ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանում միաձայն ընդունվել է ՀՀ ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը։
Երկամյա պարբերականությամբ ներկայացվող այս փաստաթուղթը հիմնված է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի վրա և նշանակալի դեր ունի այդ հիմնարար փաստաթղթի դրույթները ՄԱԿ-ի քաղաքական գործընթացների գործնական ոլորտ տեղափոխելու հարցում։
Բանաձևը նպատակ ունի խթանել ցեղասպանության կանխարգելման ոլորտում վաղ ազդարարման մոտեցումը, ինչպես նաև սահմանել ռիսկային գործոնների շրջանակ՝ ներառելով ատելությունը, խտրականությունն ու անպատժելիությունը։ Փաստաթղթում առանձնակի շեշտադրվում է նաև ժամանակին արձագանքելու անհրաժեշտությունը, ինչը կարող է զգալիորեն նպաստել բռնության աճի կանխարգելմանը։
Այս նախաձեռնությունը, ներառելով ցեղասպանության կանխարգելման թեման միջազգային օրակարգում, կրկին ընդգծում է դրա կարևորությունը ժամանակակից դիվանագիտական առաջնահերթությունների շարքում։ Այն նպաստում է միջազգային արդարադատության մեխանիզմների ամրապնդմանը և ներառել այն զարգացումներն ու մարտահրավերները, որոնք տվյալ ժամանակահատվածում պահանջել են առավել մեծ ուշադրություն։
Այս տարվա տարբերակը առաջարկել է «ՄԱԿ80» բարեփոխման գործընթացի շրջանակում ամրապնդել ցեղասպանության կանխարգելման մանդատը և ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ ալգորիթմային համակարգերն ու արհեստական բանականության գործիքները կարող են նպաստել ապատեղեկատվության և ատելության տարածմանը՝ ազդելով տեղեկատվական հոսքերի վրա և խաթարելով մարդու իրավունքները։
«Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը կարևոր ներդրում է ունեցել նաև Ցեղասպանության դեմ կոնվենցիայի համընդհանուր վավերացման գործընթացի խթանման գործում՝ խրախուսելով այն պետություններին, որոնք դեռևս չեն միացել Կոնվենցիային, անհապաղ միանալ դրան։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս անգամ ևս Հայաստանի կողմից ներկայացված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը ստացել է ՄԱԿ անդամ պետությունների լայն աջակցությունը՝ ընդգրկելով տարածաշրջանային բոլոր խմբերը։ Այդ աջակցությունը արտահայտվել է համահեղինակների մեծ թվով, որը ընդունման պահին հասել է շուրջ վեց տասնյակի։
Փաստաթուղթը կրկին վերահաստատել է Հայաստանի կոչը միջազգային հանրությանը և ամբողջ աշխարհին՝ միավորվել և կանխել ցեղասպանության վտանգը։
Նախորդիվ Հայաստանի կողմից ներկայացված համանուն բանաձևը միաձայն ընդունվել է 2024թ. ապրիլի 3-ին՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում:

Совет ООН по правам человека на своей 61-й сессии единогласно принял резолюцию Армении «Предотвращение геноцида», подчеркнув необходимость раннего предупреждения и скоординированных международных действий.
Документ, представляемый раз в два года, основан на Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него и играет важную роль в практическом внедрении ее положений в политические процессы ООН.
Резолюция направлена на развитие подхода раннего предупреждения в сфере предотвращения геноцида и определяет круг факторов риска, включая ненависть, дискриминацию и безнаказанность. В документе особо подчеркивается необходимость своевременного реагирования, что может существенно способствовать предотвращению эскалации насилия.
Инициатива, удерживая тему предотвращения геноцида в международной повестке, вновь акцентирует ее значимость среди современных дипломатических приоритетов. Она способствует укреплению механизмов международного правосудия и учитывает те изменения и вызовы, которые в данный период требуют повышенного внимания.
В версии текущего года предлагается в рамках процесса реформ «ООН80» усилить мандат по предотвращению геноцида. Также обращается внимание на то, что алгоритмические системы и инструменты искусственного интеллекта могут способствовать распространению дезинформации и ненависти, влияя на информационные потоки и подрывая права человека.
Резолюция «Предотвращение геноцида» также внесла значительный вклад в продвижение универсальной ратификации Конвенции, призывая государства, которые еще не присоединились к ней, сделать это без промедления.
Как и в предыдущие годы, представленная Арменией резолюция получила широкую поддержку государств-членов ООН, охватив все региональные группы. Это выразилось в большом числе соавторов, которое к моменту принятия достигло около шести десятков.
Документ вновь подтверждает призыв Армении к международному сообществу и всему миру объединиться и предотвратить угрозу геноцида.