1 Ապրիլ 2026 - 08:56 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպի մասնակից 18-ամյա Դավիթը Մինասյան 2 ամսով կալանավորվել է: Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և որպես խափանման միջոց կիրառել է կալանքը, հայտնում է Factor.am-ը:
Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ, երբ Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները ճանապարհ էին բացում, որպեսզի նա դուրս գար, մի երիտասարդ նախ ընդդիմացավ, ապա փորձեց ձեռքով հարվածել վարչապետին։ Այդ երիտասարդը 18-ամյա Դավիթ Մինասյանն է, որին մեղադրանք է ներկայացվել խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու համար։
«Դատարանը գտավ, որ միայն կալանավորումն է ապահովելու մեր պաշտպանյալի իրավաչափ վարքագիծը։ Դավիթը 12-րդ դասարանի աշակերտ է, որևէ քաղաքականության կամ քաղաքական ուժի հետ կապ չունի, 2 ամսից «Վերջին զանգն» է, իսկ նա կալանքի տակ է լինելու, ո՞ւմ խղճին է սա մնալու։ Իրականության հետ աղերս չունի մեղադրանքը, իսկ կալանքն անպայման բողոքարկելու ենք։ Դավիթին արդեն տեղափոխում են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ»,- նշել է Մինասյանի պաշտպանը:
Նա հավելել է, որ գործի շրջանակում ցուցմունք է տվել երկու անձ, որոնք, ըստ երևույթին, վարչապետի անվտանգության աշխատակիցներ են։
Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո դատարանի բակում գտնվող երիտասարդի մոր ինքնազգացողությունը վատացել է, և նա կորցրել է գիտակցությունը։
Քննչական կոմիտեն միջնորդել էր Դավիթին կալանավորել երկու ամսով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այն միջնորդությունը, որը ներկայացվել է դատարան, պաշտպանական թիմի կողմից ուղղակի ջախջախվել է։ 12-րդ դասարանի աշակերտը պետք է կալանքի տակ գտնվի, բայց մի շարք առանձնապես, ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մարդիկ կարող են վարչական հսկողության տակ կամ տնային կալանքի տակ գտնվել։ Ոչ մի բան հաշվի չառան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը։
Պաշտպանը նաև նշել է, որ շարունակելու են պայքարը և անպայման բողոքարկելու են որոշումը։
«Բա հո չե՞նք թողնելու, որ երեխեն էնտեղ մնա։ Հրել են, գցել են գետնին, անգամ տեսաերիզում երևում է, որ տղայի ծնոտը ցավում է։ Ժողովուրդ, այս մեղադրանքներն իրականության հետ ընդհանրապես աղերս չունեն։ Մենք հիմա մի տեղ ենք, որը լավ չի տանելու մեր երկիրը»,- ասել է Մելքոնյանը։
Փաստաբանը շեշտել է, որ դատարանի որոշմամբ Դավիթը զրկվել է դպրոցն ավարտելու հնարավորությունից։
Դավիթ Մինասյանի եղբայր Միքայել Մինասյանը և Գևորգ Գևորգյանը, ազատ են արձակվել։ Վերջինի նկատմամբ կիրառվել է 5 միլիոն դրամ գրավ և բացակայելու արգելք, իսկ Միքայել Մինասյանի դեպքում սահմանվել է միայն բացակայելու արգելք։ Նա մեղադրվել է աջակցություն ցուցաբերելու մեջ, մինչդեռ Գևորգ Գևորգյանին վերագրվել է միջադեպի կազմակերպումը։ Գևորգ Գևորգյանը հերքել է, որ միջադեպը կազմակերպված է եղել, և հայտարարել է, որ չի ընդունում իրեն ներկայացված մեղադրանքները։ Միքայել Մինասյանը նշել է միայն, որ իր վիճակը լավ է, և իր նկատմամբ վերաբերմունքը եղել է պատշաճ։

1 April 2026 - 10:02 AMT
Eighteen-year-old David Minasyan, a participant in the incident at St. Anna Church, has been placed in pre-trial detention for two months. The Yerevan Court of General Jurisdiction, chaired by Judge Mnatsakan Martirosyan, granted the investigator’s motion and ordered detention as a preventive measure, Factor.am reports.
During a liturgy at St. Anna Church, as security officers were clearing a path for Prime Minister Nikol Pashinyan to exit, a young man first objected and then attempted to strike him. That individual was identified as David Minasyan, who has been charged with hooliganism and interfering with the lawful official or political activities of a public official.
“The court found that only detention would ensure our client’s lawful conduct. David is a 12th-grade student, has no connection to politics or any political force. In two months, it is Last Bell ceremony yet he will be in custody—on whose conscience will this remain? The charges have no relation to reality, and we will definitely appeal the detention. David is already being transferred to the Armavir penitentiary,” his lawyer said.
The lawyer added that two individuals, reportedly security personnel of the prime minister, have given testimony in the case.
After the court’s decision was announced, the young man’s mother, who was present in the courtyard, felt unwell and lost consciousness.
The Investigative Committee had requested a two-month detention, Sputnik Armenia reported.
“The motion submitted to the court was effectively dismantled by the defense team. A 12th-grade student is to be held in custody, while individuals accused of particularly serious crimes may remain under administrative supervision or house arrest. Nothing was taken into account,” defense lawyer Armen Melkonyan told journalists.
He added that they will continue to fight and will certainly appeal the decision.
“We will not allow the child to remain there. He was pushed, thrown to the ground—video footage even shows that his jaw is hurting. These accusations have nothing to do with reality. We are heading in a direction that will not lead our country to anything good,” Melkonyan said.
The lawyer emphasized that, due to the court’s decision, David has been deprived of the opportunity to complete his schooling.
David Minasyan’s brother, Mikayel Minasyan, and Gevorg Gevorgyan have been released. The latter was granted bail of 5 million drams and placed under a travel restriction, while Mikayel Minasyan was subjected only to a travel ban. He was charged with providing assistance, while Gevorg Gevorgyan was accused of organizing the incident. Gevorgyan denied that the incident was organized and said he does not accept the charges. Mikayel Minasyan stated only that he is in good condition and that he was treated properly.