Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մարտի 31-ի հայտարարության մեջ հնչեցրած կեղծ մեղադրանքներին՝ հույս հայտնելով, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը վերջ կդնի մտացածին թեզերին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե «1918 թվականին հայկական խմբավորումները ցեղասպանություն են իրականացրել ադրբեջանցիների նկատմամբ» և հավելել, թե Բաքուն միջազգային հանրությունից «հայերի կողմից ադրբեջանցիների ցեղասպանության ճանաչում է ակնկալում»:
«Տասնամյակների պատմություն ունեցած հակամարտության ընթացքում ձևավորվել են մի շարք թշնամական, ոչ հավաստի նարատիվներ, որոնք, ցավալիորեն, Ադրբեջանում դեռ շարունակվում են օգտագործվել նաև պետական մակարդակով: Հուսով ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը ոչ միայն կծառայի երկու պետությունների և հասարակությունների միջև կայուն խաղաղ համակեցության և բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը, այլև վերջ կդնի մտացածին թեզերի գոյությանն ու կբացառի ատելության խոսքը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այս մասին նաև պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Վաշինգտոնում, որտեղ 2025թ. օգոստոսի 8-ին ստորագրված հռչակագրի 5-րդ կետում հստակ խոսվում է երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու և մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո երկու ժողովուրդների համար բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու հնարավորության մասին»,-ասել է Բադալյանը:

Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян отреагировала на прозвучавшие в заявлении МИД Азербайджана ложные обвинения, выразив надежду, что установленный мир между Арменией и Азербайджаном положит конец надуманным тезисам, сообщает «Арменпресс».
МИД Азербайджана ранее заявил, что «в 1918 году армянские группировки совершили геноцид против азербайджанцев», добавив, что Баку ожидает от международного сообщества «признания геноцида азербайджанцев».
«За десятилетия конфликта сформировался ряд враждебных и недостоверных нарративов, которые, к сожалению, продолжают использоваться в Азербайджане даже на государственном уровне. Мы надеемся, что установленный между Арменией и Азербайджаном мир не только послужит формированию устойчивого мирного сосуществования и добрососедских отношений между двумя государствами и обществами, но и положит конец существованию надуманных тезисов и исключит язык ненависти.
Напомним, что лидеры Армении и Азербайджана достигли соответствующей договоренности в Вашингтоне, где в подписанной 8 августа 2025 года декларации, в частности в ее пятом пункте, прямо говорится о закрытии страницы вражды между двумя народами и возможности начала добрососедских отношений после конфликта, причинившего невыразимые человеческие страдания», — заявила Бадалян.