1 Ապրիլ 2026 - 10:25 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպի մասնակից Միքայել և Դավիթ Մինասյանների մայրը՝ Գայանե Մինասյանը թյուրիմացություն է անվանել իր տղաների հետ պատահածը:
«Սա թյուրիմացություն է, որ իմ երեխաների հետ եղել է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ որդիներն ամեն կիրակի մասնակցում են եկեղեցու պատարագին, ավարտել են դպրոցը գերազանցությամբ և ներկայում պատրաստվում են բուհ ընդունվելուն։
Մայրը նշել է նաև, որ երեխաներն ունեն առողջական տարբեր խնդիրներ։
«Ես խնդրում եմ, որ անաչառ քննություն իրականացվի։ Երեկ բաց նամակ եմ հրապարկել, տվեք ինձ հնարավորություն, որ ես խնամք տանեմ նրանց նկատմամբ տան պայմաններում՝ նաև որպես բժիշկ։ Կասկած ունեմ, որ Միքայելի մոտ էլ թոքաբորբ է»,-ասել է Մինասյանը։
Նա ընդգծել է, որ, հնարավոր է, դա համեստ չհնչի, սակայն իր որդիները կիրթ և դաստիարակված երիտասարդներ են, ինչը կարող են հաստատել նրանց ճանաչողները։ Մինասյանը նաև նշել է, որ այդ օրը չի հասցրել հանդիպել Դավիթի հետ և փոխանցել անհրաժեշտ իրերը։
«Կադրերում ամեն բան կա, հրում են, ինքն ընկնում է, վեր է կենում։ Երեխա է, հրմշտոցի մեջ երևի … չգիտեմ, բոլոր կադրերը կան, թող անաչառ քննություն իրականացվի»,-ասել է նա։
Նա կրկին շեշտել է, որ իր որդիները որևէ քաղաքական ուժի կամ գործչի հետ կապ չեն ունեցել։
18-ամյա Դավիթ Մինասյանին երկու ամսով կալանավորելու որոշումից հետո նրա պաշտպան Արմեն Մելքոնյանն ասել է, որ մեղադրանքներն իրականության հետ ընդհանրապես աղերս չունեն։
«Մենք հիմա մի պրոցեսի մեջ ենք, որը մեր երկրին լավ տեղ չի տանելու»,- նշել է նա լրագրողների հետ զրույցում։
Փաստաբանը ընդգծել է, որ Դավիթ Մինասյանը 12-րդ դասարանի աշակերտ է, չի զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ և դպրոցում աչքի է ընկել իր առաջադիմությամբ։
«Դավիթին այսօր զրկեցին միջնակարգ դպրոցը ավարտելու հնարավորությունից։ Երկու ամիս հետո վերջին զանգ է լինելու բոլորի համար, Դավիթի համար չի լինելու, ո՞ւմ խղճին է մնացել սա»,- հայտարարել է Մելքոնյանը։
Մարտի 29-ին Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ արձանագրվել է միջադեպ։ Այն պահին, երբ վարչապետը դուրս էր գալիս, անցնելով խիտ կանգնած մարդկանց միջով, նրանցից մեկն ասել է ճանապարհ բացող թիկնապահին՝ «տենց չնայես ինձ»։ Հավաքվածներից մեկն էլ շարքի հետևից փորձել է հարվածել Փաշինյանի ուղղությամբ։ Նիկոլ Փաշինյանը թիկնապահներին հրահանգել է հանգիստ մնալ։ Ձեբակալությունները տեղի են ունեցել եկեղեցու բակում: Միջադեպից հետո թիմակիցների հետ քայլելիս Փաշինյանն, անդրադառնալով եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպին, հայտարարել է, որ աղմկողների մի մասը ՀՀԿ-ական էին, մյուս մասը «Սասնա ծռերից»:
Դեպքի առնչությամբ երեք անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, այդ թվում՝ Դավիթի երկվորյակ եղբոր՝ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ։ Վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց՝ չբացակայելու մասին ստորագրություն։

1 April 2026 - 11:13 AMT
Gayane Minasyan, the mother of Mikayel and David Minasyan, who were involved in the incident at St. Anna Church, described what happened to her sons as a misunderstanding.
“This is a misunderstanding that happened to my children,” she said, according to «Panorama.am ».
She noted that her sons attend church services every Sunday, graduated from school with excellent results, and are currently preparing for university admission.
The mother also said that her children have various health issues.
“I ask for an impartial investigation. Yesterday I published an open letter—give me the opportunity to care for them at home, also as a doctor. I suspect Mikayel may also have pneumonia,” she said.
She emphasized that, even if it may sound immodest, her sons are educated and well-mannered young men, something those who know them can confirm. She also added that she had not been able to meet David that day to give him necessary belongings.
“Everything is visible in the footage—they push him, he falls, then gets up. He is a child; in the scuffle, perhaps… I don’t know. All the footage exists—let there be an impartial investigation,” she said.
She reiterated that her sons have no ties to any political force or figure.
Following the decision to detain 18-year-old David Minasyan for two months, his lawyer Armen Melkonyan stated that the charges have no connection to reality.
“We are now in a process that will not lead our country anywhere good,” he told journalists.
The lawyer stressed that David is a 12th-grade student with no political involvement and strong academic performance.
“Today David was deprived of the opportunity to complete secondary school. In two months, there will be a Last Bell celebration for everyone—but not for David. On whose conscience will this remain?” Melkonyan said.
On March 29, an incident occurred during a liturgy at St. Anna Church in Yerevan. As the prime minister was leaving through a dense crowd, one person told a bodyguard clearing the way, “Don’t look at me like that.” Another individual attempted to strike in the direction of Prime Minister Nikol Pashinyan. He instructed his bodyguards to remain calm. Detentions took place in the churchyard.
After the incident, Pashinyan said that some of those making noise were affiliated with the Republican Party, while others were from the Sasna Tsrer group.
Criminal proceedings have been initiated against three individuals, including David’s twin brother Mikayel Minasyan. A preventive measure of a travel restriction has been imposed on him.