ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում պատասխանել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանի հայտարարությանը՝ ներկայացնելով իր գրազի պայմանները։
«Ընդունում եմ ռուսաստանցի օլիգարխի զարմիկի գրազի առաջարկը և գրազ եմ գալիս 1 միլիարդ դոլարի վրա»,-հայտարարել է նա:
Ռուբինյանը պնդել է, որ «Ուժեղ Հայաստանը» ընտրություններից հետո, անկախ ընտրությունների արդյունքներից, ուզում է 100% քվե հավաքեն, իրենց ձայնը տալու է ոչ թե Սամվել Կարապետյանին՝ որպես հաջորդ վարչապետ, այլ մեկ ուրիշ անձի:
«Տեսա, որ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի երբեմնի ղեկավարի որդին և համատեղության կարգով ռուսաստանցի օլիգարխի զարմիկը հրապարակային հայտարարել է, որ ինչի վրա մարդիկ ուզում են գրազը գան, որ իրենք ընտրություններից հետո իրենց քվեն չեն տալու այլ մարդու, այլ տալու են Սամվել Կարապետյանին՝ որպես Հայաստանի հաջորդ վարչապետ։
Հրապարակային ընդունում եմ գրազի առաջարկը: Պնդում եմ, որ իրենք ընտրություններից հետո, անկախ ընտրությունների արդյունքներից, ուզում է 100% քվե հավաքեն, իրենց ձայնը տալու են ոչ թե Սամվել Կարապետյանին՝ որպես հաջորդ վարչապետ, այլ այլ մարդու։
Գրազ եմ գալիս 1 միլիարդ դոլարի վրա. պայմանը հետևյալն է, եթե իրենք են պարտվում, 1 միլիարդ դոլար անհապաղ մուծում են ՀՀ պետական բյուջե, այսինքն՝ տալիս են ժողովրդին։ Եթե ես եմ պարտվում, սպիտակ թղթի վրա ինչ ուզում են, թող գրեն, կանեմ, թող գրեն ինքնասպան եղի, ինքնասպան կլինեմ»«-ասել է Ռուբինյանը:
Նա հավելել է, որ եթե 12 ժամում նրանք չհաստատեն գրազը, կֆիքսի, որ նրանք «օդ են, ինչպես իրենց բոլոր ասածները»,-ասել է Ռուբինյանը:
Նարեկ Կարապետյանը Գավառում քաղաքացիների հետ հանդիպմանն ասել է․ «Մեր ուժն իր ձայնը տալու է Սամվել Կարապետյանին՝ որպես Հայաստանի հաջորդ վարչապետի: Ով կասկածի, ասեք Նարեկ Կարապետյանը գրազ է գալիս, ինչ գրազ ուզում են, թող ասեն, ու գրազն էլ դուք կվերցնեք հաղթելուց հետո»:

30 March 2026 - 12:33 AMT
Armenia’s National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan has responded to a statement by Narek Karapetyan, a member of the Strong Armenia party council, outlining the terms of a proposed bet.
“I accept the bet proposed by the cousin of a Russian oligarch and I wager $1 billion,” he said in a video posted on Facebook.
Rubinyan argued that after the elections, regardless of the outcome, Strong Armenia would not give its vote to Samvel Karapetyan as the next prime minister, but to another individual.
“I saw that the son of the former chief of staff of Serzh Sargsyan, who is also the cousin of a Russian oligarch, publicly stated that anyone can bet that after the elections they will not give their vote to another person, but to Samvel Karapetyan as Armenia’s next prime minister.
I publicly accept the bet. I claim that after the elections, regardless of the results, even if they receive 100% of the vote, they will not support Samvel Karapetyan as the next prime minister, but another person.
I bet $1 billion. The condition is as follows: if they lose, they must immediately transfer $1 billion to Armenia’s state budget, that is, give it to the people. If I lose, they can write anything they want on a blank sheet — if they write ‘commit suicide,’ I will do it,” Rubinyan said.
He added that if the bet is not confirmed within 12 hours, he will conclude that they are “empty talk, like all their statements.”
Narek Karapetyan, during a meeting with citizens in Gavar, had stated: “Our force will give its vote to Samvel Karapetyan as Armenia’s next prime minister. If anyone doubts it, say that Narek Karapetyan is ready to bet — let them name any wager, and you will collect it after winning.”