Քաղաքական ուժերը կարող են քարոզչություն իրականացնել նաև մինչ նախընտրական շրջանի մեկնարկը, հայտարարել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը: Հանձնաժողովը անդրադարձել է «Ժողովուրդ» օրաթերթի «Քարոզարշավը մեկնարկել է, բայց ԿԸՀ-ն անկարող է վերահսկել» հոդվածին։
«Ժողովուրդ» գրել է, որ թեև համապետական ընտրությունների պաշտոնական քարոզարշավը սկսվելու է մայիսի 8-ից, քաղաքական գործընթացները արդեն ակտիվ փուլում են, և ԿԸՀ-ն չի կարող վերահսկել դրանք։
Նշվում է, որ հոդվածում տեղ գտած պնդումը անհիմն է, և հավանաբար ՀՀ օրենսդրությունից անտեղյակ լինելու արդյունք է։
ԿԸՀ հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը հստակ սահմանում է՝ նախընտրական քարոզչության համար նախատեսված ժամանակահատվածի առկայությունը չի սահմանափակում այլ ժամանակահատվածներում քարոզչության իրականացումը, եթե այն օրենքով արգելված չէ։
«Կրկնում ենք՝ մինչ նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը ցանկացած քաղաքական ուժ կարող է իրականացնել քարոզչություն, հանդիպել քաղաքացիների հետ, շրջել Հայաստանի բնակավայրերում և անել ցանկացած գործողություն, որն արգելված չէ ՀՀ օրենսդրությամբ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը Ընտրական օրենսգրքով սահմանված այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին (կուսակցությունների դաշինքներին) և թեկնածուներին հավասար հնարավորություններ ապահովելու նպատակով գործում են Ընտրական օրենսգրքով սահմանված կանոնները՝ հանրային ռեսուրսներից օգտվելու, քարոզչություն իրականացնելու և ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու համար:
2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը սահմանվել է մայիսի 8-ից մինչև հունիսի 5-ը։ Քվեարկության նախորդ օրը՝ հունիսի 6-ին, ինչպես նաև քվեարկության օրը մինչև ժամը 20։00-ն, քարոզչությունը արգելվում է։

31 March 2026 - 11:21 AMT
Armenia’s Central Election Commission has stated that political forces are allowed to conduct campaigning even before the official pre-election period begins.
The Commission responded to a публикация by the newspaper Zhoghovurd, which claimed that although the official campaign for nationwide elections starts on May 8, political processes are already active and beyond the CEC’s control.
The CEC said the claim is unfounded and likely stems from a misunderstanding of Armenian legislation.
According to the Commission, the Electoral Code clearly states that the existence of a designated pre-election campaign period does not restrict campaigning outside that timeframe, as long as it is not prohibited by law.
“We reiterate that before the official campaign period, any political force may engage in campaigning, meet with citizens, travel across Armenian communities, and carry out any actions not prohibited by Armenian legislation,” the statement said.
The Commission also clarified that the official campaign period is defined by the Electoral Code as the timeframe during which specific rules apply to ensure equal opportunities for parties and candidates, including regulations on the use of public resources, campaigning, and financial transparency.
For the parliamentary elections scheduled on June 7, 2026, the official campaign period runs from May 8 to June 5. Campaigning is prohibited on June 6, the day before the vote, and on election day until 20:00.