31 Մարտ 2026 - 08:13 AMT
Վճռաբեկ դատարանը վերջնական որոշմամբ անփոփոխ է թողել «Սրբազան պայքար» շարժման ակցիայի մասնակից Սերգեյ Առաքելյանի արդարացման դատավճիռը՝ մերժելով դատախազի բողոքը։ Այդ մասն ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Վահե Եփրեմյանը։
«Վճռաբեկ դատարանը մերժեց դատախազի ներկայացրած բողոքը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297 -րդ հոդվածի 2 ֊րդ մասի 1 ֊ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանությունը) արդարացված պաշտպանյալիս` Սրբազան շարժման օրերին Սարկավագի փողոցում քաղաքացիական ակցիայի մասնակից Սերգեյ Առաքելյանի նկատմամբ կայացված արդարացման դատավճիռը թողնելով անփոփոխ։
Ի սկզբանե նախաձեռնված այս քաղաքական հետապնդումը եւս ձախողվեց, վարույթն ավարտվեց պաշտպանության կողմի հաղթանակով՝ ամրագրվելով դատական բոլոր ատյաններում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ըստ ՔԿ-ի` «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»:

31 Март 2026 - 08:58 AMT
Кассационный суд Армении принял окончательное решение, оставив без изменений оправдательный приговор Сергею Аракеляну, участнику акции движения «Священная борьба», сообщил на своей странице в Facebook адвокат Ваге Епремян.
«Кассационный суд отклонил жалобу прокурора и оставил без изменений оправдательный приговор моему подзащитному Сергею Аракеляну, оправданному по пункту 1 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса (хулиганство, совершенное группой лиц). Он был участником гражданской акции на улице Саркаваг.
Изначально инициированное это политическое преследование также провалилось. Производство завершилось победой стороны защиты, что было подтверждено во всех судебных инстанциях», — говорится в записи.
По данным Следственного комитета, участники и руководители движения «Священная борьба» якобы планировали осуществить террористические действия и действия, направленные на захват власти в Армении.