31 Մարտ 2026 - 08:13 AMT
Վճռաբեկ դատարանը վերջնական որոշմամբ անփոփոխ է թողել «Սրբազան պայքար» շարժման ակցիայի մասնակից Սերգեյ Առաքելյանի արդարացման դատավճիռը՝ մերժելով դատախազի բողոքը։ Այդ մասն ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Վահե Եփրեմյանը։
«Վճռաբեկ դատարանը մերժեց դատախազի ներկայացրած բողոքը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297 -րդ հոդվածի 2 ֊րդ մասի 1 ֊ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանությունը) արդարացված պաշտպանյալիս` Սրբազան շարժման օրերին Սարկավագի փողոցում քաղաքացիական ակցիայի մասնակից Սերգեյ Առաքելյանի նկատմամբ կայացված արդարացման դատավճիռը թողնելով անփոփոխ։
Ի սկզբանե նախաձեռնված այս քաղաքական հետապնդումը եւս ձախողվեց, վարույթն ավարտվեց պաշտպանության կողմի հաղթանակով՝ ամրագրվելով դատական բոլոր ատյաններում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ըստ ՔԿ-ի` «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»:

31 March 2026 - 08:58 AMT
Armenia’s Court of Cassation issued a final ruling leaving unchanged the acquittal of Sergey Arakelyan, who took part in a protest linked to the Sacred Struggle movement, lawyer Vahe Yepremyan said on Facebook.
“The Court of Cassation rejected the prosecutor’s appeal and upheld the acquittal of my client Sergey Arakelyan, who had been cleared under Article 297(2)(1) of the Criminal Code (hooliganism committed by a group of persons). He was a participant in a civic action on Sargavak Street during the days of the ‘Sacred Movement.’
This politically motivated prosecution has also failed. The proceedings concluded with a victory for the defense, confirmed at all judicial levels,” the post reads.
According to the Investigative Committee, participants and leaders of the movement called Sacred Struggle had allegedly planned to carry out terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia.