Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը` ԿԿՀ-ն, ուսումնասիրում է մետրոյում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը։ Այդ մասին հայտնել են հանձնաժողովից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Մարտի 22-ին մետրոյի վագոնում Փաշինյանի և Արցախից բռնի տեղահանված Արմինե Մոսիյանի զրույցը վերածվել է վիճաբանության։ Վարչապետը դուրս է եկել հավասարակշռությունից, բարձրաձայնել և մատ թափ տալով է խոսել կնոջ հետ՝ վերջինիս անչափահաս երեխայի ներկայությամբ։
«Ես ձեզ հետ կխոսեմ տենց: Այս քարտեզի մասին տենց քամահրանքով չխոսեք: Մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»,-ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:Ավելի ուշ, Երևանում շրջայցից հետո, նա ասել է, որ ներողություն է խնդրում, եթե իր խոսքերը սխալ են ընկալվել։
Այնուհետև Փաշինյանը Արմինե Մոսիյանին և նրա որդուն հրավիրել է կառավարություն, ինչպես նաև հայտնել է պատրաստակամություն հանդիպելու նրանց նախընտրած վայրում՝ ներողություն խնդրելու նպատակով, սակայն բռնի տեղահանված կինը չի արձագանքել առաջարկին։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը նախորդ տարի վարքագծի կանոնների խախտում էր համարել Փաշինյանի մի քանի այլ արտահայտություններ։ Խոսքը «դոմփել» և «համբալ» բառերի մասին է։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների վարքին հետևող անձնաժողովը եզրակացությամբ նշել էր, որ «դոմփել» բառը գռեհիկ է, կոպիտ ու անվայելուչ: Այդ բառը Հայաստանի վարչապետը մայիսի 30-ին ֆեյսբուքյան գրառմամբ էր կիրառել՝ հայտարարելով, թե բարձրաստիճան հոգևորականներից մեկը ինտիմ կապերի մեջ է քեռու տիկնոջ հետ։ Փաշինյանը հանձնաժողովի եզրակացությունից հետո ներողություն խնդրեց՝ ֆեյսբուքում նոր գրառում անելով։

Комиссия по предотвращению коррупции Армении изучает поведение премьер-министра Никола Пашиняна в связи с инцидентом, произошедшим 22 марта в метро, сообщает «Factor.am ».
В тот день разговор в вагоне метро между Пашиняном и вынужденно перемещенной из Нагорного Карабаха Армине Мосиян перерос в спор. Премьер-министр вышел из равновесия, повысил голос и, размахивая пальцем, разговаривал с женщиной в присутствии ее несовершеннолетнего ребенка.
«Я буду с вами так разговаривать. Не говорите об этой карте с таким пренебрежением. В следующий раз не пытайтесь вы, сбежавшие, говорить, что я отдал Карабах», — заявил Никол Пашинян. Позже, после прогулки по Еревану, он отметил, что приносит извинения, если его слова были неправильно поняты.
Позднее Пашинян пригласил Армине Мосиян и ее сына в правительство, а также выразил готовность встретиться с ними в выбранном ими месте, чтобы извиниться, однако женщина не откликнулась на предложение.
В прошлом году Комиссия по предотвращению коррупции также признала нарушением норм поведения ряд других высказываний Пашиняна, в частности использование вульгарных слов.
Орган, контролирующий поведение высокопоставленных должностных лиц, отметил, что слова, употвебленные Пашиняном являются грубыми и неприемлемыми. Премьер-министр употребил их в публикации в Facebook 30 мая, заявив, что один из высокопоставленных священнослужителей состоит в интимных отношениях с женой своего дяди. После заключения комиссии Пашинян принес извинения, опубликовав новое сообщение в Facebook.