ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոմ Բերենդսենի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է համագործակցության ընդլայնումը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հարստացմանը միտված քայլերը։ Նշվել է նաև Նիդերլանդների կառավարության կոալիցիոն համաձայնագրում Հայաստանի հետ համագործակցությանը տրվող շարունակական կարևորությունը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել տարբեր ձևաչափերով համագործակցության, ներառյալ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հնարավորությունների վերաբերյալ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկա բարձր մակարդակի այցերին և միջոցառումներին, այդ թվում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին և «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական ֆորումին։
Միրզոյանը և Բերենդսենը նաև քննարկել են ժողովրդավարական զարգացման ընթացքին ուղեկցող մարտահրավերները և դրանց արդյունավետ հաղթահարման ուղղությամբ համատեղ մեխանիզմները։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД Нидерландов Том Берендсен в ходе телефонного разговора обсудили расширение двустороннего сотрудничества.
В ходе беседы они рассмотрели шаги, направленные на развитие повестки стратегического партнерства между Арменией и Нидерландами. Было также отмечено, что сотрудничество с Арменией продолжает занимать важное место в коалиционном соглашении правительства Нидерландов.
Министры обменялись мнениями о взаимодействии в различных форматах, включая возможности углубления партнерства Армения–Европейский союз. Они также затронули предстоящие визиты высокого уровня и мероприятия, в том числе саммит Европейского политического сообщества и дипломатический форум «Ереванский диалог».
Мирзоян и Берендсен также обсудили вызовы, сопровождающие демократическое развитие, и механизмы их эффективного преодоления посредством совместных усилий.