1 Ապրիլ 2026 - 08:56 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպի մասնակից 18-ամյա Դավիթը Մինասյան 2 ամսով կալանավորվել է: Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և որպես խափանման միջոց կիրառել է կալանքը, հայտնում է Factor.am-ը:
Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ, երբ Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները ճանապարհ էին բացում, որպեսզի նա դուրս գար, մի երիտասարդ նախ ընդդիմացավ, ապա փորձեց ձեռքով հարվածել վարչապետին։ Այդ երիտասարդը 18-ամյա Դավիթ Մինասյանն է, որին մեղադրանք է ներկայացվել խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու համար։
«Դատարանը գտավ, որ միայն կալանավորումն է ապահովելու մեր պաշտպանյալի իրավաչափ վարքագիծը։ Դավիթը 12-րդ դասարանի աշակերտ է, որևէ քաղաքականության կամ քաղաքական ուժի հետ կապ չունի, 2 ամսից «Վերջին զանգն» է, իսկ նա կալանքի տակ է լինելու, ո՞ւմ խղճին է սա մնալու։ Իրականության հետ աղերս չունի մեղադրանքը, իսկ կալանքն անպայման բողոքարկելու ենք։ Դավիթին արդեն տեղափոխում են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ»,- նշել է Մինասյանի պաշտպանը:
Նա հավելել է, որ գործի շրջանակում ցուցմունք է տվել երկու անձ, որոնք, ըստ երևույթին, վարչապետի անվտանգության աշխատակիցներ են։
Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո դատարանի բակում գտնվող երիտասարդի մոր ինքնազգացողությունը վատացել է, և նա կորցրել է գիտակցությունը։
Քննչական կոմիտեն միջնորդել էր Դավիթին կալանավորել երկու ամսով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այն միջնորդությունը, որը ներկայացվել է դատարան, պաշտպանական թիմի կողմից ուղղակի ջախջախվել է։ 12-րդ դասարանի աշակերտը պետք է կալանքի տակ գտնվի, բայց մի շարք առանձնապես, ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մարդիկ կարող են վարչական հսկողության տակ կամ տնային կալանքի տակ գտնվել։ Ոչ մի բան հաշվի չառան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը։
Պաշտպանը նաև նշել է, որ շարունակելու են պայքարը և անպայման բողոքարկելու են որոշումը։
«Բա հո չե՞նք թողնելու, որ երեխեն էնտեղ մնա։ Հրել են, գցել են գետնին, անգամ տեսաերիզում երևում է, որ տղայի ծնոտը ցավում է։ Ժողովուրդ, այս մեղադրանքներն իրականության հետ ընդհանրապես աղերս չունեն։ Մենք հիմա մի տեղ ենք, որը լավ չի տանելու մեր երկիրը»,- ասել է Մելքոնյանը։
Փաստաբանը շեշտել է, որ դատարանի որոշմամբ Դավիթը զրկվել է դպրոցն ավարտելու հնարավորությունից։
Դավիթ Մինասյանի եղբայր Միքայել Մինասյանը և Գևորգ Գևորգյանը, ազատ են արձակվել։ Վերջինի նկատմամբ կիրառվել է 5 միլիոն դրամ գրավ և բացակայելու արգելք, իսկ Միքայել Մինասյանի դեպքում սահմանվել է միայն բացակայելու արգելք։ Նա մեղադրվել է աջակցություն ցուցաբերելու մեջ, մինչդեռ Գևորգ Գևորգյանին վերագրվել է միջադեպի կազմակերպումը։ Գևորգ Գևորգյանը հերքել է, որ միջադեպը կազմակերպված է եղել, և հայտարարել է, որ չի ընդունում իրեն ներկայացված մեղադրանքները։ Միքայել Մինասյանը նշել է միայն, որ իր վիճակը լավ է, և իր նկատմամբ վերաբերմունքը եղել է պատշաճ։

18-летний Давид Минасян, участник инцидента в церкви Святой Анны, арестован на два месяца. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство следственного органа и избрал меру пресечения в виде заключения под стражу, сообщает «Factor.am ».
Во время литургии в церкви Святой Анны, когда сотрудники охраны расчищали путь для выхода премьер-министра Никола Пашиняна, один из молодых людей сначала выразил недовольство, а затем попытался нанести ему удар. Этим человеком оказался Давид Минасян, которому предъявлено обвинение в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность должностного лица.
«Суд посчитал, что только арест обеспечит правомерное поведение нашего подзащитного. Давид — ученик 12-го класса, не имеет отношения к политике или каким-либо политическим силам. Через два месяца “Последний звонок”, а он будет под стражей — на чьей совести это останется? Обвинения не имеют ничего общего с реальностью, и мы обязательно обжалуем арест. Давида уже переводят в уголовно-исполнительное учреждение “Армавир”», — заявил его адвокат.
Адвокат добавил, что по делу дали показания два человека, предположительно являющиеся сотрудниками охраны премьер-министра.
После оглашения решения суда матери молодого человека, находившейся во дворе суда, стало плохо, и она потеряла сознание.
Следственный комитет ходатайствовал об аресте Давида на два месяца, сообщает «Sputnik Армения».
«То ходатайство, которое было представлено в суд, защитой было фактически разгромлено. Ученик 12-го класса должен находиться под стражей, тогда как лица, обвиняемые в особо тяжких преступлениях, могут находиться под административным надзором или домашним арестом. Ничего не было учтено», — заявил журналистам адвокат Армен Мелконян.
Он добавил, что защита продолжит борьбу и обязательно обжалует решение.
«Мы не позволим, чтобы ребенок там оставался. Его толкнули, повалили на землю — даже на видеозаписи видно, что у него болит челюсть. Эти обвинения вообще не имеют отношения к реальности. Мы движемся в направлении, которое не приведет нашу страну ни к чему хорошему», — сказал Мелконян.
Адвокат подчеркнул, что решением суда Давид лишен возможности завершить обучение в школе.
Брат Давида Минасяна Микаел Минасян и Геворг Геворгян освобождены. В отношении последнего избрана мера пресечения в виде залога в размере 5 миллионов драмов и запрета на отсутствие, а в отношении Микаела Минасяна — только запрет на отсутствие. Ему предъявлено обвинение в содействии, тогда как Геворгу Геворгяну вменяется организация инцидента. Геворгян отверг обвинения и заявил, что не признает их. Микаел Минасян сообщил лишь, что чувствует себя нормально и отношение к нему было надлежащим.