բողոքների դիտարկում և մեքենայական ուսուցման վրա հիմնված «պրոակտիվ մոնիթորինգ», իսկ 2024 թվականի սկզբին այս մեխանիզմները լրացվել են արհեստական բանականության վրա հիմնված մոդերացիոն գործիքներով։
Telegram-ը հանդիսանում է հաղորդագրությունների և բազմատեսակ մեդիաֆայլերի փոխանակման հարթակ, որը ստեղծվել է 2013 թվականին «ՎԿոնտակտե» սոցիալական ցանցի հիմնադիր Պավել Դուրովի կողմից։ Մեսենջերի ամսական ակտիվ օգտատերերի թիվը գերազանցել է 1 միլիարդը։

30 Март 2026 - 12:31 AMT
Мессенджер Telegram за прошедшие выходные заблокировал более 150 тысяч групп и каналов, свидетельствуют статистические данные платформы.
Согласно данным, по итогам 28 и 29 марта было заблокировано в общей сложности 150 286 групп и каналов. За предыдущую неделю мессенджер закрыл 562 286 подобных сообществ, при этом наибольшее число блокировок пришлось на среду — 96 854. С начала года общее число блокировок достигло 11 174 972, из которых 48 110 касались групп, связанных с «терроризмом», сообщает «РИА Новости».
В Telegram отметили, что еще с 2015 года модерация включает рассмотрение жалоб пользователей и «проактивный мониторинг» на основе машинного обучения, а в начале 2024 года эти механизмы были дополнены инструментами модерации на базе искусственного интеллекта.
Telegram — это платформа для обмена сообщениями и мультимедийными файлами, созданная в 2013 году основателем социальной сети «ВКонтакте» Павлом Дуровым. Ежемесячная аудитория активных пользователей мессенджера превысила один миллиард.