1 Ապրիլ 2026 - 06:48 AMT
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը չի ստորագրել Վազգեն Տիգրանի Սահակյանին դատավոր նշանակելու հրամանագիրը և դիմել է Սահմանադրական դատարան։
Բարձրագույն դատական խորհուրդը մարտի 12-ին է նախագահի քննարկմանը ներկայացրել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնում Սահակյանի թեկնածությունը։ Նախագահը հարցը փոխանցել է ՍԴ՝ սահմանադրականության ստուգման նպատակով, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ թեկնածուի բարեվարքությունը լիարժեք դրական գնահատականի չի արժանացել, մինչդեռ ԲԴԽ-ն նրա թեկնածությունը ներկայացրել է առանց բավարար հիմնավորումների։
Սահմանադրական դատարանն արդեն ընդունել է դիմումը վարույթ։ Դատաքննությունը պետք է մեկնարկեր մարտի 31-ին՝ գրավոր ընթացակարգով, և գործով զեկուցող է նշանակվել դատավոր Էդգար Շաթիրյանը։ Որպես պատասխանող կողմ ներգրավվել է ԲԴԽ-ն։ ՍԴ դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանը, ով նախկինում եղել է ԲԴԽ անդամ, ինքնաբացարկ է հայտնել։ Բացի այդ, ՍԴ-ն աշխատակարգային որոշմամբ պահանջել է համապատասխան փաստաթղթեր նախագահի աշխատակազմից և ԲԴԽ-ից։
37-ամյա Վազգեն Սահակյանը որևէ տեղ չի աշխատում՝ ըստ դատավորների թեկնածուների ցուցակում առկա տեղեկատվության։

1 Апрель 2026 - 06:58 AMT
Президент Армении Ваaгн Хачатурян не подписал указ о назначении Вазгена Саакяна судьей и обратился в Конституционный суд.
Высший судебный совет 12 марта представил кандидатуру Саакяна на должность судьи суда общей юрисдикции Сюникской области. Президент направил вопрос в Конституционный суд для проверки на соответствие Конституции, сообщает «Пастинфо».
По некоторым данным, добропорядочность кандидата не получила полностью положительной оценки, при этом Высший судебный совет представил его кандидатуру без достаточных обоснований.
Конституционный суд уже принял обращение к производству. Рассмотрение должно было начаться 31 марта в письменной процедуре, докладчиком по делу назначен судья Эдгар Шатирян. В качестве ответчика привлечен Высший судебный совет. Судья Конституционного суда Давид Хачатурян, ранее являвшийся членом совета, заявил самоотвод. Кроме того, суд потребовал соответствующие документы у аппарата президента и Высшего судебного совета.
Согласно информации в списке кандидатов в судьи, 37-летний Вазген Саакян в настоящее время нигде не работает.