Մեզ պետք է օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն, այդ թվում՝ հենց իշխանությունից, գրել է նախկին ՄԻՊ, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով վերջին միջադեպերին, որոնք գրանցվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքում շրջայցի ժամանակ:
Նա նշել է, որ մեզ պետք է «ոչ թե իշխանություն, որը պաշտպանվում է օրենքով, այլ օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն, այդ թվում՝ հենց իշխանությունից»։
«Երկու 18 տարեկան դպրոցականներից հարգանք են պահանջում նրանք, ովքեր եկեղեցում հարգանք չեն դրսևորել տասնյակ հավատացյալների նկատմամբ՝ իրենց համար ամենանվիրական պահին։ Իրեն հավատացյալ հայտարարողը պատարագի կեսից, մարդկանց հրելով, իր թիկնազորով ու շքախմբով, ճեղքել է մարդկանց շարքերը՝ մոռանալով, որ խոնարհ հավատացյալը նման կերպ չի վարվում եկեղեցում:
Երրորդը՝ իրենց անծանոթ մարդ, չի դրսևորել «հարգանք» մեկ այլ վայրում, մեկ այլ ժամանակ այն տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ, որով իշխանությունը տեղափոխում իր թիմակիցներին։
Տարբեր դրվագներով տարբեր մարդիկ այժմ քրեական վարույթով մեղադրյալ են։
Մեղադրանքները նախատեսում են ազատազրկում։ Այժմ քննվում է նրանցից մեկի խափանման միջոցի հարցը. միջնորդել են կալանք կիրառել:
Հենց այսպես է իրավունքը վերածվում գործիքի՝ թե՛ բացահայտ ճնշումների միջոցով, թե՛ իրավական տեխնիկայով։
Վերցվում է մի քանի դրվագ, ամեն կերպ փորձում միավորել մեկ գործի մեջ, կիրառվում է ծանր պատժամիջոց [ազատազրկում] նախատեսող հոդված, և ազդակը փոխանցվում է բոլոր մյուսներին։
Ես երկար տարիներ մասնագիտորեն զբաղվել եմ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ։ Ես գիտեմ տարբերությունը քրեական հետապնդման և քրեական ահաբեկման միջև։ Սա կոնկրետ քրեական ահաբեկում է:
Պետությունը, որն իշխանության դրդմամբ այսպես է կիրառում իրավունքը, հաստատում է մեկ բան․ վախենում է։
Վախենում է եկեղեցում գտնվող երիտասարդներից։ Վախենում է իրեն ուղղվող հարցերից։ Վախենում է այն քաղաքացիներից, որոնք ձևական հարգանք չեն ցուցադրում։
Մեզ պետք է այլ տրամաբանություն. ոչ թե իշխանություն, որը պաշտպանվում է օրենքով, այլ օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն։ Այդ թվում՝ հենց իշխանությունից»,-ասվում է գրառման մեջ:

Бывший Защитник прав человека и руководитель политической инициативы «Крылья единства» Арман Татоян заявил, что Армении необходим закон, который защищает гражданина, в том числе от самой власти, комментируя последние инциденты во время прогулки премьер-министра Никола Пашиняна по городу.
Он отметил, что стране нужнa «не власть, защищенная законом, а закон, который защищает гражданина, в том числе от самой власти».
«У двух 18-летних школьников требуют уважения те, кто в церкви не проявил уважения к десяткам верующих в самый священный для них момент. Человек, объявляющий себя верующим, в середине литургии, расталкивая людей, со своей охраной и свитой прорвался через толпу, забыв, что смиренный верующий так в церкви не поступает.
Третий — незнакомый им человек — якобы не проявил «уважения» в другом месте и в другое время к транспортному средству, на котором власть перевозит своих соратников.
Разные люди по разным эпизодам теперь являются обвиняемыми по уголовным делам.
Обвинения предусматривают лишение свободы. В отношении одного из них сейчас рассматривается мера пресечения — ходатайствуют об аресте.
Именно так право превращается в инструмент — как через прямое давление, так и с помощью юридических механизмов.
Берутся несколько эпизодов, их пытаются объединить в одно дело, применяется статья, предусматривающая строгое наказание [лишение свободы], и сигнал направляется всем остальным.
Я много лет профессионально занимался защитой прав человека. Я знаю разницу между уголовным преследованием и уголовным запугиванием. Это конкретно уголовное запугивание.
Государство, которое по побуждению власти так применяет право, демонстрирует одно: оно боится.
Боится молодых людей в церкви. Боится адресованных ему вопросов. Боится граждан, которые не проявляют формального уважения.
Нам нужна иная логика: не власть, защищенная законом, а закон, который защищает гражданина. В том числе от самой власти», — говорится в записи.
29 марта в ереванской церкви Святой Анны во время литургии произошел инцидент. В момент, когда премьер-министр выходил, проходя через плотную толпу, один из присутствующих сказал сотруднику охраны: «Так на меня не смотри». Другой человек сзади попытался нанести удар в сторону Пашиняна. Никол Пашинян поручил охране сохранять спокойствие. Задержания произошли во дворе церкви.
Позже, во время прогулки с соратниками, Пашинян заявил, что часть шумевших были из Республиканской партии, а другая часть — из группы «Сасна црер».