1 Ապրիլ 2026 - 07:04 AMT
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը տեղի է ունենալու Երևանում 2026 թվականի մայիսի 4-ին՝ «Կերտելով ապագան․ միասնություն և կայունություն Եվրոպայում» կարգախոսի ներքո, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Եվրոպական միությունը ներկայացնելու են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Մայիսի 4-ը հայտարարված է ոչ աշխատանքային: Աշխատանքային օրը տեղափոխվել է ապրիլի 18-ը (շաբաթ)։
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է նաև ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որի առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում վերաբերող հարցերը: Առաջնորդները նաև կքննարկեն Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, փոխկապակցվածության և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները:

1 April 2026 - 07:11 AMT
Yerevan will host the 8th summit of the European Political Community on May 4, 2026, under the slogan “Shaping the future: unity and resilience in Europe,” Armenia’s Foreign Ministry said.
The European Union will be represented by European Council President António Costa and European Commission President Ursula von der Leyen.
May 4 has been declared a non-working day. The working day has been moved to Saturday, April 18.
On May 4–5, 2026, Yerevan will also host the first Armenia–EU summit, focusing on strengthening bilateral relations, particularly in the fields of economy, energy, transport, digital development, and people-to-people contacts.
Leaders will also discuss progress toward ensuring peace, security, connectivity, and prosperity in the South Caucasus, as well as current global challenges.