31 Մարտ 2026 - 14:00 AMT
Փաշինյանն՝ ընդդիմությանը․ «ՀՀ համը ձեր բերանում է մնալու, պատերազմի եռագլուխ կուսակցության երեք գլխիկներ»
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում անդրադարձել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից բացահայտված ընտրակաշառքի և ընտրական շրջանում բարեգործության արգելքի խախտման դեպքերին, և, դիմելով ընդդիմադիր հիմնական ուժերին ասել է՝ «ՀՀ համը ձեր բերանում է մնալու, պատերազմի եռագլուխ կուսակցության երեք գլխիկներ»:
Նա իր ուղերձը վերնագրել է «Ուղերձ եռագլխիկներին»՝ դիմելով ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած երեք ընդդիմադիր ուժերին, որոնց առաջնորդում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գործարար Սամվել Կարապետյանին և ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին:
Փաշինյանը նորից կրկնել է իր այն թեզը, թե սա «Նիժնի Տապռի գեղը չէ»:
«Դուք 2026 թվականի հունիսի 7-ին ստանալու եք ՀՀ քաղաքացու պատասխանը, և ՀՀ քաղաքացին, որին դուք թվագրում եք, փաթեթավորում եք, և որոշում եք՝ փողով կարող եք առնել-ծախսել, ձեզ ապրանքի պես փաթեթավորելու է և դնելու է այն տեղը, որին դուք արժանի եք, որ ՀՀ համը ձեր բերանում է մնալու, պատերազմի եռագլխի կուսակցության երեք գլխիկներ»,- ասել է Փաշինյանը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ մի խումբ անձինք Մեծամոր համայնքում բացել են «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության գրասենյակ, որտեղ Արմավիրի տարբեր բնակիչներ ձևական գրանցվել են և ստացել հանձնարարություն՝ ներգրավել ընտրողներ, որոնք քվեարկելու են Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության օգտին։ Նշվել է, որ խոստացված ընտրակաշառքը ներկայացվել է որպես աշխատավարձ, իսկ մեկ այլ դրվագում գումարներ բաժանվել են բարեգործության անվան տակ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в видеообращении в Facebook выступил с резкой критикой оппозиционных сил, обвинив их в нарушениях избирательного законодательства.
Свое выступление он озаглавил «Послание трем головам», обратившись к трем оппозиционным силам, лидерами которых являются второй президент Армении Роберт Кочарян, бизнесмен Самвел Карапетян и лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
«Вкус Армении у вас останется во рту, три головы партии войны», — заявил Пашинян.
Он вновь повторил свою ранее озвученную мысль о том, что «это не деревня Нижний Тапр», подчеркнув, что 7 июня 2026 года избиратели дадут свою оценку.
«Вы получите ответ гражданина Армении. Гражданин, которого вы нумеруете, упаковываете и думаете, что можете купить и использовать, упакует вас как товар и поставит на то место, которого вы заслуживаете», — сказал он.
Заявление прозвучало на фоне сообщения Антикоррупционного комитета, который заявил о выявлении случаев предполагаемого подкупа избирателей и нарушений запрета на благотворительность в предвыборный период.
По данным комитета, группа лиц открыла в Мецаморе офис общественной организации «Мер дзевов», где жители Армавира формально регистрировались и получали указания привлекать избирателей в пользу партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна. Предполагаемые взятки представлялись как зарплата, а в другом случае деньги раздавались под видом благотворительности.