1 Ապրիլ 2026 - 10:25 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպի մասնակից Միքայել և Դավիթ Մինասյանների մայրը՝ Գայանե Մինասյանը թյուրիմացություն է անվանել իր տղաների հետ պատահածը:
«Սա թյուրիմացություն է, որ իմ երեխաների հետ եղել է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ որդիներն ամեն կիրակի մասնակցում են եկեղեցու պատարագին, ավարտել են դպրոցը գերազանցությամբ և ներկայում պատրաստվում են բուհ ընդունվելուն։
Մայրը նշել է նաև, որ երեխաներն ունեն առողջական տարբեր խնդիրներ։
«Ես խնդրում եմ, որ անաչառ քննություն իրականացվի։ Երեկ բաց նամակ եմ հրապարկել, տվեք ինձ հնարավորություն, որ ես խնամք տանեմ նրանց նկատմամբ տան պայմաններում՝ նաև որպես բժիշկ։ Կասկած ունեմ, որ Միքայելի մոտ էլ թոքաբորբ է»,-ասել է Մինասյանը։
Նա ընդգծել է, որ, հնարավոր է, դա համեստ չհնչի, սակայն իր որդիները կիրթ և դաստիարակված երիտասարդներ են, ինչը կարող են հաստատել նրանց ճանաչողները։ Մինասյանը նաև նշել է, որ այդ օրը չի հասցրել հանդիպել Դավիթի հետ և փոխանցել անհրաժեշտ իրերը։
«Կադրերում ամեն բան կա, հրում են, ինքն ընկնում է, վեր է կենում։ Երեխա է, հրմշտոցի մեջ երևի … չգիտեմ, բոլոր կադրերը կան, թող անաչառ քննություն իրականացվի»,-ասել է նա։
Նա կրկին շեշտել է, որ իր որդիները որևէ քաղաքական ուժի կամ գործչի հետ կապ չեն ունեցել։
18-ամյա Դավիթ Մինասյանին երկու ամսով կալանավորելու որոշումից հետո նրա պաշտպան Արմեն Մելքոնյանն ասել է, որ մեղադրանքներն իրականության հետ ընդհանրապես աղերս չունեն։
«Մենք հիմա մի պրոցեսի մեջ ենք, որը մեր երկրին լավ տեղ չի տանելու»,- նշել է նա լրագրողների հետ զրույցում։
Փաստաբանը ընդգծել է, որ Դավիթ Մինասյանը 12-րդ դասարանի աշակերտ է, չի զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ և դպրոցում աչքի է ընկել իր առաջադիմությամբ։
«Դավիթին այսօր զրկեցին միջնակարգ դպրոցը ավարտելու հնարավորությունից։ Երկու ամիս հետո վերջին զանգ է լինելու բոլորի համար, Դավիթի համար չի լինելու, ո՞ւմ խղճին է մնացել սա»,- հայտարարել է Մելքոնյանը։
Մարտի 29-ին Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ արձանագրվել է միջադեպ։ Այն պահին, երբ վարչապետը դուրս էր գալիս, անցնելով խիտ կանգնած մարդկանց միջով, նրանցից մեկն ասել է ճանապարհ բացող թիկնապահին՝ «տենց չնայես ինձ»։ Հավաքվածներից մեկն էլ շարքի հետևից փորձել է հարվածել Փաշինյանի ուղղությամբ։ Նիկոլ Փաշինյանը թիկնապահներին հրահանգել է հանգիստ մնալ։ Ձեբակալությունները տեղի են ունեցել եկեղեցու բակում: Միջադեպից հետո թիմակիցների հետ քայլելիս Փաշինյանն, անդրադառնալով եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպին, հայտարարել է, որ աղմկողների մի մասը ՀՀԿ-ական էին, մյուս մասը «Սասնա ծռերից»:
Դեպքի առնչությամբ երեք անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, այդ թվում՝ Դավիթի երկվորյակ եղբոր՝ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ։ Վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց՝ չբացակայելու մասին ստորագրություն։

Гаяне Минасян, мать Микаела и Давида Минасянов, участвовавших в инциденте в церкви Святой Анна, назвала произошедшее с ее сыновьями недоразумением.
«Это недоразумение, которое произошло с моими детьми», — сказала она, сообщает «Panorama.am ».
По ее словам, сыновья каждое воскресенье посещают церковные службы, окончили школу с отличием и сейчас готовятся к поступлению в вуз.
Мать также отметила, что у детей есть различные проблемы со здоровьем.
«Я прошу провести объективное расследование. Вчера я опубликовала открытое письмо — дайте мне возможность ухаживать за ними дома, в том числе как врачу. У меня есть подозрение, что у Микаела тоже пневмония», — сказала она.
Она подчеркнула, что, возможно, это прозвучит нескромно, но ее сыновья — воспитанные и образованные молодые люди, что могут подтвердить их знакомые. Она также отметила, что в тот день не успела встретиться с Давидом и передать ему необходимые вещи.
«На кадрах все видно: его толкают, он падает, затем встает. Он ребенок, в этой давке, возможно… не знаю. Все записи есть — пусть будет проведено объективное расследование», — сказала она.
Она вновь подчеркнула, что ее сыновья не связаны ни с какими политическими силами или деятелями.
После решения об аресте 18-летнего Давида Минасяна на два месяца его адвокат Армен Мелконян заявил, что обвинения не имеют ничего общего с реальностью.
«Мы сейчас находимся в процессе, который не приведет нашу страну ни к чему хорошему», — сказал он журналистам.
Адвокат подчеркнул, что Давид — ученик 12-го класса, не занимался политикой и отличался высокой успеваемостью.
«Сегодня Давида лишили возможности закончить школу. Через два месяца у всех будет “Последний звонок”, а у Давида его не будет. На чьей совести это останется?» — заявил Мелконян.
29 марта в ереванской церкви Святой Анны во время литургии произошел инцидент. В момент, когда премьер-министр выходил через плотную толпу, один из присутствующих сказал сотруднику охраны: «Так на меня не смотри». Другой человек попытался нанести удар в сторону Никола Пашиняна. Премьер поручил охране сохранять спокойствие. Задержания произошли во дворе церкви.
После инцидента Пашинян заявил, что часть шумевших были из Республиканской партии, а другая часть — из группы «Сасна црер».
По факту возбуждено уголовное дело в отношении трех человек, включая брата Давида — Микаела Минасяна. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.