Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը` ԿԿՀ-ն, ուսումնասիրում է մետրոյում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը։ Այդ մասին հայտնել են հանձնաժողովից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Մարտի 22-ին մետրոյի վագոնում Փաշինյանի և Արցախից բռնի տեղահանված Արմինե Մոսիյանի զրույցը վերածվել է վիճաբանության։ Վարչապետը դուրս է եկել հավասարակշռությունից, բարձրաձայնել և մատ թափ տալով է խոսել կնոջ հետ՝ վերջինիս անչափահաս երեխայի ներկայությամբ։
«Ես ձեզ հետ կխոսեմ տենց: Այս քարտեզի մասին տենց քամահրանքով չխոսեք: Մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»,-ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:Ավելի ուշ, Երևանում շրջայցից հետո, նա ասել է, որ ներողություն է խնդրում, եթե իր խոսքերը սխալ են ընկալվել։
Այնուհետև Փաշինյանը Արմինե Մոսիյանին և նրա որդուն հրավիրել է կառավարություն, ինչպես նաև հայտնել է պատրաստակամություն հանդիպելու նրանց նախընտրած վայրում՝ ներողություն խնդրելու նպատակով, սակայն բռնի տեղահանված կինը չի արձագանքել առաջարկին։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը նախորդ տարի վարքագծի կանոնների խախտում էր համարել Փաշինյանի մի քանի այլ արտահայտություններ։ Խոսքը «դոմփել» և «համբալ» բառերի մասին է։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների վարքին հետևող անձնաժողովը եզրակացությամբ նշել էր, որ «դոմփել» բառը գռեհիկ է, կոպիտ ու անվայելուչ: Այդ բառը Հայաստանի վարչապետը մայիսի 30-ին ֆեյսբուքյան գրառմամբ էր կիրառել՝ հայտարարելով, թե բարձրաստիճան հոգևորականներից մեկը ինտիմ կապերի մեջ է քեռու տիկնոջ հետ։ Փաշինյանը հանձնաժողովի եզրակացությունից հետո ներողություն խնդրեց՝ ֆեյսբուքում նոր գրառում անելով։

30 March 2026 - 13:45 AMT
Armenia’s Corruption Prevention Commission is examining the conduct of Prime Minister Nikol Pashinyan during a March 22 incident in the metro, the commission said, according to Factor.am .
On that day, a conversation in a metro carriage between Pashinyan and Armine Mosiyan, a woman forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, escalated into a dispute. The prime minister lost his composure, raised his voice, and spoke while pointing his finger at the woman in the presence of her minor child.
“I will speak to you like this. Do not speak about this map with such disdain. Next time, do not try to say that I gave away Karabakh, because you fled,” Nikol Pashinyan said. Later, after a walk in Yerevan, he stated that he apologized if his words had been misunderstood.
Pashinyan subsequently invited Armine Mosiyan and her son to the government building and also expressed readiness to meet them at a location of their choice to apologize, but the displaced woman did not respond to the offer.
Last year, the Corruption Prevention Commission had also classified several of Pashinyan’s other expressions as violations of conduct rules.
The body monitoring the conduct of high-ranking officials concluded that the wording is vulgar, rude, and inappropriate. The prime minister had used vulgar language in a Facebook post on May 30, claiming that a senior clergyman was involved in an intimate relationship with his uncle’s wife. Following the commission’s conclusion, Pashinyan issued an apology in a subsequent Facebook post.