ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առայժմ չի մտածել այն մասին, թե հնարավոր է արդյոք Իրանի նկատմամբ հաղթանակ հայտարարել՝ առանց նրա հարստացված ուրանի պաշարները դուրս բերելու։
«Ես նույնիսկ չեմ մտածում այդ մասին: Ուղղակի գիտեմ, որ դրանք այնքան խորն են պարփակված, որ դա անելը շատ դժվար կլիներ»,-ասել է նա CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նախորդ օրը The Wall Street Journal-ը գրել է, որ Սպիտակ տան ղեկավարը դիտարկում է Իրանի տարածքից մոտ 450 կիլոգրամ ուրան դուրս բերելու նպատակով ռազմական գործողություն իրականացնելու տարբերակը։
Հռոմի պապ Լեոն XIV-ը հայտնել է, որ դիմել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ խնդրելով դադարեցնել Իրանում ընթացող պատերազմը՝ ընդգծելով իր ակնկալիքը, որ հակամարտությունը կարող է ավարտվել մինչև Զատիկ։
«Ես խոսել եմ Թրամփի հետ և խնդրել եմ նրան վերջ դնել պատերազմին», – փոխանցել է նրա խոսքերը Messaggero թերթը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պոնտիֆիկոսը լրագրողների հետ զրույցում, որը տեղի է ունեցել Հռոմի մերձակայքում գտնվող Կաստել-Գանդոլֆոյում իր նստավայրում, նշել է, որ Զատիկը պետք է լինի տարվա ամենասուրբ շրջանը՝ խաղաղության և խորհելու ժամանակահատված։
«Հնարավոր է՝ Զատկին հրադադար լինի, արդեն կան որոշ նշաններ… գուցե պատերազմը ավարտվի մինչև Զատիկ, հուսանք», – մեջբերել է պոնտիֆիկոսին Sir կրոնական գործակալությունը։
Նրա խոսքով՝ իրեն տեղեկացրել են, որ Թրամփը վերջերս հայտարարել է պատերազմի դադարեցման ցանկության մասին։
«Մենք հույս ունենք, որ նա ելք է փնտրում և ճանապարհ՝ նվազեցնելու բռնությունն ու ռմբակոծությունները, ինչը զգալիորեն կնպաստի ատելության վերացմանը, որը շարունակ աճում է Մերձավոր Արևելքում և այլ տարածաշրջաններում», – հայտարարել է Հռոմի պապը։
Ավելի վաղ Լեոն XIV-ը բազմիցս անդրադարձել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակին՝ կոչ անելով համաշխարհային առաջնորդներին գիտակցել իրենց բարոյական պատասխանատվությունը կայացվող որոշումների համար։ Խոսելով «բռնության ահագնացման» մասին՝ նա հավատացյալներին հորդորել է աղոթել, որպեսզի «ռումբերի որոտը դադարի, զենքը լռի, և բացվի երկխոսության տարածք, որտեղ կհնչի ժողովուրդների ձայնը»։
Նա նաև նշել է, որ հակամարտության հետևանքով առաջացած մահերն ու տառապանքները հանդիսանում են «ամբողջ մարդկության համար սկանդալ»։ Նրա խոսքով՝ շարունակում է մտահոգությամբ հետևել Մերձավոր Արևելքում և աշխարհի այլ հատվածներում ընթացող զարգացումներին, որոնք «պատերազմով և բռնությամբ պատառոտված» են։
Ավելի վաղ Սպիտակ տան ղեկավարը պահանջել էր, որ Իրանը համաձայնի գործարքի, որը կբացառի միջուկային զենք ունենալը։ Հակառակ դեպքում նա սպառնացել է իրականացնել ավելի ուժեղ հարված, քան նախորդ ամռանը։ Այդ ժամանակ Թել Ավիվը սկսել է գործողություն Թեհրանի դեմ՝ մեղադրելով նրան գաղտնի միջուկային ծրագրի մշակման մեջ։ Կողմերը մոտ 12 օր փոխանակել են հարվածներ, և դրանց միացել են նաև ԱՄՆ-ը։ Հունիսի 22-ի գիշերը ամերիկյան ուժերը հարվածել են երեք միջուկային օբյեկտների՝ Նաթանզում, Ֆորդոյում և Իսֆահանում։
Դրանից հետո Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն ոչ միայն ոչնչացրել է Իրանի միջուկային ծրագիրը, այլ նաև նրա շարունակման հավակնությունները։

1 Апрель 2026 - 11:02 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что пока не задумывался о возможности объявить победу над Ираном без вывоза его запасов обогащенного урана.
«Я даже не думал об этом. Я просто знаю, что они настолько глубоко спрятаны, что сделать это было бы очень трудно», — сказал он в интервью телеканалу CBS.
Накануне «The Wall Street Journal» сообщил, что глава Белого дома рассматривает вариант проведения военной операции с целью вывоза около 450 килограммов урана с территории Ирана.
Папа Римский Лев XIV сообщил, что обратился к Дональду Трампу с просьбой прекратить войну в Иране, выразив надежду, что конфликт может завершиться к Пасхе.
«Я говорил с Трампом и попросил его закончить войну», — передает его слова газета «Messaggero», сообщает «РИА Новости».
Выступая перед журналистами в своей резиденции в Кастель-Гандольфо недалеко от Рима, понтифик отметил, что Пасха должна быть самым священным периодом года — временем мира и размышлений.
«Возможно, к Пасхе будет перемирие, уже есть некоторые признаки… возможно, война завершится до Пасхи, будем надеяться», — цитирует его религиозное агентство Sir.
По его словам, ему сообщили, что Трамп недавно заявил о желании прекратить войну.
«Мы надеемся, что он ищет выход и путь к снижению насилия и бомбардировок, что существенно поможет устранить ненависть, которая продолжает расти на Ближнем Востоке и в других регионах», — заявил папа Римский.
Ранее Лев XIV неоднократно высказывался о ситуации на Ближнем Востоке, призывая мировых лидеров осознать свою моральную ответственность за принимаемые решения. Говоря об «эскалации насилия», он призвал верующих молиться, чтобы «грохот бомб прекратился, оружие замолчало и открылось пространство для диалога, где будет слышен голос народов».
Он также отметил, что смерть и страдания, вызванные конфликтом, являются «скандалом для всего человечества». По его словам, он продолжает с обеспокоенностью следить за событиями на Ближнем Востоке и в других регионах мира, «разорванных войной и насилием».
Ранее президент США потребовал, чтобы Иран согласился на сделку, исключающую обладание ядерным оружием, пригрозив в противном случае нанести более мощный удар, чем прошлым летом. Тогда Тель-Авив начал операцию против Тегерана, обвинив его в тайной разработке ядерной программы. Стороны обменивались ударами около 12 дней, к которым присоединились и США. В ночь на 22 июня американские силы нанесли удары по трем ядерным объектам — в Натанзе, Фордо и Исфахане.
После этого глава Пентагона Пит Хегсет заявил, что США уничтожили не только ядерную программу Ирана, но и его стремления к ее продолжению.