1 Ապրիլ 2026 - 07:04 AMT
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը տեղի է ունենալու Երևանում 2026 թվականի մայիսի 4-ին՝ «Կերտելով ապագան․ միասնություն և կայունություն Եվրոպայում» կարգախոսի ներքո, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Եվրոպական միությունը ներկայացնելու են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Մայիսի 4-ը հայտարարված է ոչ աշխատանքային: Աշխատանքային օրը տեղափոխվել է ապրիլի 18-ը (շաբաթ)։
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է նաև ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որի առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում վերաբերող հարցերը: Առաջնորդները նաև կքննարկեն Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, փոխկապակցվածության և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները:

1 Апрель 2026 - 07:11 AMT
Ереван примет 8-й саммит Европейского политического сообщества 4 мая 2026 года под лозунгом «Формируя будущее: единство и устойчивость в Европе», сообщает МИД Армении.
Европейский союз будут представлять председатель Европейского совета Антониу Кошта и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
4 мая объявлено нерабочим днем. Рабочий день перенесен на субботу, 18 апреля.
4–5 мая 2026 года в Ереване также состоится первый саммит Армения–ЕС, в центре которого будут вопросы укрепления двусторонних отношений, в частности в сферах экономики, энергетики, транспорта, цифрового развития и контактов между людьми.
Лидеры также обсудят прогресс в обеспечении мира, безопасности, взаимосвязанности и процветания на Южном Кавказе, а также актуальные глобальные вызовы.