31 Մարտ 2026 - 13:02 AMT
Ձերբակալված եղբայրներից Միքայելին ազատ են արձակել, Դավիթին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
Սուրբ Աննա եկեղեցում Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի գործով եղբայրներից Միքայել Մինասյանն ազատ է արձակվել։ Միքայելին, սակայն, մեղադրանք է առաջադրվել։
Նա լրագրողների հարցերին չի պատասխանել, միայն ասել է, որ շատ լավ է, իր հետ լավ են վարվել,հայտնում է Aysor.am-ը:
Միքայել Մինասյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Մյուս եղբորը՝ Դավիթ Մինասյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ նրան արդեն տեղափոխել են դատարան։
Առայժմ հայտնի չէ, թե որ դատավորին է մակագրվել ներկայացված միջնորդությունը։
Սուրբ Աննա եկեղեցում Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի գործով 3-րդ ձերբակալվածը՝ ազատամարտիկ Գևորգ Գևորգյանն ազատ է արձակվել։
Գևորգյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ անհեթեթ է համարում այն պնդումները, թե իրենք ինչ-որ գործողություն են նախապես պլանավորել։
«Ես կազմակերպել ու պլանավորել եմ քաղաքի, գյուղերի, Արցախի ազատագրումները»,- նշել է նա։
Նա նաև ասել է, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանը նման վախեր է տեսնում իր աչքերում, ապա «շատ ավելի վատ վիճակում ենք մենք, քան կարելի է պատկերացնել»։
Գևորգյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ որպես խափանման միջոց կիրառվել է 5 միլիոն դրամ գրավը, որը անհրաժեշտ է վճարել երեք օրվա ընթացքում։

31 Март 2026 - 15:15 AMT
Микаел Минасян, один из задержанных братьев по делу об инциденте в церкви Святой Анны с участием премьер-министра Никола Пашиняна, освобожден.
При этом ему предъявлено обвинение. На вопросы журналистов он отвечать не стал, лишь отметил, что чувствует себя хорошо и с ним обращались нормально, сообщает «Aysor.am».
В отношении него избрана мера пресечения в виде запрета на выезд.
В отношении его брата Давита Минасяна в суд направлено ходатайство об аресте. Адвокат Лусине Мартиросян сообщила, что его уже доставили в суд. Пока неизвестно, какому судье передано ходатайство.
Третий задержанный по делу — участник боевых действий Геворг Геворгян — также освобожден.
В беседе с журналистами он назвал «абсурдными» утверждения о том, что их действия были заранее спланированы.
«Я организовывал и планировал освобождение городов, сел и Арцаха», — заявил он.
Он добавил, что если Никол Пашинян видит страх в его глазах, то «мы находимся в гораздо худшем положении, чем можно представить».
Геворгяну предъявлено обвинение, а в качестве меры пресечения избран залог в размере 5 млн драмов, который необходимо внести в течение трех дней.
После инцидента Пашинян заявил, что часть участников была связана с Республиканской партией Армении, а другая — с группой «Сасна црер».