1 Ապրիլ 2026 - 06:41 AMT
Վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդել է 2 ամսով կալանավորել Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակից երկվորյակ եղբայրներից մեկին՝ Դավիթ Մինասյանին։ Նրա կալանքի մասին որոշումը կհրապարակվի ապրիլի 1-ին 12:00-ին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Լրագրողների հետ զրույցում Դավիթի պաշտպաններից Վարդուհի Էլբակյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը`դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, 3 ժամ է քննելում է հարցը:
«Իմ գնահատմամբ՝ վարույթն իրականացնող մարմինը չի կարողանում հիմնավորել ներկայացված միջնորդությունը»,-նշել է պաշտպանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ինչ վերաբերում է Դավիթի ինքնազգացողությանը, ապա ամբողջ նիստի ընթացքում նա փաստաբանի ձեռքը բռնած է եղել, դատարանը թույլ է տվել, որ Դավիթը հարցերին նստած պատասխանի։
Պաշտպաններից Սերգեյ Հարությունյանի գնահատմամբ՝ այն փաստաթղթերը, որ փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացվել էին, բավարար էին, որ կալանքի այս միջնորդությունը առհասարակ չլիներ։
«Հիմքեր ընդհանրապես չկան։ Չափազանց անհիմն ենթադրություններ են, թե կարող է նոր հանցագործություններ կատարել՝ պայմանավորված նաև այս իրավիճակով, սպասվող ընտրություններով և այլն։ Այդ բոլոր հիմքերը մերկապարանոց են։ Իմ կարծիքով՝ խնդիրը զուտ նախադեպ ստեղծելն է»,- նշել է Հարությունյանը։
Պաշտպանը նաև ընդգծել է, որ իրավապահ համակարգը իրականում պետք է նախաձեռներ լրիվ այլ վարույթ՝ կապված հոգևոր ծեսի խոչընդոտման հետ (նկատի ունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և անվտանգության աշխատակիցների կողմից. խմբ․)։
Միջադեպին մասնակցած Դավիթի և Միքայելի մայրը՝ Գայանե Մինասյանը, բաց նամակով դիմել է դատարանին՝ խնդրելով, որ իր որդին մինչև հիմնական դատական նիստերը մնա ազատության մեջ։
«Առողջական խնդիրներով պայմանավորված՝ դեռևս չորս տարեկանից Դավիթն ունի շուրջօրյա հատուկ խնամքի կարիք։ Ինքս, լինելով մասնագիտությամբ բժիշկ, ամենօրյա ռեժիմով հոգ եմ տանում նրա առողջության մասին։ Ես` որպես ծնող, որպես մայր, խնդրում եմ Ձեզ ըմբռնումով մոտենալ իմ խնդրանքին, քանի որ 18-ամյա տղայիս առողջական վիճակն իսկապես անհամատեղելի է կալանքի հետ և կարող է ունենալ ճակատագրական հետևանքներ»,- գրել է մայրը։
Նա նաև վստահեցրել է, որ ընտանիքը պատրաստ է աջակցել անաչառ քննությանը։
Մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի է ունեցել միջադեպ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Այն պահին, երբ վարչապետը դուրս է եկել տաճարից, ներկաներից մեկը դժգոհությամբ դիմել է թիկնապահին՝ «Տենց չնայես ինձ»։ Մեկ այլ անձ շարքից փորձել է հարված հասցնել Փաշինյանի ուղղությամբ։ Վարչապետը թիկնապահներին հրահանգել է պահպանել հանգստություն և չմիջամտել։ Ավելի ուշ խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական և քաղաքական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով ձերբակալվել են երեք անձ։ Նրանցից երկուսը եղել են երկվորյակ եղբայրներ՝ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները։
Մարտի 30-ին քննիչները իրականացրել են խուզարկություն եղբայրների բնակարանում։ Մարտի 31-ին հայտնի է դարձել, որ միջադեպից հետո ձերբակալված երեք երիտասարդների նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու հոդվածներով։ Այսօր երկվորյակներից մեկի՝ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց՝ բացակայելու արգելք և 5 միլիոն դրամ գրավ։

1 Апрель 2026 - 06:53 AMT
Решение о мере пресечения в виде ареста Давида Минасяна, одного из братьев-близнецов, участвовавших в инциденте в церкви Святой Анны, будет оглашено 1 апреля в 12:00.
Орган, осуществляющий производство, ходатайствовал о его аресте сроком на два месяца, сообщает «Panorama.am ».
Как ранее заявила журналистам одна из защитников Давида, Вардуи Элбакян, Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна рассматривал этот вопрос в течение трех часов.
«По моей оценке, орган, ведущий производство, не способен обосновать представленное ходатайство», — отметила защитник, сообщает «Sputnik Армения».
Что касается состояния Давида, то на протяжении всего заседания он держал за руку своего адвоката, при этом суд разрешил ему отвечать на вопросы сидя.
По оценке другого защитника, Сергея Арутюняна, представленные адвокатской группой документы были достаточны для того, чтобы подобное ходатайство вообще не выдвигалось.
«Оснований нет вовсе. Предположения о том, что он может совершить новые преступления — в связи с текущей ситуацией, предстоящими выборами и так далее — полностью необоснованны. Все эти доводы голословны. На мой взгляд, речь идет исключительно о создании прецедента», — заявил Арутюнян.
Адвокат также подчеркнул, что правоохранительная система должна была инициировать совершенно иное производство, связанное с воспрепятствованием религиозному обряду (имеются в виду действия премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и сотрудников безопасности — ред.).
Мать Давида и Микаела, Гаяне Минасян, обратилась к суду с открытым письмом, попросив оставить ее сына на свободе до основных судебных заседаний.
«В связи с проблемами со здоровьем Давид с четырехлетнего возраста нуждается в круглосуточном специальном уходе. Я, будучи врачом, ежедневно занимаюсь его здоровьем. Как родитель, как мать, прошу вас с пониманием отнестись к моей просьбе, поскольку состояние моего 18-летнего сына действительно несовместимо с арестом и может иметь фатальные последствия», — написала она.
Она также заверила, что семья готова содействовать объективному расследованию.
29 марта в церкви Святой Анны произошел инцидент с участием премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна. Когда премьер покидал храм, один из присутствующих с недовольством обратился к охраннику: «Так на меня не смотри». Другой человек попытался нанести удар в сторону Пашиняна. Премьер поручил телохранителям сохранять спокойствие и не вмешиваться. Позже по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную и политическую деятельность должностного лица были задержаны три человека. Двое из них — братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны.
30 марта следователи провели обыск в квартире братьев. 31 марта стало известно, что в отношении троих молодых людей возбуждено уголовное производство по статьям о хулиганстве и вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность. Сегодня в отношении одного из близнецов, Микаела Минасяна, избрана мера пресечения — запрет на отсутствие и залог в размере 5 миллионов драмов.