31 Մարտ 2026 - 06:30 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցու միջադեպից հետո ձերբակալված աշակերտների բնակարանում իրականացված խուզարկության արդյունքում որևէ բան չի հայտնաբերվել: Դա արձանագրել են ՀՀ ՔԿ քննիչները, հայտնում է Panorama.am-ը:
Խուզարկության օրդերի հիմքում նշվել է․ «…Վարչապետ Փաշինյանի դեմ բռնություն գործադրելու նախագծման և իրագործման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների առկայությունը փաստող, ենթադրաբար ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ գրավոր փաստաթղթեր, կրիչներ, սարքեր և այլ պարագաներ»։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից արձագանքել են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին, որը Սուրբ Աննա եկեղեցում արձանագրված միջադեպի համար մեղադրել է Հայոց եկեղեցուն և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին, հայտնում է News.am-ը:
Մայր Աթոռից ասել են, որ «միջադեպը պետք է դիտարկել որպես հետևանք իշխանությունների հակաեկեղեցական արշավի»:
«Խորապես ցավում ենք Ծաղկազարդի տոնին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցածի կապակցությամբ, ինչը խաթարել է սրբավայրում տիրող տոնական աղոթական մթնոլորտը։ Վարչապետի կարճատև այցի ընթացքում արձանագրված միջադեպը պետք է դիտարկել որպես հետևանք իշխանությունների հակաեկեղեցական արշավի և հակաօրինական, ոչ կանոնական գործողությունների, որոնք վիրավորել են հավատացյալների կրոնական զգացումները և տեղիք են տվել նման ընդվզումների։ Ուստի, Հայոց եկեղեցուն և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին անհիմն մեղադրելու փոխարեն պետք է անդրադարձ կատարել և վերանայել Եկեղեցու, եկեղեցականների և ազգային-հոգևոր արժեքների հանդեպ իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշումները, որոնք դարձել են ազգավնաս, պառակտել են մեր ժողովրդին՝ հանգեցնելով նման ցավալի երևույթների։

В результате обыска, проведенного в квартире задержанных после происшествия в церкви Святой Анны, ничего не найдено, зафиксировали следователи Следственного комитета Армении, сообщает «Panorama.am ».
В основании ордера на обыск указывалось «предполагаемое наличие договоренностей о планировании и осуществлении насилия в отношении премьер-министра Никола Пашиняна, а также письменных документов, носителей информации, устройств и иных предметов, подтверждающих такие договоренности».
Из пресс-службы Святого Эчмиадзина отреагировали на заявления руководителя аппарата премьер-министра Араика Арутюняна, который возложил ответственность за инцидент на Армянскую церковь и Католикоса всех армян, сообщает «News.am ».
Святой Престол заявил, что «инцидент следует рассматривать как следствие антицерковной кампании властей».
«Мы глубоко сожалеем о произошедшем в церкви Святой Анны в праздник Вербного воскресенья, что нарушило праздничную молитвенную атмосферу святыни. Инцидент, зафиксированный во время кратковременного визита премьер-министра, следует рассматривать как результат антиклерикальной кампании властей и незаконных, неканонических действий, которые оскорбили религиозные чувства верующих и вызвали подобные проявления. Поэтому вместо необоснованных обвинений в адрес Армянской церкви и Католикоса всех армян следует пересмотреть подходы властей к Церкви, духовенству и национально-духовным ценностям. Эти позиции нанесли вред нации, раскололи наш народ и привели к подобным печальным явлениям»։