Մեզ պետք է օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն, այդ թվում՝ հենց իշխանությունից, գրել է նախկին ՄԻՊ, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով վերջին միջադեպերին, որոնք գրանցվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքում շրջայցի ժամանակ:
Նա նշել է, որ մեզ պետք է «ոչ թե իշխանություն, որը պաշտպանվում է օրենքով, այլ օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն, այդ թվում՝ հենց իշխանությունից»։
«Երկու 18 տարեկան դպրոցականներից հարգանք են պահանջում նրանք, ովքեր եկեղեցում հարգանք չեն դրսևորել տասնյակ հավատացյալների նկատմամբ՝ իրենց համար ամենանվիրական պահին։ Իրեն հավատացյալ հայտարարողը պատարագի կեսից, մարդկանց հրելով, իր թիկնազորով ու շքախմբով, ճեղքել է մարդկանց շարքերը՝ մոռանալով, որ խոնարհ հավատացյալը նման կերպ չի վարվում եկեղեցում:
Երրորդը՝ իրենց անծանոթ մարդ, չի դրսևորել «հարգանք» մեկ այլ վայրում, մեկ այլ ժամանակ այն տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ, որով իշխանությունը տեղափոխում իր թիմակիցներին։
Տարբեր դրվագներով տարբեր մարդիկ այժմ քրեական վարույթով մեղադրյալ են։
Մեղադրանքները նախատեսում են ազատազրկում։ Այժմ քննվում է նրանցից մեկի խափանման միջոցի հարցը. միջնորդել են կալանք կիրառել:
Հենց այսպես է իրավունքը վերածվում գործիքի՝ թե՛ բացահայտ ճնշումների միջոցով, թե՛ իրավական տեխնիկայով։
Վերցվում է մի քանի դրվագ, ամեն կերպ փորձում միավորել մեկ գործի մեջ, կիրառվում է ծանր պատժամիջոց [ազատազրկում] նախատեսող հոդված, և ազդակը փոխանցվում է բոլոր մյուսներին։
Ես երկար տարիներ մասնագիտորեն զբաղվել եմ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ։ Ես գիտեմ տարբերությունը քրեական հետապնդման և քրեական ահաբեկման միջև։ Սա կոնկրետ քրեական ահաբեկում է:
Պետությունը, որն իշխանության դրդմամբ այսպես է կիրառում իրավունքը, հաստատում է մեկ բան․ վախենում է։
Վախենում է եկեղեցում գտնվող երիտասարդներից։ Վախենում է իրեն ուղղվող հարցերից։ Վախենում է այն քաղաքացիներից, որոնք ձևական հարգանք չեն ցուցադրում։
Մեզ պետք է այլ տրամաբանություն. ոչ թե իշխանություն, որը պաշտպանվում է օրենքով, այլ օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն։ Այդ թվում՝ հենց իշխանությունից»,-ասվում է գրառման մեջ:

Former Human Rights Defender and head of the Wings of Unity political initiative, Armаn Tatoyan, said Armenia needs a law that protects citizens, including from the authorities, commenting on recent incidents during Prime Minister Nikol Pashinyan’s city walk.
He stressed that the country needs “not a government protected by law, but a law that protects the citizen, including from the government.”
“Those who showed no respect in a church toward dozens of believers at their most sacred moment are now demanding respect from two 18-year-old school students. A person declaring himself a believer, in the middle of the liturgy, pushing people aside with his security detail and entourage, broke through the crowd, forgetting that a humble believer does not behave like this in church.
Third, an unfamiliar person allegedly failed to show ‘respect’ at another place, at another time, toward a vehicle used by the authorities to transport their associates.
Different individuals in separate episodes are now defendants in criminal proceedings.
The charges envisage imprisonment. One of them is currently facing a decision on a preventive measure, with detention requested.
This is how law turns into a tool—both through overt pressure and legal techniques.
Several episodes are taken and artificially combined into one case, applying an article supposing severe punishment [imprisonment], and a signal is sent to everyone else.
I have professionally worked in human rights protection for many years. I know the difference between criminal prosecution and criminal intimidation. This is clearly criminal intimidation.
A state that applies law this way, driven by the authorities, demonstrates one thing: it is afraid.
Afraid of young people in a church. Afraid of questions directed at it. Afraid of citizens who do not display formal respect.
We need a different logic: not a government protected by law, but a law that protects the citizen. Including from the government,” the statement said.
On March 29, an incident was recorded during a liturgy at St. Anna Church in Yerevan. As the prime minister was leaving through a dense crowd, one person told a bodyguard clearing the way, “Don’t look at me like that.” Another individual attempted to strike in Pashinyan’s direction from behind the line. Pashinyan instructed his bodyguards to remain calm. Detentions took place in the churchyard.
Later, while walking with his team, Pashinyan said some of those making noise were affiliated with the Republican Party, while others were from the Sasna Tsrer group.